Damy, rycerze, feministki. Kobiecy dyskurs emancypacyjny w Polsce

Wydawnictwo: eFKa
czupirek

Książka o feministkach współczesnych i ich prababkach z XIX wieku. Dużo informacji o dawnym ruchu kobiecym w Polsce, obszerna bibliografia. Jest to też diagnoza współczesnej kultury polskiej, która zdaniem autorki przeżywa moment porzucenia "kostiumów teatralnych" ról płciowych.

Nominowana do Paszportu "Polityki" i do Nagrody Literackiej NIKE 2000.

Muszeczka | 2016-01-07
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka bardzo dobra, przeczytanie jej umożliwia zrozumienie współczesnego dyskursu feministycznego. Jest także w dużej mierze bardzo ciekawym studium historyczno-literackim, bo Walczewska swoje badania prowadzi głównie w oparciu o dzieła literackie właśnie. Jeszcze musi upłynąć trochę czasu, zanim dostrzegę w tej publikacji braki, nabiorę spojrzenia krytycznego. Niewątpliwie jest to jednak książka, którą przeczytać należy. Dodam tylko, że czyta się z ją lekko i z przyjemnością.

Feminizm w czystej postaci, nie skażony ideologią, jest racjonalną analizą przypadku.
Polecam wszystkim w celu edukacyjnym.

yuurita | 2010-03-18

Zarys historii polskich kobiet - jak zdobywały i traciły swoje prawa, jak walczyły u boku mężczyzn i jak zostawały później przez nich zapominane. Plus kilka interesujących informacji o znanych dawnych pisarkach, o których nie wspomina się na lekcjach polskiego.

magnalena | 2016-02-16
grumpy_rabbit | 2016-01-24