Cecylia Valdés albo Wzgórze Anioła (tom 1)

Tłumaczenie: Danuta Rycerz
Cykl: Cecylia Valdés albo Wzgórze Anioła (tom 1) | Seria: Proza Iberoamerykańska
Cecilia Valdés a la loma del Ángel
Alma_Mexicana

"Cecylia Valdes" stanowi panoramę barwnego życia w Hawanie na początku XIX stulecia. Z kronikarską dokładnością Cirilo Villaverde kreśli tło historyczne epoki schyłku kolonii, przedstawia oparty na systemie feudalnym i handlu czarnymi niewolnikami system społeczny i ekonomiczny wraz z narastającymi w nim sprzecznościami, które w kilkanaście lat później wybuchną z niemałą siłą. Na tym...

Na tym wielopłaszczyznowym tle rozgrywa się dramat dwojga bohaterów. Piękna Mulatka Cecylia o nazwisku Valdes, które słusznie sugeruje jej nieprawe pochodzenie, zakochuje się w młodym i przystojnym białym kawalerze. Miłość ta, przed którą przestrzegały ją bliskie osoby, doprowadza w rezultacie do tragedii. Podobnie jak kiedyś jej nieszczęsna matka, Cecylia ulega uczuciu i drogo przyjdzie jej za to zapłacić.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1976

źródło okładki: conrada11.pl