Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
83-214-1051-0
historia, historycy, biogramy
historia

„Słownik historyków polskich” prezentuje w obszernym wyborze twórców polskiej historiografii, tj. badaczy, dydaktyków i popularyzatorów, a także twórców różnych form eseistyki, historiozofii i publicystyki historycznej. Zawiera ponad 1600 haseł o objętości od 10 do ok. 200 wierszy; uwzględnia tylko osoby nieżyjące. Jest pierwszą w Polsce tak obszerną publikacją encyklopedyczną w dziedzinie historiografii.
Biogramy zostały napisane przez wybitnych badaczy z różnych ośrodków naukowych. Wiele haseł opracowano po raz pierwszy w sposób pełny, pozbawiony jakichkolwiek ograniczeń cenzuralnych; dotyczy to zwłaszcza historiografii emigracyjnej, wojskowej, kościelnej oraz publicystyki i eseistyki historycznej. Teksty haseł zawierają oprócz życiorysu zwięzłą charakterystykę twórczości; większość biogramów uzupełniono podstawową bibliografią przedmiotową.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1994 (tekst z okładki)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Katalog dziejopisów

Ze względu na specyfikę historycznych doświadczeń polskie dziejopisarstwo odgrywało niezwykle istotną rolę w budowaniu oraz podtrzymywaniu tożsamości narodowej i państwowej Polaków. Pojawieniu się wielu spośród historycznych czy historiozoficznych dzieł towarzyszyły namiętne dyskusje i spory, niezależnie od aktualnej sytuacji polityczno-ustrojowej. Co najważniejsze jednak – były powszechnie czytane i znane, a ich twórcy stawali się osobami publicznymi: Maurycy Mochnacki i Joachim Lelewel, Michał Bobrzyński i Karol Szajnocha, Szymon Askenazy i Marceli Handelsman. Dziś temperatura dysput wciąż jest wysoka, a i poziom czytelnictwa publikacji historycznych napawa optymizmem, ale czy zainteresowani orientują się w dokonaniach np. Tadeusza Manteuffla czy Stefana Kieniewicza?

Słownik jest publikacją potrzebną, bardzo interesującą, a przy tym prezentuje nie tylko sylwetki uczonych historyków, ale również publicystów, eseistów, popularyzatorów historii, a nawet...

kasiaman55 | 2011-09-22
Rebe | 2018-03-20