Jak uczyć się szybko i skutecznie

Okładka książki Jak uczyć się szybko i skutecznie Christian Drapeau
Okładka książki Jak uczyć się szybko i skutecznie
Christian Drapeau Wydawnictwo: Klub dla Ciebie poradniki
poradniki
Klub dla Ciebie
2002-01-01
2002-01-01

Idąc dalej, czytamy, że "drogi nerwów krzyżują się pod ciałem modzelowatym..." . Pod ciałem modzelowatym znajduje się sklepienie, które współtworzy sufit komory trzeciej. Więc gdzie to skrzyżowanie? Domyślam się, że chodziło o skrzyżowanie piramid (łac. decussatio pyramidum),które znajduje się na powierzchni brzusznej dolnej części rdzenia przedłużonego. W tym tworze krzyżuje się większość włókien (80-90% drogi piramidowej),które przechodzą do sznura bocznego strony przeciwległej.

Za niefortunny uważam także zwrot: "nerw optyczny krzyżuje się na poziomie ciała modzelowatego... ."

Dalej Autor pisze, że "prawa półkula pozwoliła Crickowi i Watsonowi, dwóm badaczom, którzy odkryli strukturę DNA, zasłużyć na Nagrodę Nobla." Jestem innego zdania. To nie prawa półkula pozwoliła im zasłużyć na Nagrodę Nobla, a rentgenogram sodowej soli DNA autorstwa Rosalind Franklin - udostępniony przez Bragga i Wilkinsa bez jej wiedzy. Niestety, jej nazwisko nie zostało uwzględnione w werdykcie Komitetu Noblowskiego, ponieważ wtedy już nie żyła. Jest to dobitny przykład, jak kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się w oczach ludzi prawdą.

Oprócz propozycji ćwiczeń - w tej książce niewiele jest ustępów/rozdziałów godnych polecenia. Jestem rozczarowany.

Jak tylko przeczytałem, że spoidło wielkie jest częścią ciała modzelowatego, to włączyła mi się czerwona lampka. Hmm...trudno uwierzyć, że w taki sposób mógłby to określić neurolog i neurochirurg - Christian Drapeau, chyba że w czasie, kiedy kończył anatomię faktycznie było ono uważane za część corpus callosum, w co szczerze wątpię. Najprawdopodobniej jest to błąd tłumacza....

Cóż, daje tylko 5 gwiazdek ze względu na to, że autor przekazał treść "w pigułce". Co z tego, że są tutaj omówione ciekawe metody szybszego nauczania, takie jak relaksacja, mnemotechnika, muzyka, notatki obrazkowe, synchronizacja obu półkul mózgowych, szybkie czytanie i odpowiednie odżywianie, skoro po przeczytaniu całej książki wiem, że tylko delikatnie liznąłem większość z tych technik. Podsumowując, takie "wszystko i nic", doskonale pasujące na wstęp do głębszego studiowania omawianych technik.

Ciekawa książeczka Francuskiego Autora, na szczęście pozbawiona ezoteryki. Gdyż na Polskim rynku Ezoteryka wchłonęła tego typu publikacje.

Poznamy w niej zasady odnośnie dobrej koncentracji, różnic między prawą i lewą półkula, jak pobudzić ciało modzelowate i wiele innych zagadnień plus kilka zagadek.

Bardzo wartościowa praktyczna książeczka. Wszystko można zastosować i zweryfikować. Polecam każdemu kto bawi się w poprawianie swych zdolności intelektualnych....

Bardzo wartościowa praktyczna książeczka. Wszystko można zastosować i...

Książka przedstawia kilka ciekawych zagadnień dotyczących szybkiej nauki. Jej dobrą stroną są przykłady ćwiczeń, które mają wpływać na lepsze zapamiętywanie i koncentrację, a także konkretne przykłady utworów, które pomagają procesowi uczenia się. Minusem jest ogólnikowe podejście do każdego z tematów i żeby w pełni wykorzystać zawarte w książce techniki trzeba sięgnąć po dodatkową literaturę, jednakże książka jest dobrym wstępem do zagadnienia jakim jest przyspieszone uczenie się, a wszystko jest napisane zwięzłym, przystępnym językiem, co przełożyło się na niewielką objętość.

średnia pomocna.

średnia pomocna.

Bardzo dobry styl pisania, przystępny, ciekawe ćwiczenia i - co najważniejsze - cudowne, skuteczne metody nauczania. Polecam wszystkim, tym, którzy już się nie uczą w szkołach również.

słaba, jak dla mnie nic nie wniosła w pomocy do szybkiej nauki

jak dla mnie szkoda mi miejsca dla niej na półce

słaba, jak dla mnie nic nie wniosła w pomocy do szybkiej nauki

jak dla mnie szkoda mi miejsca dla niej na półce

Książka fragmentami trochę nudna, więc czytałam ją z średnim zainteresowaniem, ale można się dowiedzieć wiele ciekawych i przydatnych w nauce informacji, technik, więc mimo wszystko warto ją przeczytać.

• Poradniki
  • Psychologia
  • Poradniki
  • W domowej biblioteczce
  • Sprzedam
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Jak uczyć się szybko i skutecznie