Dom z pyłu i snów

Okładka książki Dom z pyłu i snów Brenda Reid
Okładka książki Dom z pyłu i snów
Brenda Reid Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
The house of dust and dreams
Świat Książki
2011-10-01
2011-10-01
978-83-7799-010-0
Magdalena Krzyżosiak
Powieść historyczna miłość Grecja

Dziwi mnie, że ta książka ma tak niską ocenę.
Jest naprawdę dobrze napisana. Dzięki niej można poznać historię Krety podczas II wojny - o której tak mało wiemy. Wątek miłosny również jest ciekawy, nie jest banalny.
Polecam :)

Dziwi mnie, że ta książka ma tak niską ocenę.
Polecam :)

„Dom z pyłu i snów” to powieść obyczajowa, ale nie z gatunku takich zupełnie lekkich, wakacyjnych historyjek: ta należy do nieco poważniejszych. Rzecz dzieje się na Krecie blisko 100 lat temu, w latach 30-tych minionego stulecia, ale z bohaterami dochodzimy do czasów II wojny światowej i z jej okrucieństwami również się zmagamy. Posłowie to rok 1972: tu dowiadujemy się, jak po wojnie potoczyły się losy bohaterów tej powieści.

To opowieści o Evadne (nazywanej Heavenly),młodej Brytyjce, której mąż, Hugh, będący dyplomatą zostaje wysłany do pracy w Ambasadzie Brytyjskiej w Atenach. Na Krecie, w małej wiosce niedaleko Sitii, znajduje się w kompletnej ruinie dom, w którym mieszkali przodkowie Hugh. Małżonkowie wyjeżdżają na Kretę i mimo koszmarnego stanu domu Heavenly od pierwszego niemal ujrzenia popada w zachwyt nad wszystkim, co ją otacza: nad sielskością życia w wiosce, ale i nad wizjami co do domu: małżonkowie zamierzają przeprowadzić jego remont.
Życie w wiosce toczy się powoli: poznajemy jej mieszkańców, z którymi małżonkowie się zaprzyjaźniają, poznajemy zwyczaje i problemy, nieraz ogromne, dnia codziennego. Poznajemy również role i miejsce kobiety w społeczności kreteńskiej końca lat 30-tych minionego wieku.

Życie w wiosce toczy się swoim torem: ludzie rodzą się i umierają, a cała Europa coraz głośniej mówi o wojnie i dla wszystkich staje się wkrótce jasne, że wojna jest nieunikniona. Hugh zostaje wezwany do Aten, by tam w ambasadzie pracować, Heavenly pozostaje na Krecie, z którą czuje się bardzo już związana.
Sama zajmuje się odrestaurowaniem domu, sama zatrudnia pracowników i sama negocjuje warunki. W tym co robi ogromnie wyróżnia się w gronie wioskowych kobiet. Początkowo radzi sobie dość słabo, bo szczególnie mężczyźni nie widzą w niej partnerki do rozmów: jest przecież kobietą, ale w końcu zauważają, że to nieco inaczej wychowana i pochodząca z innej społeczności Angielka - i to zmienia jej sytuację oraz pozycję. Heavenly dużo wnosi do wioski: organizuje punkt szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, o czym nikt w wiosce nie ma pojęcia, oraz uczy chętne dzieci angielskiego. Listy od Hugh nadchodzą coraz rzadziej, samotna Heavenly zaczyna dostrzegać mężczyzn w wiosce i patrzeć na nich nieco inaczej niż na początku.
W Europie wybucha wojna, rozszerza się i na teren Grecji. Początkowo w mieszkańcach wioski tli się nadzieja, że Kreta zostanie ocalona, ale staje się inaczej.

Powieść napisana jest jako opowieść dwóch kobiet: Heavenly oraz Rodianti (nazywanej Anti),miejscowej kobiety wydanej w bardzo młodym wieku za mąż w ramach praktykowanych wówczas małżeństw aranżowanych, z którą Heavenly się zaprzyjaźnia. I tak zmieniają nam się narratorki: każda z nich wprowadza nas w swój świat, ale ten świat w części staje się wspólny dla nich obu. Poprzez karty tej powieści splatają nam się ich losy i możemy również zobaczyć, jak każda z kobiet ze swojego poziomu odbiera część tych samych zdarzeń, które przypadają im w udziale.

Czterysta trzydzieści stron liczy ta powieść, ale przeczytałam ją prawie jednym tchem. Ogromnie podoba mi się pokazana Kreta lat 30-tych ubiegłego stulecia: nawet z tą całą biedą, pomieszkiwaniem w jaskiniach, praniem ubrań w strumieniu, zapachem wszędzie rosnących różnorakich ziół, wreszcie z takim prostym pojmowaniem niektórych kwestii. To wcale oczywiście nie oznacza, że chciałabym w tej rzeczywistości żyć i w tej wiosce zamieszkać oraz, że wszystko, co wówczas miało miejsce jestem gotowa zaakceptować, o nie! Wielokrotnie burzyła mi się krew i to jeszcze zanim wojna na Kretę dotarła. Dziś w wioskach kreteńskich możemy zobaczyć nadal odmienności i wyobraźmy sobie jak życie musiało tam wyglądać blisko 100 lat temu. Ale zręcznie to wszystko nam podane, na tyle zręcznie, że powieść czyta się bardzo przyjemnie. Oczywiście kiedy na Krecie pojawiają się Niemcy, nic już nie jest takie samo: kiedy czytamy o pacyfikacji wiosek, rozstrzeliwaniu Kreteńczyków i całym okrucieństwie z wojną związanym, doznajemy innych odczuć, ale taka przecież rzeczywistość wojenna.

I jeszcze jedna rzecz: według mnie okładka książki „Dom z pyłu i snów” zupełnie do tej treści nie pasuje: jest po prostu zbyt banalna. Ta okładka to wielki minus, a mnie przykro, że muszę to powiedzieć. I za minus (nie wiem komu przypisany: autorce czy osobie, która tekst przełożyła) uznać muszę popijanie na Krecie rakii… Rakija na Krecie drażni, niestety.

Dawno nie byłam na mojej ukochanej wyspie, więc wydawałoby się, że to będzie strzał w dziesiątkę, a tymczasem... słabizna!
Mordowałam się mniej więcej do połowy i odpuściłam. Nie wiem, kto poległ - sama autorka czy tłumaczka - ale czułam się, jakby ktoś zmusił mnie do harlekina. Drętwy język, papierowe postaci, słowem - knot. Nie polecam.

Podobnie jak jedną z Czytelniczek zaskoczyła mnie ogólna niska ocena tej książka (na dzień, gdy ją skończyłam czytać wynosiła 6,52). Byłam przekonana, że będzie miała ocenę w zakresie od 6,9 do 7,5 :)

"Zawsze uczono mnie, że miłość jest jak płomień - zdusisz ją, a umrze. Zostaw wokół niej trochę powietrza, a będzie płonęła długo i mocno."
"- Czy czuje pani sny śnione tu przez lata? Czy czuje pani ból trochę zbyt długiego życia?
- Czy życie może być zbyt długie? - zapytałam.
- Tak, jeśli serce i umysł przeżyją ciało. (...)
- Czy przywróci pan temu domowi dawne piękno? Dawno temu ktoś przecież marzył o tym, jak ma wyglądać, nawet jeśli trzymał w nim zwierzęta.
- A zatem musimy poszukać tych marzeń - odparł."

Akcja powieści zaczyna się w 1936 r. Kończy zaś w roku 1972. Toczy się na jednej z najpiękniejszych greckich wysp, czyli na Krecie. Na początku poznajemy dwie młode kobiety, Evadne (Heavenly) oraz Anti. Heavenly przyjeżdża na wyspę z mężem, który nie może i nie chce zostać tam dłużej, w przeciwieństwie do żony, która jest Kretą zachwycona. Heavenly z pomocą miejscowych postanawia odnowić stary dom i w nim zamieszkać.
"Dom z pyłu i snów" to książka o miłości, namiętności, macierzyństwie, przyjaźni, bohaterstwie i honorze. Ale też o wojnie, lękach, przemocy i barbarzyństwie. Opowieść jest przedstawiona z perspektywy dwóch kobiet - przyjezdnej Angielki (Heavenly) i miejscowej dziewczyny (Anti).
Polecam osobom szukającym książek o życiu ludzi na Krecie, żyjących w tamtych latach.

"- Czy czuje pani sny śnione tu...

Jest to historia kobiety z cywilizowanego świata która zapragnęła prostego życia na greckiej wsi.Autorka porusza temat zdrady ,radzenia sobie w trudnych chwilach swojego życia a także pokazuje przyjażn między kobietami która pozwala przetrwać.Książka ma niepowtarzalny klimat dzięki pięknie opisanym krajobrazem Grecji,Polecam.

Piękna historia o Evande, której Grecy nadali swoje własne imię Heavenly. Heavenly przybywa na jedną z greckich wysp razem z mężem Hugo, który jest dyplomatą. Heavenly pozostaje na wyspie a Hugo wyjeżdża. Tam, odbudowując dom, poznaje greckie tradycje, ludzi i życie jakiego nigdy nie zapomni. Poznaje nową przyjaciółkę, Anti, która pomaga jej w wielu problemach. Heavenly przekonuje się też jak potrafi być przewrotny los. Poznaje Christa, który staje się miłością jej życia. Heavenly musi podejmować bardzo trudne, życiowe decyzje. Książka jest piękną historią ale z pewnym smutkiem pokazuje że nie wszystkie marzenia mogą się spełnić.

W książce „Dom z pyłu i snów” poznajemy historię Heavenly, jej męża Hugh i Kreteńczyka Christo. Historię wielkiej, zakazanej miłości mężatki w przepięknej scenerii i zapachach Krety. Tylko czasy są niespokojne bowiem akcja tej powieści rozpoczyna się w 1937. Brytyjski dyplomata z żoną zostaje oddelegowany do Grecji, zamieszkują w starym zniszczonym domu na Krecie a kiedy obowiązki wzywają go do Aten, Heavenly postanawia pozostać na wyspie i podejmuje się odbudowy domu. Mieszkańcy Pangali przekonują się do niej, poznaje wielu sobie przychylnych sobie ludzi a przede wszystkim Anti, która pozostaje jej przyjaciółką , powiernicą i podporą a w trudnych chwilach mogą na sobie polegać. Nawet kiedy Heavenly rzuca się w ramiona kochanka, znajduje w niej oparcie, choć jest przeciwna temu romansowi .
Wojna dociera również do Krety i mieszkańcy okolicznych wiosek ponoszą dotkliwe straty. Nie sposób wspomnieć o bohaterstwie i waleczności Kreteńczyków pozostawionych samym sobie w przeciwko najeźdźcom.
Na uwagę zasługuje klimat jaki stworzyła autorka, ukazując wiejską prowincję , piękne krajobrazy, miejscowe zwyczaje, smakowite potrawy oraz gościnność mieszkańców.
Jak potoczyły się losy głównych bohaterów ??
Zachęcam do przeczytania !!
[TWK 56]

Piękna epicka opowieść rozgrywająca się na jednej z Greckich wysp, gdzie życie toczy się zgodnie z rytmem pór roku, ludzie kierują się tradycją i starymi lokalnymi zasadami.
Na wyspę trafia młode małżeństwo, żeby spędzić swój zaległy miesiąc miodowy. Mężczyzna początkujący dyplomata traktuje pobyt jako letni odpoczynek, kobieta zakochuje się w Krecie jej mieszkańcach, zwyczajach, spokoju oraz codziennemu rytmowi. Postanawia zostać, odkrywa, ze to właśnie tu jest jej miejsce na ziemi. Stopniowo wrastając w atmosferę wyspy rozluźniają się jej więzi z mężem. Atmosfera powieści jest początkowo sielska, stopniowo jednak sprawy zaczynają się komplikować, a błękit greckiego nieba zasnuwa się chmurami. Na świecie jest coraz niespokojniej, zbliża się wojna, a echa wydarzeń docierają nawet na odległą Kretę. Wojna przyniosła ze sobą nieuchronne żniwo śmierci, także w wiosce Panagia, co odbija się na losach głównych bohaterów. Równolegle poznajemy także smutną historię życia jej przyjaciółki Atii, młodej ambitnej kobiety, która boryka się z nieszczęśliwym małżeństwem. To książka o sile kobiecej przyjaźni i życzliwości, ale także o tym jak ciężko jest znaleźć spokój i harmonię w życiu.

Bardzo dobra, wzruszająca powieść. Zawiera wiele wątków, okładka może zmylić. Jest miłość, wojna, tragedie rodzinne, nie tylko te związane z wojną, ale z codziennym życiem - co jest ponadczasowe i zawsze aktualne. Wyraziste postacie, które można lubić lub wręcz przeciwnie, ale wobec żadnej nie jest się obojętnym. Wiele momentów poruszających, łzy też się pojawiły. Polecam.

2041

Naprawdę nie rozumiem, dlaczego ta książka ma tak relatywnie niską ocenę. To przecież piękna historia z ciekawym tłem historycznym i interesującymi bohaterami.
To, co do książki nie pasuje zupełnie, to jej okładka. Widzimy na niej powabną kobietę i uroczy domek na Krecie. Książka co prawda opowiada o Krecie, ale wcale nie tej pięknej i uroczej, a dom, o którym mowa to rozpadająca się ruina. Historia zawarta w tej powieści jest niezwykle barwna i wyrazista. Zdecydowanie polecam!

• Literatura obca
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Dom z pyłu i snów