Wystawa ilustracji Janusza Grabiańskiego w Lublinie

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.04.2018

Od 19 kwietnia do 10 maja w Lublinie będzie można oglądać wystawę ilustracji autorstwa Janusza Grabiańskiego.

Wystawa ilustracji Janusza Grabiańskiego w Lublinie

Janusz Grabiański (1929–1976) – malarz, grafik, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, zaproponował czytelnikowi/czytelniczce bardzo osobistą i ponadczasową kreację świata, która pod czujnym okiem odbiorców ciągle żyje i nabiera nowych barw. Imponujący dorobek krótkiego życia artysty, oparty na technice akwareli, zachwyca niezmiennie od półwiecza perfekcją wykonania, świeżością, bogactwem mieniących się barw.

Jego twórczość została wpisana do kanonu polskiej szkoły ilustracji. Artysta doceniony i nagradzany w Polsce, współpracował również z wydawnictwami, m.in., w Austrii, USA. Lekkimi pociągnięciami pędzla wyczarował niezapomnianą Rudzię, Rogasia, chorego kotka, sierotkę Marysię z krasnoludkami, bohaterów Elementarza Mariana Falskiego, całą galerię wspaniałych dynamicznych zwierząt i roślin.

Na wystawie w Galerii Labirynt | Plaza, dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście, zostanie zaprezentowana kolekcja prac, która nie była do tej pory pokazywana: komplet oryginałów ilustracji do Cudownej podróży Selmy Lagerlöf oraz makiety znaczków pocztowych i plakatów.

Wydawnictwo Iskry udostępniło na potrzeby wystawy oryginalne ilustracje do książek Wesołe przygody Robin Hooda Howarda Pyle'a, Niezwykłe choć prawdziwe przygody kapitana Korkorana Alfreda Assolanta i Szkarłatne żagle Aleksandra Grina, a Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach wypożyczyło makietę okładki „Rogasia z Doliny Roztoki” Marii Kownackiej.

Kuratorka: dr Krystyna Rybicka

Otwarcie: 19 kwietnia 2018 (czwartek), godz. 17; Galeria Labirynt | Plaza,Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia).
Wystawa czynna do 10 maja 2018 (wt.-niedz., godz. 12-19). Wstęp wolny.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meowth 12.04.2018 12:27
Czytelniczka

Niekwestionowany mistrz mojego dzieciństwa, obok Szancera, Rychlickiego, Srokowskiego czy Stannego. Do dziś jestem zakochana w jego ilustracjach, w kreślonych przez niego przede wszystkim kotach ale i wszelkich innych stworzeniach. Dzisiejsze nowomodne bazgroły nie są w stanie przebić jego kunsztu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gosia_7 11.04.2018 18:20
Czytelniczka

Ponadczasowe, piękne ilustracje, które kojarzą mi się z pięknymi książkami z dzieciństwa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 11.04.2018 15:03
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post