Gabinet osobliwości

Cykl: Pendergast (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Cabinet of Curiosities
Gabinet, osobliwości

Podczas prac rozbiórkowych w Dolnym Manhattanie robotnicy dokonują w jednej z piwnic szokującego odkrycia znajdują szczątki kilkudziesięciu osób poćwiartowanych ponad sto lat temu przez nieznanego masowego zabójcę. Okazuje się, iż budynek był niegdyś siedzibą jednego z popularnych w XIX wieku gabinetów osobliwości, miejsc tłumnie odwiedzanych przez widzów spragnionych niezwykłości i okropieństw. Śledztwo, w trakcie którego agenta FBI Pendergasta wspomagać będą młoda archeolog Nora Kelly oraz Bili Smithback, dziennikarz ?New York Timesa, poprowadzi bohaterów z centrum Manhattanu do zakurzonych archiwów muzealnych. Według odnalezionych zapisków u schyłku XIX wieku działał w Nowym Jorku szalony lekarz, który dokonywał przerażających eksperymentów medycznych na ludziach. Teraźniejszość jednak okazuje się równie groźna jak przeszłość, w miarę postępów śledztwa bowiem miastem wstrząsa fala niewyobrażalnie okrutnych zabójstw, łudząco podobnych do tych sprzed ponad stu lat. Koszmar powrócił...

Zawsze wydawało mi się, że thriller z nie do końca realnymi wątkami jest u mnie na straconej pozycji. Jak się okazało panowie Preston i Child byli w stanie zmusić mnie do zmiany opinii na ten temat.

W "Gabinecie osobliwości" nie wszystko da się wyjaśnić w naukowy sposób, pewne elementy mogą nawet uchodzić za sprzeczne z logiką, a jednak nie działało mi to na nerwy jak zwykle kiedy mam przyjemność czytać coś w tym stylu. Główną przyczyną tej sytuacji jak podejrzewam jest główny bohater cyklu, agent FBI Pendergast.
Ekscentryk, trochę magik, a na pewno człowiek pełen charyzmy. Nigdy nie można być pewnym tego co za chwilę zrobi i na jaki szalony plan tym razem wpadnie. Poza tym pozbawiony jest rozbuchanego ego i zbyt wysokiego mniemania o sobie, prawie chodzący ideał.
Fabuła wciągająca i momentami nie mogłam się oderwać od czytania, bo chciałam jak najszybciej dowiedzieć się co dalej.
Zakończenie, a dokładniej wyjaśnienie kluczowej sprawy, jednak trochę mało spektakularne, po...

kasandra_85 | 2011-10-07
Przeczytana: październik 2011

Lagrema | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, Ggg, 2013

Jedna z lepszych powieści sensacyjnych, jakie czytałam. Akcja, emocje, które są cały czas w napięciu, pomysł i przemyślani bohaterowie, którzy scalają kolejne elementy zagadki.
Dla niektórych denerwującą może być maniera autora do rozciągania scen na kilka rozdziałów, ale dla mnie takie budowanie napięcia w tej historii jest jak najbardziej na miejscu.
Bardzo polecam jako lekturę odskocznię od bardziej poważnych pozycji.

Julia_Anna | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Moje osobiste wrażenie jest takie, że ta część jest nieco słabsza niż pozostałe. Nie umiem jednak powiedzieć, gdzie ta słabość się kryje. Po prostu czytało mi się inaczej, książka nie wciągnęła mnie aż w takim stopniu, jak jej poprzedniczki. Może to kwestia faktu, że zabrakło porucznika D'Agosty, który, w moim mniemaniu, doskonale uzupełnia się z Pendergastem a może kilku zbyt rozwlekłych opisów (jak poczynania kapitana Custera chociażby).
Mimo powyższych minusów, książka jest bardzo dobra, autorzy znowu zaserwowali nam dopracowaną, misterną historię pełną fascynujących ciekawostek i niebanalnych postaci (także tych z dalszego planu - Patrick to jak na razie mój faworyt wśród postaci pobocznych, a na wspomnienie zasługują także ciotka Pendergasta i Wren).

eva40 | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Pendergast agent FBI i kłopoty z "Chirurgiem". Okropne morderstwa i jak zawsze muzealne tło i historia z przed 100 lat. Lubię wieczory z Pendergastem i styl autorów którzy go stworzyli. Polecam.

| 2015-10-13

To moje pierwsze spotkanie z tym duetem autorów.

Moje wrażenia- zaskoczenie. Książka jest trzecią z cyklu, niestety mam takie nieszczęście, że nigdy nie zaczynam od początku serii.

Czy można przedłużyć ludzkie życie?

Czy zbrodnia z przeszłości może wpłynąć na teraźniejszość?

Agent FBI i piękna Pani archeolog próbują rozwiązać te zagadki.

Moja opinia- bardzo dobry thriller. Plusem jest nieprzewidywalność. Zdecydowanie sięgnę po kolejne części

adamats | 2012-07-22
Przeczytana: 28 lipca 2012

Duże rozczarowanie. Dawno już tak się nie zawiodłem i dawno już nie dałem się tak zwieść zapowiedzi na okładce. Niestety bardzo wyraźnie czuje się "pióro" dwóch różnych autorów, dwa różne style i wyraźny podział ról autorskich. Momentami czyta się naprawdę nieźle a niektóre rozdziały to prawdziwa męczarnia. Panowie - aż do przesady - starają się epatować wiedzą "na każdy temat", ale przesadzają z nadmierną drobiazgowością i przeładowaniem szczegółami. Podane to zostało w taki sposób, że na dłuższą metę jest niestrawne. A i jeszcze to obowiązkowe, łopatologiczne, kilkustronicowe końcowe wyjaśnienie.
Wiem, że autorzy są bardzo "płodni" i regularnie wypuszczając na rynek owoce swojej twórczości dorobili się nawet licznej rzeszy fanów. Być może "coś tam jest w środku" jak śpiewała Kasia Nosowska, ale ja tego nie znalazłem. Dla mnie - strata czasu.

majek | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Chyba najsłabsza powieść duetu Preston&Child (jak do tej pory). Bardzo pokręcona, do końca nie wiedziałam co tam się w ogóle wyrabia. Jakim cudem Smithback przeżył ciachanie kręgosłupa? I ta wielka tajemnica pradawnego alchemika... Przecież to jeden z najgłupszych pomysłów, na jaki mogli wpaść Autorzy. Zaskakujący, ale mimo wszystko słaby. Do dziś mam mieszane uczucia odnośnie przodka Pendergasta, ale przynajmniej "Gabinet osobliwości" rzucił trochę światła na osobę Constance, którą znam z późniejszych części. Bardzo polubiłam irlandzkiego policjanta - szkoda, że tak skończył. No i sam Pendergast: z jednej strony superbohater, który odbywa mistyczne podróże. Z drugiej sam dał się podejść - najpierw dostając nożem pod żebra, potem wpadając w klasyczną pułapkę.
No nic, może inne części będą lepsze?

nikaahonen | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, ANG, Ulubione

Uwielbiam serię z agentem Pendergastem, u w i e l b i a m. Nie zawiera ona słabszych części, tylko mniej i bardziej genialne. A "Gabinet" jest w moich oczach osiągnięciem szczytowym, absolutnym arcydziełem literatury sensacyjnej. Każdy rozdział tej książki to perełka, a całość jest tak niesamowita i oryginalna, że aż dech zapiera... Mistrzowsko skonstruowana, wielopłaszczyznowa fabuła, nietuzinkowe postaci, unikalny "gotycki" klimat, fascynujący wątek retro i zaskakujące zakończenie. Co więcej, jest to utwór wartościowy - poszerzający horyzonty i pobudzający wyobraźnię (jak wszystkie powieści z tej serii zresztą).
Podsumowując, jeśli ktoś lubi nieskomplikowane powieści sensacyjne typu "realistycznego", niech sobie poczyta Alex Kavę, a agenta Pendergasta zostawi koneserom.

Kokoszka | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Książka niezwykle wciągająca - pomimo, że gruba, codziennie nosiłam ją w torebce, żeby czytać w tramwaju.
Początek jest niezwykle interesujący. Później jest ciut gorzej - zakończenie jest trochę na siłę rozciągnięte w czasie i nieprzekonujące. Niektóre opisy były dla mnie zbyt realistyczne i brutalne, ale wynika to pewnie z tego, że nawet w szkole czytając o anatomii człowieka miewałam skręty kiszek ;)
Polecam do poczytania w czasie podróży praca-dom :)