83-205-3419-4
historyczna
Aleksandra

Sto diabłów to powieść o czasach stanisławowskich. Mimo iż jest to powieść historyczna informacji konkretnych i dokładnych nie ma tu zbyt wiele. Autor opisuje osiemnastowieczną Warszawę, zwyczaje jej mieszkańców, obyczajowość ale nie to jest najważniejsze. Czytelnik znajdzie w tej powieści romans, przygodę, intrygi, pojedynki i wielką miłość. Sto diabłów niczym powieści Aleksandra Dumasa jest książką pełną ciekawej i wciągającej akcji osadzoną w historycznych realiach.

źródło opisu: Antykwariat MIT

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kachusek | 2013-12-02
Przeczytana: 28 listopada 2013

To pierwsza powieść Kraszewskiego, która mi się nie spodobała.. ciężko szło mi jej czytanie, była jakaś nieskładna i chyba spodziewałam się czegoś innego. Jednak nie zniechęcam się i niedługo zaczynam czytać po raz kolejny Starą baśń (pierwszy raz czytałam ją w czasach licealnych).

dzosefinn | 2012-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2012

100 diabłów nie jest łatwą lekturą. Jest dość trudna i zawiera wiele zwrotów francuskich i łacińskich - ciągle trzeba zaglądać do przypisów, co jest trochę irytujące.
Akcja powieści dzieje się w XVIII wieku w czasach Stanisławowskich; w okresie uchwalenie konstytucji. Jest wątek miłosny, XVIII wieczne intrygi; pełna patriotycznego ducha. Dzięki Kraszewskiemu mogłam na własnej skórze poczuć oddech minionego wieku (i z całego serca dziękuję) jednak ten typ literatury na dzień dzisiejszy mi nie odpowiada. Do tego typu literatury trzeba dorosnąć. Ja chyba jeszcze nie dojrzałam

Alan Węcławik | 2014-04-20

Książka może wydawać się ciężka w odbiorze ze względu na styl oraz makaronizmy w języku francuskim i łacińskim, jednakże nie jest to typowy opis okresu stanisławowskiego i sejmu czteroletniego. Jest to powieść zawierająca nieznaczne elementy historyczne, autor bardziej skupił się na przedstawieniu obyczajowości 18-wieczniej Warszawy oraz jego społeczeństwa. W zasadzie w pozycji tej zawarte są najistotniejsze elementy klasycznej powieści. W zasadzie polecam nie tylko osobom lubiącym historię.

Monika | 2018-06-19
Dariusz_1456 | 2018-03-29