Pieśń czasu. Podróże

Okładka książki Pieśń czasu. Podróże
Ian R. MacLeod Wydawnictwo: Mag Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału:
Song of Time. Journeys
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2011-08-26
Data 1. wyd. pol.:
2011-08-26
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374802185
Tłumacz:
Grzegorz Komerski
Tagi:
Uczta Wyobraźni
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Made To Order: Robots and Revolution Brooke Bolander, John Chu, Daryl Gregory, Peter F. Hamilton, Rich Larson, Ken Liu, Ian R. MacLeod, Annalee Newitz, Tochi Onyebuchi, Suzanne Palmer, Sarah Pinsker, Vina Jie-Min Prasad, Alastair Reynolds, Kelly Robson, Sofia Samatar, Peter Watts
Ocena 3,0
Made To Order:... Brooke Bolander, Jo...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 126, March 2017 Octavia Cade, Neil Clarke, Alexander Jablokov, Xia Jia, Naomi Kritzer, Ian R. MacLeod, J. B. Park, Cat Rambo, Robert Reed, Feng Zhang
Ocena 0,0
Clarkesworld M... Octavia Cade, Neil ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Prawdziwa Uczta



2479 64 61

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
153 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
235
74

Na półkach: , , , ,

„Pieśń czasu. Podróże” to kolejna po „Wiekach światła” i „Domu burz” pozycja autorstwa Iana R.MacLeoda wydana w uznanej przez miłośników fantastyki serii „Uczta Wyobraźni”. Zamieszczone w jednej książce zbiór opowiadań i powieść oferują czytelnikowi mnogość niezwykłych wizji świata i dramatycznych ludzkich historii, które łączy urok języka, jakim operuje autor.

„Podróże”
„Podróże” to zbiór dziewięciu różnorodnych opowiadań. Obok tekstów dłuższych jak „Dywan z hobów”, opowiadania w mocny, a przy tym bardzo malowniczy sposób poruszającego problem niewolnictwa, znajdują się tutaj także bardzo krótkie, czasem ledwie kilkustronicowe utwory, jak osadzona w konwencji science-fiction historia człowieka opiekującego się sobą z przyszłości („Dbaj o siebie”) czy też zaledwie obrazek, jaki stanowi „O spotkaniu z innymi wyspami”.

Autor chętnie czerpie pomysły z historii Wielkiej Brytanii – przykładowo w rozpoczynającej książkę „Opowieści młynarza” subtelnym dodatkiem magii wzbogacił zaczerpnięty z ruchu luddystów wątek walki rzemieślników z postępem niesionym przez przemysł, w „Buncie Anglików” opowiedział historię alternatywną z udziałem sipajów, w „Zwieńczeniu” zaś nawiązał do dawnych, przedchrześcijańskich wierzeń ludności Wysp. Choć każde z opowiadań zasługuje na uwagę, najbardziej urzekły mnie wspomniane już „Opowieść młynarza” i „Dywan z hobów” oraz „Druga podróż króla”, w której opisując historię ponownej podróży jednego z trzech mędrców ze wschodu do Betlejem MacLeod proponuje nam zaskakujący pomysłem i rozmachem realizacji obraz Królestwa Bożego.

Opowiadania tego autora są przygnębiające, ukazują człowieka zwiedzionego, błądzącego, przerażonego. MacLeod używa przy tym różnych konwencji – fantasy, science-fiction, steampunku czy wspomnianej już historii alternatywnej. Narracja większości opowiadań jest pierwszoosobowa, a autor nierzadko bezpośrednio zwraca się do czytelnika, budując silniejszą więź między narratorem a odbiorcą tekstu.

„Pieśń czasu”
Opowiadania zupełnie przyćmiewa jednak powieść „Pieśni czasu”. Kiedy Roushana znajduje na plaży niedaleko swojego domu nagiego mężczyznę, na którego ciele są ślady po ranach i więzach, i wbrew wszelkiej logice zabiera go z sobą do domu, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ten dzień odmieni jej zaplanowane życie.

Obraz świata teraźniejszego bohaterki oraz kwestia, do czego ludzie są gotowi się posunąć, by wygrać odwieczny wyścig ze śmiercią zmuszają do pewnej refleksji, jednak moc tej powieści kryje się we wspomnieniach Roushany. To w nich autor przedstawia kolejne wydarzenia, które doprowadziły współczesny nam świat do stanu znanego z literatury fantastycznonaukowej. I choć same przyczyny przeobrażeń obecne są w prognozach futurologów, pióro MacLeoda sprawiło, że stały się one przerażająco wiarygodne.

To wizjonerstwo pełni jednak rolę służebną wobec historii ludzkiej. Półkrwi Hinduska, będąca obywatelką brytyjską, ze względu na swe widoczne pochodzenie stanowiąca łatwy cel polityki strachu i ksenofobii, światowej klasy skrzypaczka, dla której muzyka była niemal całym światem, artystka obracająca się w kręgach kultury i polityki francuskiej, świadek przełomowych dla dziejów ludzkości wydarzeń, zwykła kobieta przeżywająca tragedie osobiste. Bogactwo fabularne i emocjonalne jej wspomnień porywa i nie tylko Roushuana się w nich zatraca.

Język MacLeoda zachwyca – autor maluje nim niezwykle sugestywne obrazy, buduje silnie działającą na zmysły atmosferę, wzbudza autentyczne uczucia – tym silniejsze, że opowieść Roushany poznajemy w pierwszoosobowej narracji. Niejako mimochodem, ukazując, że niewiele potrzeba, aby pewne nieodwracalne zmiany się dokonały, MacLeod skłania przy tym do zastanowienia, jak będzie wyglądał świat może już kolejnego pokolenia. I jacy ludzie będą żyli w tym świecie.

Podsumowując książka „Pieśń czasu. Podróże” po raz kolejny pokazuje, że w serii „Uczta Wyobraźni” obok pozycji trudnych i wymagających pewnego obycia w fantastyce znaleźć można literaturę wyjątkową, a znacznie przystępniejszą w odbiorze. Dopracowane wizje światów, wciągające historie ludzi - pełne zawiedzionych nadziei, odważnych marzeń i silnych emocji, niesamowicie plastyczny i po prostu piękny język oraz różnorodność formy, treści i przyjętej konwencji sprawiają, że wobec prozy MacLeoda trudno pozostać obojętnym. Lektura niezwykle przyjemna, a przy tym intensywna i satysfakcjonująca. Polecam gorąco.

„Pieśń czasu. Podróże” to kolejna po „Wiekach światła” i „Domu burz” pozycja autorstwa Iana R.MacLeoda wydana w uznanej przez miłośników fantastyki serii „Uczta Wyobraźni”. Zamieszczone w jednej książce zbiór opowiadań i powieść oferują czytelnikowi mnogość niezwykłych wizji świata i dramatycznych ludzkich historii, które łączy urok języka, jakim operuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    814
  • Przeczytane
    208
  • Posiadam
    170
  • Uczta Wyobraźni
    49
  • Fantastyka
    32
  • Ulubione
    12
  • Uczta wyobraźni
    11
  • Chcę w prezencie
    7
  • 2012
    7
  • Teraz czytam
    6

Cytaty

Więcej
Ian R. MacLeod Pieśń czasu. Podróże Zobacz więcej
Ian R. MacLeod Pieśń czasu. Podróże Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także