Pochodnia w uchu

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Die Fackel im Ohr. Lebensgeschichte 1921-1931
Slava

"Pochodnia w uchu" jest dalszym ciągiem autobiografii Canettieo - obejmuje kolejny okres jego zycia, lata 1921-1931. Ukazuje proces kształtoania sie osobowosci twórczej późniejszego pisarza, staje sie ona klasyczna niemal "powieścią edukacyjną", tak zakorzenioną w tradycji literatury niemieckojezycznej.

źródło opisu: Czytelnik, 1988

źródło okładki: wlasne

Katarzyna Bartnicka | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

W drugiej autobiograficznej części Eliasa Canetti “Pochodnia w uchu” przechodzimy przez okres studiów autora. Przyszły pisarz poznaje wiele ciekawych i znanych postaci. Chwilami odnosi się wrażenie, że to jest fantazja literacka, ponieważ te swoja biografię Canetti napisał w formie powieści. Czytając Auto da fe w mojej głowie narodziła się wątpliwość odnośnie stosunku autora do kobiet, mianowicie w tej powieści poprzez postać Kiena emanował on niezrozumiałą dla mnie pogardą dla kobiet. “Pochodnia” bardzo dużo wyjaśnia. Ta pogarda istniała, ale do pewnego rodzaju kobiet, osób które dla własnych korzyści manipulują ludźmi, taką manipulację autor odkrył w stosunku do siebie kiedy był w odwiedzinach swej przyjaciółki Ibby. Żywi też pogardę do kobiet takich jaką była Dalila, a obraz Rembrandta Oślepienie Samsona zostało zawarte nie tylko w tytule Die Blendung, ale też w analogi. Dalila pozbawia Samsona włosów, Teresa Kiena książek, obie w ten sposób odbierają obu to co maja...

Tomek | 2015-08-30

Canetti wchodzi powoli w "dorosłość", poznając przy tym wielu wybitnych ludzi (a także przyszłą żonę). Siłą rzeczy mniej przygląda się rodzinie i relacjom z matką/braćmi, pokazując za to prawdziwy korowód różnobarwnych postaci. Mamy tu prawie wszystko - od ślepego oddania Karlowi Krausowi, podziwu dla Izaaka Babela po prztyczki wymierzone berlińskiej bohemie końca lat dwudziestych XX wieku. Autor nie omija też kolegów ze studiów, zapoznanych przypadkiem włamywaczy czy właścicieli barów. Celność i skrupulatność obserwacji oraz erudycja robią wrażenie, do tego Canetti naprawdę potrafi opowiadać. Całość psuje niestety wyłażące momentami gigantyczne ego pisarza. Zdarzają się też momenty, gdzie Elias tak dokładnie rozkminia, że nie za bardzo idzie złapać, o co może mu chodzić. Naciągane 7/10

Anna | 2016-10-21
Na półkach: Nike, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 1988 rok

Druga część trylogii. Po "Ocalonym języku", który jest w zastawie dziesięciu najważniejszych książek w mojej ponad pięćdziesięcioletniej historii czytania, również "Pochodnia w uchu", nawet teraz po upływie prawie 30 lat sprawia, że do niej wracam, rozmawiam z ludźmi, odwołując się do osobistej historii Canettiego.
Dla wszystkich tych, którym nie jest obojętny język, nie tylko ojczysty, ale język jako instrument pozwalający na komunikowanie myśli i emocji, opisywanie świata, będzie to z pewnością fascynująca lektura.

Paweł | 2016-11-19
Marek Błachowski | 2016-10-10