Teachings of Queen Kuntī

Okładka książki Teachings of Queen Kuntī A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
Okładka książki Teachings of Queen Kuntī
A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada Wydawnictwo: Bhaktivedanta Book Trust religia
religia
Bhaktivedanta Book Trust
1997-01-01
1997-01-01
91-7149-367-0
Krishna

Na książkę trafiłem przypadkiem i była to pierwsza moja pozycja traktująca o tematyce Hare Kriszna.
Można przeczytać i poznać trochę mitologii oraz filozofii związanej z tą religią, natomiast nie sądzę, żeby ta książka mogła przekonać do zmiany religii kogoś nieprzekonanego.

Ponadto w kilku miejscach wywód autora bywa niespójny (np. na początku książki twierdzi, że wyznawcom Hare Kriszny dobrze się powodzi, bo Kriszna o nich dba, a w innym miejscu że wyznawcy wyrzekają się i pozbawiają swojego majątku, żeby móc zbliżyć się do Kriszny). Miałem wrażenie również, że wszystko, co autor miał do powiedzenia, zostało powiedziane w pierwszej połowie książki, a w drugiej było właściwie to samo, lecz inaczej ujęte.

Książka przybliża Czytelnikowi Ruch Świadomości Kryszny, interpretacja "jak żyć?" na podstawie historii rodu Królowej Kunti i jej stosunku wobec Kryszny. Prosto opisane, jednak ciężko było się 'przebić' przez początek. Czy wniosło coś nowego do mojego światopoglądu? Raczej nie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Swami Prabhupada to niedościgniony autorytet w kwestii objaśniania zawiłości hinduskiej filozofii. Jego komentarze do starożytnych, świętych tekstów indyjskich nie mają sobie równych. Czytając „Nauki Królowej Kunti” ma się wrażenie jakby sam mistrz chwycił nas za rękę i krok po kroku, prostą ścieżką przeprowadzał przez kręte meandry filozofii Wschodu. Śri Śrimad Prabhupada miał bowiem ten wyjątkowy dar ukazywania spraw trudnych w sposób prosty i zrozumiały. Obrazowe, przemyślane i zarazem bardzo plastyczne porównania oraz przykłady z życia, wielce sugestywnie przemawiają do wyobraźni odbiorcy.

Na początku książki mamy krótko przedstawioną historię królowej – jednej z ważniejszych postaci w historii starożytnych Indii. Postaci tragicznej a zarazem heroicznej, której mądra i pełna oddania postawa pomogła ocalić rodzinę i pokierować nią w obliczu bratobójczej wojny o tron. Jednakże głównym elementem „Nauk Królowej Kunti” jest tekst starożytnej modlitwy, sprzed 5000 lat. Modlitwy, którą mądra Kunti ofiarowała Panu Krysznie, gdy ten po zakończeniu bitwy na polu Kurukszetra zamierzał opuścić ją i jej synów Pandavów. Modlitwa ta choć krótka – bo licząca zaledwie 26 dwuwierszy – po dziś dzień uważana jest za arcydzieło filozofii i teologii. Opatrzona dodatkowo pouczającym komentarzem Swamiego Prabhupady, staje się bezcennym źródłem ponadczasowej, uniwersalnej wiedzy o boskiej naturze świata. Jest to książka bardzo wartościowa. Porusza bowiem kwestię, która dotyczy każdego człowieka. Mówi o tym, czego pragnie każda istota i do czego przez całe swoje życie nieustannie dąży. Tym czymś, tą wiecznie poszukiwaną wartością, jest naturalnie szczęście. Pragnienie go od samego początku istnienia wpisane jest w ludzką naturę. Szczęście samo w sobie jest celem, ale jednocześnie jest też środkiem do celu. W „Naukach Królowej Kunti” znajdziemy odpowiedź na pytania dotyczące ulotnej natury szczęścia płynącego ze świata materii. Jednocześnie starożytna mądrość ujawnia drogę ku prawdziwemu, trwałemu szczęściu – pochodzącemu ze sfery duchowej. Jest to szczęście w wymiarze transcendentalnym wręcz kosmicznym. Szczęście istniejące w czasie i poza czasem, wszech przenikające, którego doświadczyć może każda żywa istota. Ponadto książka porusza także inną równie ważną sprawę, mianowicie kwestię życia w ignorancji i zaślepieniu, życia w sidłach iluzji i wiążącego się tym cierpienia. Wyjaśnia w jaki sposób uwikłanie w materialnych pragnieniach i brak kontroli ze strony umysłu może przeszkodzić w osiągnięciu szczęścia.

„Nauki Królowej Kunti” powinny stać się lekturą obowiązkową dla osób, które wstępują na duchową ścieżkę rozwoju. Ta książka wraz z pouczającymi objaśnieniami Swamiego Prabhupady stanie się nieocenionym skarbem dla wszystkich poszukujących prawdy i mądrości.

• Indie
  • Rozwój
  • Waisznawa
  • Chcę sprzedać, wymienić...
  • W mojej biblioteczce
  • Spirituality