Polski astronom i filozof, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata.
W końcu trzeba przeczytać oryginały, a nie tylko omówienia. Bardzo jasny i w sumie prosty, i logiczny wykład tego dlaczego, Ziemia nie może być centrum (w tamtych czasach) wszechświata. I dlaczego umieszczając w to miejsce Słońce, zaś Ziemię i planety wokół niego można znacznie uprościć zrozumienie różnych zjawisk niebieskich. W tej książce, jest to pierwsza część dzieła Kopernika; druga - to tablice astronomiczne, autor ograniczył do minimum aparat matematyczny. Jedynie w kilku miejscach posłużył się, dla zobrazowania ruchu planet i słońca, kilkoma rysunkami. A jednak wiarygodnie przedstawił, dlaczego jego hipoteza jest logiczna, lepiej opisuje ruchy planet i prostsza.
Ciekawe jest to jak Kopernik kreśli swoje teorie i próbuje je w tym dziele udowodnić. Choć w paru miejscach z perspektywy czasu wiemy że minął się z prawdą to jednak nie da się zaprzeczyć geniuszu co do najważniejszej z wszystkich teorii czyli heliocentryzmu. Bo to właśnie za nią jest nasz rodak najbardziej znany. Osobiście jednak wolałbym żeby książka ta doczekała się nowszego tłumaczenia, albowiem to obecnie dostępne jest niestety dosyć toporne i nieco przedawnione. Małe odświeżenie na pewno byłoby wskazane.