Kopyta doskonałe. Naturalna pielęgnacja i rehabilitacja

Wydawnictwo: IPS
978-83-93081-55-4
poradniki
Joanna

Książka „Kopyta doskonałe” powstała z potrzeby szerszego podzielenia się wiedzą i praktyką, którą Jakub Gołąb – weterynarz z wykształcenia, a z doświadczenia wieloletni opiekun własnego stada koni – od kilku lat przekazuje podczas warsztatów o tym samym tytule. Jest także odpowiedzią na oczekiwania ich uczestników, którzy od dawna domagali się takiej publikacji. To pierwsza na naszym rynku...

To pierwsza na naszym rynku pozycja o tej tematyce, zgodna z aktualnym stanem światowej wiedzy i napisana przez polskiego autora. Książka zawiera ponad 170 zdjęć i ilustracji, które bogato przedstawiają każde zagadnienie związane z pielęgnacją i rehabilitacją oraz przystępnie wyjaśnia funkcję kopyta - jego anatomię i mechanikę oraz nierozerwalnie z nimi związane prawidłowe żywienie i niezbędny ruch. Wszystko, o czym pisze autor, można zobaczyć na własne oczy i w praktyce na koniach, które hoduje i szkoli wraz z żoną Małgorzatą w Jarkowie, małej wiosce niedaleko Kudowy-Zdroju.
„Kopyta doskonałe” są kompendium niezbędnej wiedzy dotyczącej pielęgnacji i rehabilitacji kopyt dla każdego prawdziwie odpowiedzialnego, a zarazem wrażliwego właściciela i miłośnika koni.

Siesiepy | 2014-01-05
Przeczytana: 26 listopada 2013

Książkę nabyłam po promocyjnej cenie, na wykładzie "Kopyto jako źródło problemów" pana Jakuba Gołębia. Jestem bardzo usatysfakcjonowana zawartymi w niej informacjami oraz nie omieszkam ominąć kolejnego wykładu, który poszerzy wiadomości w niej zawarte. :)

"Kopyta doskonałe" to pozycja zapewne dość konstrowersyjna, szczególnie dla czytelnika z Polski. Dlaczego? Ponieważ nasz kraj w jeździectwie i sprawach opieki nad końmi jest daleeeko, daleko za krajami lepiej rozwiniętymi.
Np. tak samo jak sprawa masażu i fizjoterapii koni jest jeszcze u nas wyśmiewana, tak w Skandynawii stosują te metody od 35 lat.
Ale powracając do książki...

Okraszona setką zdjęć, ukazuje ciąg przyczynowo-skutkowy powstawania wszelkich problemów, analizując dogłębnie, jaki jest najmniejszy, pierwszy element w tym łańcuszku. Książka zaczyna się od omówienia tego, na czym autor będzie pracował przez całą pozycję - anatomii kopyta. Poznajemy wszelkie struktury i dostajemy na tacy dokładne znaczenie ich w...

CreatureOfTheNight | 2015-05-28

Należy przeczytać i rozważyć, ale absolutnie nie zabierać się samemu za struganie konia :). Zostawić to fachowcom! Przy czym mam na myśli naprawdę Fachowca, a nie byle kowala.

Dbanie o kopyta nie kończy się na regularnym podkuwaniu i ewentualnym pacianiu mazią po puszcze. Zgadzam się, że jest to złożony proces i wymaga on zgłębienia. Niewątpliwym plusem książki jest ilość ilustracji, znacznie lepszych od tych, które widziałam do tej pory. Są kolorowe, dokładne, ale nie przytłaczają ilością szczegółów. Bardzo czytelnie przybliżają budowę kończyn.

Kwestię kucia, bądź nie kucia omawiałam ze znajomym kowalem. Okazało się, że wielu swoim klientom odradza podkuwanie (przy czym powiedział, że tak naprawdę najdroższe jest struganie, dopasowanie podkowy i jej przybicie stanowi niewielką część kowalowego wynagrodzenia - warto o tym wiedzieć). Zauważył też, że wszystko zależy od tego, do czego przeznaczamy naszego konia. Jeśli interesuje nas jazda rekreacyjna i spacery po lesie, kucie nie...

Anima | 2015-06-13

Bardzo kontrowersyjna książka, po którą wiele osób boi się sięgnąć.
Dlaczego? Bo wiedza pociąga za sobą konieczność zmian, a zmiany oznaczają trudności.

Pan Jakub Gołąb udowadnia w swojej publikacji, że kopyto nie jest rzeźbą z rogu, a cudownym tworem, kreowanym przez różnorodne czynniki.

Książka została napisana w zrozumiały sposób, dostarczy cennych informacji każdemu, kto zechce ją przeczytać.
Tak, zmiany oznaczają trudności, ale efekty są tego warte. Bez kopyt nie ma konia.
Polecam każdemu prawdziwemu koniarzowi - na pewno nie pożałuje.

Agniecha | 2011-12-27
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Wrocławski lekarz weterynarii, Jakub Gołąb, od wielu lat zajmuje się opieką nad końmi. Nie dość, że prowadzi liczne warsztaty dotyczące sposobów pielęgnacji tych niezwykłych zwierząt, to jeszcze w górach posiada swoje ranczo, wraz z paddock paradise specjalnie dla swoich koni. Swoje spostrzeżenia na temat kopyt koni zebrał w publikacji „Kopyta doskonałe”, licząc na to, że pomogą innym posiadaczom koni w dbaniu o ich kopyta.

Poradnik ten jest zbiorem zasad, ale także porad, jak zająć się swoim koniem i jego kopytami, które odpowiadają za jego sprawność ruchową. Począwszy od ich budowy, przez pielęgnację, aż po rehabilitację, autor stara się uzmysłowić czytelnikom i posiadaczom koni, jak ważne jest, aby pozostawały nieokute.

Publikacje tego typu mają za zadanie pomóc ludziom w lepszym traktowaniu swoich koni. Jednakże co zrobić z tymi, którzy tej pomocy nie chcą? Jak okazuje się na końcu pracy autora wielu ludzi odwraca się plecami do problemu okutego konia, gdyż tak jest przede...

khazwindnafuto | 2017-10-24

Książka, która zmieniła moje podejście do samych kopyt i wskazała wiele oczywistych rzeczy, które jakoś umknęły mojej uwadze.

Oposowa | 2016-10-10
Na półkach: Przeczytane, Konie, 2016