Dunkierka. Walka do ostatniego żołnierza

Rebis
2010-01-01
2010-01-01
Adam Krawiec

Książka bardzo przyjemna w odbiorze, a to głównie za sprawą sprawnej narracji i wzorowego podejścia do umieszczonych wewnątrz map.

Autor sprawnie przechodzi od jednego wątku do drugiego, nie powodując tym samym u czytelnika poczucia dezorientacji. Jeśli któraś z postaci wyparowała z mojej pamięci, zawsze mogłem rzucić okiem na stosowną sekcję w załącznikach, gdzie pokrótce opisano wszystkich istotnych bohaterów.

Mapy zostały przygotowane z ogromną dbałością o szczegóły, przez co obcowanie z nimi to czysta przyjemność. Na początku każdego rozdziału umieszczono stosowny przypis, kierujący nas na odpowiednią stronę (mapek jest ponad 20),przez co nie gubimy się w morzu nazw miejscowości. Ruchy i położenie wojsk zostały zaznaczone czytelnie, więc nie zlewają nam się nawet wtedy, gdy występują w dużej ilości obok siebie.

Polecam!

Najpierw była książka "Dunkierka" Hugh Sebag-Montefiore, później film Christophera Nolana. Musiałem raz jeszcze sięgnąć po książkę, bo myślałem, że może coś przeoczyłem!
Z kim w filmie walczą Brytyjczycy i Francuzi (ci ostatni z resztą pojawiają się - niestety - jedynie w tle)? Z nieprzyjacielem. Kto zacz? Hmm... NAZWA NACJI NIE PADA ANI RAZU (chyba, że na jakiś czas ogłuchłem). Wróg pozostaje mityczny do końca.
ZGROZA! A najdziwniejsze jest to, że nie natknąłem się w żadnej recenzji na to fundamentalne pytanie - kim jest wróg?!
Hugh Sebag-Montefiore w przeciwieństwie do Nolana zbrodnie Niemców opisuje "po imieniu" i po latach mówi ponownie: "mordercy z Wehrmachtu nie zostali osądzeni", bo jeśli ktoś myślał, że Niemcy zachowywali się jak barbarzyńcy tylko wobec państw Europy Środkowo-wschodniej to jest w błędzie. Im nie robiło różnicy, czy jeńcem jest Polak czy Anglik. Może skala była inna, albo... Brytyjczykom udało się przedostać przez Kanał, a z Polski pierwsze ewakuowały się władze. Z Francji, nawiasem mówiąc, choć już inne - także...

Książka Hugo Sebag-Montefiore opowiada o walce Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego we Francji. Zaczyna się od planowania inwazji a kończy na kapitulacji ostatnich brytyjskich dywizji. W kontekście treści tytuł jest nieco mylący.
Najpierw pomówmy o wydaniu. Zalety to biały papier o dużej nie męczącej oczu czcionce. Twarda oprawa w papierowej obwolucie dodaje publikacji uroku. Dokładne mapy na końcu książki podnoszą jej wartość i ułatwiają zrozumienie treści. Przy mapach zatrzymam się na moment, bowiem pisarz zrobił rzecz prostą i genialną zarazem. Na pierwszej mapie ogólnej zaznaczył - rozdziały książki. Mamy więc ogólny obraz, gdzie dzieje się dana historia. Przy tytule każdego rozdziału jest napisane na jaką mapę należny spojrzeć. Super. Na mapach są zaznaczone numery, które odpowiadają konkretnym zdarzeniom- np. 2- tutaj stała barykada płk... itp.
Same numery nie zmieszają czytelności mapy a pozwalają się zorientować czytającemu w terenie. Nie brakuje map czysto wojskowych z sytuacją strategiczną. W tej kwestii ktoś dołożył wszelkich starań, aby czytelnik nie z tego rejonu był zorientowany w terenie.
Wady map - są na końcu książki, co przy dokładnym opisie zdarzeń zmusza nas do częstego tam zaglądania.
Przypisy- ciekawe ale... na końcu książki - jeśli dołożyć do tego mapy, to czytanie staje się niewygodne. Przypisy sobie odpuściłem i pewnie będę żałował. Wydawco proszę umieszczaj przypisy POD TEKSTEM.
Treść- autor chciał wiele ugryźć za jednym zamachem. Są momenty, że przełykamy te duże kęsy bez bólu, a są takie, że kawałki stają nam w ustach i gniotą podniebienie. Ja tak miałem przy opisie rozmów z francuskimi generałami. Mimo wszystko czyta się bardzo dobrze. Ogromnym plusem jest duża liczba wspomnień uczestników w tekście. Niestety tylko aliantów.
Reasumując - ciekawa lektura z lekkimi niedociągnięciami. Dla każdego.

Bardzo dobra praca historyczna z zachowniem rzemiosła historyka. W książce są przytoczone listy żołnieży, cytaty z wypowiedzi dowódców i wiele innych źródeł historycznych. Mimo, że to praca historyczna, czytało się przyjemnie.

• II wojna światowa
  • Do wypożyczenia\pożyczenia
  • II Wojna Światowa
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Literatura Faktu

Dodaj cytat z książki Dunkierka. Walka do ostatniego żołnierza