Der Mann ohne Eigenschaften
Róża_Bzowa

Psychoanalityczna powieść R. Musila uznawana za jedno z najwybitniejszych dzieł XX-wiecznej prozy awangardowej. Akcja Człowiek bez właściwości rozgrywa się przede wszystkim w Wiedniu w latach 1913-1914, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Analizując ostatnie dni monarchii austro-węgierskiej Musil zastanawia się nad przyczynami upadku starego porządku społecznego. Ulryk, główny bohater książki, pracuje jako sekretarz w jednym z urzędów, z bliska obserwuje wysiłki polityków, którzy przygotowują obchody uroczystości 70-lecia wstąpienia na tron Franciszka Józefa, mające ukazać światu niezmienną potęgę monarchii austro-węgierskiej. Ulryk dostrzega jałowość tych wysiłków, dlatego w chwili wybuchu wojny wstępuje do wojska. Obok wątku politycznego istnieje w książce wątek osobisty - historia romansu bohatera z własną siostrą Agatą. Wspólna przeszłość, wzajemne zrozumienie, doznane w życiu rozczarowania zbliżają rodzeństwo do siebie, a efektem tej obopólnej sympatii jest kazirodczy związek. Ulryk dokonuje analizy otaczającego go świata, nie może odnaleźć żadnej idei, która zespoliłaby schematyczną i bezbarwną rzeczywistość.

Katarzyna Bartnicka | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Trzeci tom "Człowieka bez właściwości" w moim odczuciu jest poważniejsza niż poprzednie części, co nie oznacza, że tamte nie były poważne. Tu jednak Musil używa już innego języka. Proporcjonalnie do tematu tego tomu, w którym to bardzo dużo poświęca uczuciom, a właściwie to jest próbą doprowadzenia miłości do absolutu. I dlatego też mamy tu bardzo trudną relację między nim a jego siostrą Agatą. Jeśli ktoś zachęcony streszczeniem o kazirodczej relacji będzie spodziewać się jakiś pikantnych momentów, to może zawieźć się srogo. W moim odczuciu jest to też tłem do ukazania i obnażenia tak zwanej filisterskiej moralności. Moralność tę również odnosi do religii mówią na przykład tak: "Dzięki dwóm tysiącom lat altruistycznego wychowania staliśmy się tak bezinteresowni, że nawet wówczas, kiedy musimy wybierać: „czy mnie, czy tobie ma to wyjść na złe”, zawsze opowiadamy się po stronie tego drugiego"
Nie sposób też wspomnieć generała Stumma, który sam się uważa za tylko żołnierza, co czyni...

Szeptucha | 2015-04-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Tom III, w którym Akcja Równoległa znajduje niebezpieczne idee antysemityzmu i czystości rasy. Fuj!

Amarcord | 2011-10-31
Przeczytana: 2000 rok

Powieść - esej.
Postać człowieka, który nie ma właściwości - kuszące.
Zbyt dawno czytane - trzeba powrócić.

theo | 2016-08-23
Na półkach: 2016, Przeczytane, 10 literatura