Dwa oblicza zdrady. Między NKWD a SS

Tłumaczenie: Barbara Leszczuk
Wydawnictwo: Erica
Perczatki bez palcow i dranyj cylindr
978-83-89700-95-7
agent, szpieg, zdrada, NKWD
historia
AgnieszkaWu

Radziecki agent NKWD działał w Hiszpanii i Niemczech hitlerowskich, aby przeniknąć do struktur SS i Gestapo. Aron Shneyer, izraelski naukowiec z Instytutu Yad Vashem, przeprowadził, już na łożu śmierci, wiele rozmów z sowieckim szpiegiem, który koniec życia spędził w Jerozolimie. Wyłania się z tych zapisków fascynujący obraz wojny radziecko-niemieckiej, widziany oczyma człowieka, który był jednocześnie zaangażowany po obu stronach konfliktu.

kasandra_85 | 2011-02-21
Przeczytana: luty 2011

Ewa-Książkówka | 2011-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2011

II Wojna Światowa objęła swym zasięgiem zdecydowaną większość państw
europejskich, część Azji, nie ominęła także Afryki, a część działań prowadzona była również na terenie podbiegunowym (Arktyka).
Podobnie było z krajami biorącymi w niej aktywny udział – nie wiele z nich miało „czyste konta”. Jednak oczy milionów zwrócone były przede wszystkim na dwa militarne mocarstwa czyli Niemcy i Rosję. Choć te przez długi czas działały w specyficznego rodzaju komitywie (zwłaszcza w odniesieniu do Polski) to nie miało to trwać wiecznie.
Niepohamowana chęć wniknięcia w struktury wroga (bo już nie „przyjaciela”) i osłabienia jego pozycji, zaowocowała w licznych działaniach wywiadowczych.

To właśnie o jednym z takich „trybików” wywiadu traktuje książka Arona Shneyera pt. „Dwa oblicza zdrady. Miedzy NKWD a SS”.
Agent, z którym rozmawia autor od początku pozostaje anonimowy dla czytelnika. Występuje tu jako Aleksander Pietrowicz Goglidze i jest wychowanym w sowieckim duchu (choć z niemieckimi...

Jestem z pierwszego rocznika, który został objęty reformą oświatową i historia współczesna była brana bardzo po łebkach - o niektórych wydarzeniach nie mówiono nam wcale, nie żeby takim wydarzeniem była II WŚ, ale wciąż czuję pewien niedosyt wiedzy jeżeli chodzi o wydarzenia z nią związane.
Sięgnęłam więc po Dwa oblicza zdrady Między NKWD a SS Arona Shneyer'a z nadzieją, że dowiem się czegoś nowego, że Autor wniesie w moją wiedzę coś świeżego. I udało mu się. Powieść ta jest książką o radzieckim agencie NKWD, który działał w Hiszpanii i Niemczech hitlerowskich. Książka ta, to zapis rozmów z człowiekiem, który był zaangażowany w wojnę radziecko - niemiecką po obu stronach.
Tak na prawdę ciężko jest mi przedstawić jej treść, bo wciąż przerabiam sobie ją w sobie. To nie jest lekka i prosta książka, ale wymagała ode mnie maksymalnego skupienia. Często miałam tak, że musiałam od niej odchodzić na jakiś czas, żeby móc do niej powrócić. Jednak w wirze świątecznych porządków, pisania pracy...

Pio | 2011-08-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011