Enigma

Świat Książki
2010-11-01
2010-11-01
Maciej Antosiewicz
enigma szyfr II wojna światowa dekoder

Pomijając wywody naukowe nie do końca zrozumiałe dla kobiecego rozumku książka jest bardzo ciekawa. No i polski wkład w rozgryzanie czegoś co wydawałoby się jest nie do złamania. Polecam serdecznie.

"Jedna z największych tajemnic II wojny światowej opowiedziana na nowo" - tak brzmi slogan reklamowy na okładce tej książki. We wstępie autor wymienia wiele książek które opisują ten sam temat. Jest tam klika, które zrobiły to o niebo lepiej. Historia jest tylko opowiedziana na nowo, nie ma w niej nic odkrywczego - czego czytelnik nie dowiedziałby się z wcześniejszych publikacji. Język książki nie jest zbyt wartki i miejscami autor przynudza. Wiele wydarzeń stanowiących tylko tło jest opisanych dokładnie. Natomiast wydarzenia istotne dla sprawy jakby od niechcenia. Bitwy morskie, czy zdobywanie ubootów są tak bezbarwne jak mój pierwszy niewybuchający ruski telewizor (kolorowy się zapalił). Jeżeli chcecie zgłębić temat polecam przeczytanie wstępu i wybranie znakomitych pozycji tam wymienionych. W tej książce moim zdaniem został zmarnowany fajny temat. Bo został tylko opowiedziany... na nowo. A to dziś to nie wystarcza, by zdobyć czytelnika. Przynajmniej takiego co z niejednego pieca jadł i kilka pozycji wymienionych we wstępie przeczytał.

pełna akcji i niesamowitych zdarzeń wciągająca do ostatniej strony

pełna akcji i niesamowitych zdarzeń wciągająca do ostatniej strony

Fascynująca historia o złamaniu kodu enigmy oparta na faktach. Książka wciąga od pierwszych stron i tak do samego końca. Jedyny mały minus to przypisy umieszczone na końcu książki ale to już zależy jak kto lubi.

Dla mnie niestety małe rozczarowanie. Historia opowiedziana bez pasji, mocno skrótowo i nieco chaotycznie. Taki lepszy "żółty tygrys".

to lubie!.. fakty i ciekawie

to lubie!.. fakty i ciekawie

Bardzo rzetelnie przedstawiona historia złamania Enigmy.

Bardzo rzetelnie przedstawiona historia złamania Enigmy.

Ta książka trzyma się faktów.

Ta książka trzyma się faktów.

Bardzo dobra i wciągająca książka. Bardzo lubię do niej wracać.

Bardzo dobra i wciągająca książka. Bardzo lubię do niej wracać.

• Historia/biografie/konflikty/z historią...
  • II wojna światowa