Damy, rycerze, feministki. Kobiecy dyskurs emancypacyjny w Polsce

Wydawnictwo: eFKa
czupirek

Książka o feministkach współczesnych i ich prababkach z XIX wieku. Dużo informacji o dawnym ruchu kobiecym w Polsce, obszerna bibliografia. Jest to też diagnoza współczesnej kultury polskiej, która zdaniem autorki przeżywa moment porzucenia "kostiumów teatralnych" ról płciowych.

Nominowana do Paszportu "Polityki" i do Nagrody Literackiej NIKE 2000.

Agata | 2017-07-17

Niezwykle ciekawa historia wypływania na powierzchnię kobiet w Polsce. Wnikliwa analiza tekstów, praktyk społecznych i strategii emancypacyjnych. Nie lubię, przyznam, określenia "działaczka". Rozumiem, polityka, wiele spraw trzeba pchać razem, instytucjonalnie, prawnie i tak dalej. Na początku są jednak zawsze: uparte "dziwaczki". Ale i działaczkom dziękujemy:) Jednym i drugim zawdzięczamy to, że nie każdy już geniusz, który urodził się kobietą, jest dla ludzkości stracony. Przynajmniej w naszej okolicy. Na tę chwilę.

Muszeczka | 2016-01-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka bardzo dobra, przeczytanie jej umożliwia zrozumienie współczesnego dyskursu feministycznego. Jest także w dużej mierze bardzo ciekawym studium historyczno-literackim, bo Walczewska swoje badania prowadzi głównie w oparciu o dzieła literackie właśnie. Jeszcze musi upłynąć trochę czasu, zanim dostrzegę w tej publikacji braki, nabiorę spojrzenia krytycznego. Niewątpliwie jest to jednak książka, którą przeczytać należy. Dodam tylko, że czyta się z ją lekko i z przyjemnością.

Feminizm w czystej postaci, nie skażony ideologią, jest racjonalną analizą przypadku.
Polecam wszystkim w celu edukacyjnym.

yuurita | 2010-03-18

Zarys historii polskich kobiet - jak zdobywały i traciły swoje prawa, jak walczyły u boku mężczyzn i jak zostawały później przez nich zapominane. Plus kilka interesujących informacji o znanych dawnych pisarkach, o których nie wspomina się na lekcjach polskiego.

bajkjo | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017