Z mocy bezprawia. Thriller, który napisało życie

Wydawnictwo: Fronda
Karol

"Z mocy bezprawia. Thriller, który napisało życie", to opowieść o wielomiesięcznej inwigilacji przez służby specjalne III RP dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego, jego bliskich i przyjaciół. Autor bez ogródek odsłania sieć mafijnych interesów z udziałem najważniejszych osób w państwie, pisze o wielkich korporacjach i fundacjach, których jedynym celem było wyłudzenie z kasy publicznej setek milionów złotych, o rosyjskich i ukraińskich zabójcach, którzy za miejsce swych spotkań obrali polski Sejm, o tajnych interesach ludzi Wojskowej Służby Informacyjnej i o ich wpływie na losy poszczególnych osób i całego kraju. Przy okazji Sumliński ujawnia prawie nikomu nieznane kulisy najgłośniejszej a zarazem najbardziej tajemniczej zbrodni politycznej PRL – zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki."

źródło opisu: Wydawnictwo Fronda, 2011

źródło okładki: http://www.fronda.pl/kultura/czytaj/nazwa/z_mocy_bezprawia_173

Paweł | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Bardzo dobra książką, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Utwierdziła mnie mocniej w przekonaniu, że nasz kraj, a przede wszystkim nasza wspólna Ojczyzna praktycznie nie zmieniła wyglądu i funkcjonowania jak to było do roku 1989. Pan Wojtek odwalił ogromną pracę. Jest przykładem silnego człowieka, który wiedząc z jaką siłą walczy nie poddaje się ale dalej prze w zaparte. Uważam, że ta pozycja jest obowiązkowa dla każdego szanującego się obywatela naszej Ojczyzny. Z pewnością to, co zostało przedstawione w tym utworze jest prawdą. Dowodem będą działania i szemrane interesy ,,tych z góry" by zniszczyć Pana Wojtka i zrobić z niego przysłowiową roślinkę. Trzymak kciuki za Pana Wojtka Sumlińskiego i obowiązkowo przeczytam jego inne książki. Przede wszystkim nadzieja!

Katherina87 | 2016-05-22

Z mocy bezprawia to opowieść o wielomiesięcznej inwigilacji przez służby specjalne III RP dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego, jego bliskich i przyjaciół.

Autor bez ogródek odsłania sieć mafijnych interesów z udziałem najważniejszych osób w państwie, pisze o wielkich korporacjach i fundacjach, których jedynym celem było wyłudzanie z kasy publicznej setek milionów złotych, o rosyjskich i ukraińskich zabójcach, którzy za miejsce swych spotkań obrali polski Sejm, o tajnych interesach ludzi Wojskowych Służb Informacyjnych i o ich wpływie na losy poszczególnych osób i całego kraju.

Przy okazji Sumliński ujawnia prawie nikomu nieznane kulisy najgłośniejszej a zarazem najbardziej tajemniczej zbrodni politycznej PRL- zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki.

Jak sam autor nadmienia książka ta została napisana w formie wspomnień tego co go spotkało. W książce mówi, tak, jakby chciał opowiedzieć o każdym szczególe, tak jak go przeżył osobiście, począwszy od zatrzymania przez...

wiking | 2011-11-05

najgorsze jest to, że to może być prawda, większość rzeczy w książce wygooglowałem i wszystkie udało się zweryfikować, każda postać i miejsce w tej książce są autentyczne, jeśli to jest prawda to jest przerażająca, i tak jak autor nie chcę żyć w tym szambie, w którym instytucje państwowe największego zaufania okazują się tylko fasadą dla osiągania prywatnych celów i korzyści. Książka bardzo poprawna literacko, budzi przede wszystkim lęk, a emocje udzielają się zbyt dosadnie. Wniosków nasuwa się kilka, a jednym z nich jest to że Państwo jest Twoim i moim wrogiem, wrogiem każdego uczciwego człowieka, w starciu z nim jesteśmy bezradni, to może przydarzyć się każdemu kto stanie po dobrej stronie mocy, uczy że uczciwość nie popłaca, tylko fałsz i obłuda. Ze swojej strony chciałbym wyrazić swój podziw dla Pana Wojtka i jego rodziny, przesyłam też wyrazy sympatii, co prawda książka nie otworzyła mi w jakiś sposób oczu (o wielu rzeczach wiedziałem), utwierdziła mnie jednak w przekonaniu,...

Samson Miodek | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Książka która doprowadziła mnie do rozpaczy.

Wstrząsający obraz bezkarności, bezczelności i łamania prawa polskich władz. Po 89 nic się nie zmieniło, poza tym że orzeł dostał koronę. Szumowiny zostały u sterów tego biednego kraju, przed 89 człowiek przynajmniej wiedział kto jest wrogiem: komuniści, ubecja, zomo, ormo itd. W tamtych okolicznościach mógł nawet odczuwać dumę z aresztowania. Dziś zetrą cię na proch, zrobią z ciebie w miarę potrzeb: wariata, kryminalistę, homoseksualistę, samobójcę... Zniszczą ci życie, zniszczą twoją rodzinę, to nowy ustrój, przyniósł im nowe możliwości, naginanie prawa dla własnej korzyści, to jest zgroza!
Nie wiedziałem o czym jest ta książka, przeczytałem ją dzień po ponownym wyborze Tuska na szefa parlamentu europejskiego, większość moich znajomych cieszy się na facebooku z tego wyboru, nie pamiętają lub nie chcą pamiętać tych wszystkich afer, dziwnych samobójstw, a nienawiść do PiSu ich tylko napędza, i zaciera obiektywizm, sam nie lubię PiSu,...

Przemysław Zyra | 2015-04-27
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Nie było zaskoczenia. Utwierdziłem się w przekonaniu, że wcale nie żyjemy w państwie prawa. Historia, którą przeżył Pan Sumliński jest niewątpliwie trudna, szczególnie, że pośrednio uderzyła w jego rodzinę. Prawdę mówiąc dziwię się, że Pan redaktor podjął grę z tak zagadkowym człowiekiem. Tym bardziej, że o tym świecie wiedzieć powinien dużo więcej niż przeciętny zjadacz chleba.

Bardzo ciekawa jest anegdotyczna wstawka na podstawie zeznań "Masy". Perypetie z ujawnieniem szczegółów zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki też budzą moją ciekawość, więc chętnie sięgnę po inne pozycje autora.

Witold Lisek | 2012-10-15
Przeczytana: 02 października 2014

justi | 2011-09-23
Przeczytana: 23 września 2011

Wstrząsające. Lektura obowiązkowa.
Jeśli do tego dodać powiązania ujawnione podczas prac Komisji hazardowej - wszystko pasuje.
Wielką sztuką napisać książkę o polityce tak, żeby nie była nudna. Ta książka to mistrzostwo świata. Larsson mógłby się uczyć. No i wspaniałe świadectwo bycia Człowiekiem.

| 2012-02-17

Wydarzenia opisane w tej książce toczą się nadal. Niedawno zmarł jeden z jej (anty)bohaterów płk Leszek Tobiasz. Oczywiście dziwnym zbiegiem okoliczności jest to, że za dwa tygodnie (01.03. 2012) miał zeznawać w sądzie jako świadek. I właśnie o tym jest ta książka. O tym, że ludzie niewygodni dla władzy giną w niewyjaśnionych okolicznościach, popełniają „samobójstwa”, albo ich samochody zderzają się z ciężarówkami wiozącymi żwir. W najlepszym wypadku bywają aresztowani i zaszczuci, jak autor tej książki. Wojciech Sumliński przedstawił prawdziwy obraz polskiej rzeczywistości, która jest maskowana cukierkowym przekazem medialnym, produkowanym dla mas. Oczywiście znajdzie się wielu, u których po przeczytaniu tej krótkiej recenzji pojawi się na twarzy ironiczny uśmiech wyższości polskiego „inteligenta”, kwitującego wszystko krótkim zdaniem: „spiskowa teoria dziejów”. Proponuję więc nie czytać żadnych recenzji, tylko wziąć do ręki samą książkę. Gwarantuję, że ironiczny uśmiech na...

_BB | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Myślicie, że żyjecie w kraju prawa i praworządności? Jeśli tak, to polecam zapoznać się z niniejszą pozycją, która jest historią dziennikarza, poddanego ubeckim metodom zastraszania tylko dlatego, aby bronić układów w najwyższych strukturach państwowych wypracowanych 25 lat temu przy stole, przy który jeden z generałów oddał władze swojej agenturze, dokonując tym samym zmiany fasadowej ku uciesze różnego stopnia SB-ków.
Na marginesie dodam, że medialne upajanie się 25-leciem wolności w kontekście tej wstrząsającej historii, to jakaś ponura farsa.
W mojej ocenie pozycja obowiązkowa!

Czytałem książkę z pozycji osoby już dawno nie wierzącej w mainstreamowe media, prawdomówność elit, w przejrzystość mediów, służb specjalnych etc. I mimo wszystko doznałem kompletnego szoku. Rzeczy opisywane przez autora są wręcz nie do uwierzenia. Stopień ingerencji służb w życie publiczne, w media przedstawiony w opowieści Sumlińskiego jest ogromny. Dziennikarz pokazuje, jak bezwzględne działania ludzi ze służb mogą zniszczyć nie tylko program w telewizji, ale życie człowieka dążącego do prawdy.
Dla wszystkich tych, którzy nadal uważają, że polska transformacja przebiegła bez problemów, a lustracja nie była potrzebna. Ku przestrodze.