O obrotach ciał niebieskich

Wydawnictwo: Jirafa Roja
De revolutionibus orbium coelestium
astronomia, dzieło, przełom
Aleksander

Genialne dzieło wybitnego polskiego astronoma do 1835 roku figurowało w indeksie ksiąg zakazanych przez Watykan. Heliocentryczna koncepcja budowy Układu Słonecznego wstrząsnęła ówczesnym światem, choć współcześni Kopernikowi częściej reagowali szyderstwem niż aprobatą. "Ów Kopernik, w swojej głupocie, chce zburzyć wszystkie zasady astronomii" – pisał o dziele astronoma przywódca niemieckich protestantów, Martin Luter.
Wydanie, które obecnie przekazujemy Czytelnikowi zostało uwspółcześnione i opatrzone przypisami, jednocześnie jednak zachowaliśmy piękno i prostotę wywodu opartego przede wszystkim na logicznym rozumowaniu. Zamieszczamy też krótki szkic "Zarys nowego mechanizmu świata i ruchów ciał niebieskich" z 1512 roku, w którym Kopernik po raz pierwszy wyłożył swoje poglądy.

źródło opisu: Wydawnictwo Jirafa Roja, 2009

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Regalia | 2019-07-04
Na półkach: Przeczytane, Biblioteczne
Przeczytana: 13 marca 2015

Mam wrażenie, że książka jest okrojona. Że brak jej tabel, rysunków, a może i niektórych tekstów. Czy mówię prawdę - oj chciałabym wiedzieć, bo ciężko stwierdzić, czy oryginalne "O obrotach..." też składało się na te kilkanaście stron.

Jacek | 2016-02-23

Ta książka to hymn pochwalny dla logicznego myślenia. Cały wywód to logika, logika i jeszcze raz logika (plus wiele wieków obserwacji nieba).

Wielkie święto czytelników

W czwartek rozpoczynają się ulubione targi czytelników i wydawców, czyli Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Tegoroczna edycja może pochwalić się niezwykle bogatym programem. Podajemy 10 powodów, dla których trzeba pojawić się w EXPO Kraków w dniach 22-25 października.