Darkar. Poświęcenie. Tom 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Darkar Poświęcenie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Poligraf
978-83-88330-91-9
fantasy, niziołki, sinoe,
Natalia

„Niegdyś życie w tej krainie płynęło mlekiem i miodem. Było pełne radości, prostoty i nie miało w sobie najmniejszego pierwiastka codziennych trosk. Obywało się bez wojen, strachu, chorób i głodu. A trwało niezmiernie długo. Istoty zamieszkujące ten świat zostały wybrane przez ich boga. Sam je stworzył na swe podobieństwo. Chciał im dać to wszystko, czego mu nie brakowało w jego wiecznym życiu. Za to zażądał jedynie tego, by wykreowane przez niego istoty były mu wierne i nie miały innego pana poza nim samym…”

Książka „Darkar Poświęcenie” jest pierwszą częścią trylogii o tym samym tytule.
Sięgając po nią, przenosimy się w krainę fantasy, w miejsce, gdzie natura ma wielki wpływ na poczynania jednostek, a Przeznaczenie jest głównym moderatorem wydarzeń dziejących się na tym i na innych światach… tylko czy na pewno jedynym, tym najważniejszym?
W trakcie lektury Autor przenosi czytelnika w mroczny świat pełen dzikiej natury, niebezpiecznych stworzeń, a przede wszystkim w świat walki różnych ras o panowanie nad światem. Ludzie, wampiry, wilkołaki – każdy ma plany wobec świata, każdy knuje, spiskuje, roztacza swe wizje rządzenia, opierając się czy to na przepowiedniach, czy na zrządzeniu losu. W całej tej walce o prymat znalazł się cichy bohater, jednostka naznaczona do wielkich celów, ale też pełna wątpliwości i niechętnie odnosząca się do zastanej sytuacji. Darkar, który jedynie próbuje uratować przyjaciela, zostaje wciągnięty w Wielką Grę, której stawka ma kolosalne znaczenie dla losów tego świata.
Podróżując przez niebezpieczne krainy, nieprzyjazne ludziom królestwo wampirów, gubiąc się w odmętach lochów i zawirowań czasoprzestrzennych, poznajemy naturę ludzką z każdej strony, zadajemy pytania o byt i sens znaczenia człowieka na tej małej, jednej z wielu planet naszego wszechświata, w tym a nie innym wymiarze. Autor sprytnie przemyca w tekście prawdę o człowieku, o Bogu i innych bogach, skłania nas do myślenia o przemijalności, naturalnej powtarzalności, prowokuje do myślenia o nas samych.
Książka pisana w filmowej konwencji dostarcza nam mnóstwo wrażeń, ciekawych dialogów, wartkiej akcji. Ponadto ciąg przyczynowo-skutkowy nie następuje kolejno po sobie, Autor świadomie korzysta z historii, opowiadając to, co dzieje się w danym momencie, podając nam tym samym różne klocki tej całej układanki w różnych jej fragmentach.
„Darkar Poświęcenie” jest to książka pełna przygód, ciekawych historii (historia Van Helsinga i jej córki), walki dobra ze złem, które wcale nie jest skazana na porażkę. Książka warta uwagi. Zacznij czytać, a się przekonasz.

źródło opisu: www.darkar-poswiecenie.pl

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl/

Cyrysia | 2012-03-03

,,Darkar. Poświęcenie’’, jest literackim debiutem Dariusza Dolińskiego. Stanowi pierwszą część trylogii opowiadającej o walce dobra ze złem.

Kiedyś na świecie istniała kraina ,,mlekiem i miodem płynąca'', gdzie ludzkość żyła w beztroskiej szczęśliwości, lecz sprzeniewierzyli się oni jedynemu Bogu, przez co nastąpiła degradacja dając miejsce złu. Rządy obecnie sprawuje Czarny Pan- władca Marchii. Czuje się on jednak zagrożony, ponieważ przepowiednia głosi, iż dzięki ingerencji pewnego mesjasza i mściciela, Imperator przestanie istnieć. Tym prorokiem okazuje się być Sinoe Mnemetha, niepozorny niziołek. Od teraz jego życiu zagraża wielkie niebezpieczeństwo, wiele osób pragnie go pochwycić i wykorzystać do swoich celów. Na szczęście, los stawia na jego drodze Darkara, który jak się okazuje ma być głównym sprawcą wypełnienia przepowiedni. Wspólnie przemierzają daleką, trudną drogę pełną poświęceń, by dojść do upragnionego celu. Czy uda im się wyjść z tej misji zwycięsko?

Nie jestem...

Darkar73 | 2011-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Bohater wielu historii ( autor: Kasia9) Własna

Jest pewnaopowieść znana, chociażby z nazwy, miliardom ludzi. O jej słowa opierają się religie, mające ogromne rzesze wyznawców, w jej imię prowadzono wojny i modlono się, na nią nawracano całe narody. O jakiej historii mowa? O Biblii, najczęściej czytanej książce świata. Czytając pierwsze strony "Darkara. Poświęcenie" ma się wrażenie, że zdania przypominają biblijne przypowieści, ale czy na pewno? W końcu na długo przedtem nim zostały spisane były przekazywane ustnie, a może to inne legendy stały się kanwą dla tej książki? W końcu walka jasnej i ciemnej strony zaczęła się u zarania ludzkości, nosi różne imiona, jednak trwa wiecznie, tak samo jak wiara w boga, w jednej lub wielu postaciach. Niewykluczone zatem, że zbieżność jest przypadkowa, chociaż ... Przekonać się o tym można tylko w jeden sposób - poznając opowiadanie, które już na wstępie prowokuje tyle zapytań.
ww
Fantastyka kojarzy się z ultranowoczesnymi elementami, rzadziej...

Esztar | 2013-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Nie jest tak źle jak się spodziewałam po przeczytaniu pewnych recenzji, jednak szału też nie ma.
Jest to debiut autora, więc na pewne rzeczy można przymknąć oko, ale nie na wszystko. W 100% zgadzam się, że korekta tu kuleje i to mocno. Poczynając od błędu w opisie na okładce, poprzez rozmaite błędy stylistyczne, źle umiejscowione znaki, literówki, brak liter czy brak spacji. Przez to czytanie tej książki w pewnych momentach było dla mnie uciążliwe (skupiałam się bardziej na wyłapywaniu kolejnych błędów niż na fabule). Winą zapewne powinno się obarczyć wydawnictwo, jednak sądzę że autor też powinien na takie rzeczy zwrócić uwagę.
Pan Doliński powinien też mocno poćwiczyć pisanie dialogów, które są płaskie, nie przekazują żadnych emocji, są po prostu sztuczne.
Na szczęście jestem osobą upartą i książkę przeczytałam do końca. Mniej więcej od połowy przedostatniego rozdziału akcja nabiera rumieńców, dialogi już tak nie męczą, postacie są lepiej zarysowane, historia zaczyna być...

cogielusz | 2015-12-08
literackakanciapa | 2014-03-27