Człowiek bez właściwości. T.3

Okładka książki Człowiek bez właściwości. T.3
Robert Musil Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców Seria: Kanon Na Koniec Wieku literatura piękna
literatura piękna
Kanon Na Koniec Wieku
Der Mann ohne Eigenschaften
Porozumienie Wydawców
2002-01-01
1971-01-01
Krzysztof Radziwiłł, Janina Zeltzer, Kazimierz Truchanowski
Krzysztof Radziwiłł Kazimierz Truchanowski Janina Zeltzer literatura austriacka

Swoją opinię o całym dziele zamieściłem na stronie pierwszego tomu.

Swoją opinię o całym dziele zamieściłem na stronie pierwszego tomu.

Trzeci tom "Człowieka bez właściwości" w moim odczuciu jest poważniejsza niż poprzednie części, co nie oznacza, że tamte nie były poważne. Tu jednak Musil używa już innego języka. Proporcjonalnie do tematu tego tomu, w którym to bardzo dużo poświęca uczuciom, a właściwie to jest próbą doprowadzenia miłości do absolutu. I dlatego też mamy tu bardzo trudną relację między nim a jego siostrą Agatą. Jeśli ktoś zachęcony streszczeniem o kazirodczej relacji będzie spodziewać się jakiś pikantnych momentów, to może zawieźć się srogo. W moim odczuciu jest to też tłem do ukazania i obnażenia tak zwanej filisterskiej moralności. Moralność tę również odnosi do religii mówią na przykład tak: "Dzięki dwóm tysiącom lat altruistycznego wychowania staliśmy się tak bezinteresowni, że nawet wówczas, kiedy musimy wybierać: „czy mnie, czy tobie ma to wyjść na złe”, zawsze opowiadamy się po stronie tego drugiego"
Nie sposób też wspomnieć generała Stumma, który sam się uważa za tylko żołnierza, co czyni go osobą ograniczoną, który w rozmowie z Ulrichem mówi wprost: [...] Ale powiedz, co w ogóle nie jest głupie?! Na przykład ja jestem całkiem głupi; zwłaszcza bez ciebie [...] Wspominam o generale, ponieważ jest to postać, która ma bardzo duży stosunek do siebie, ja takie lubię najbardziej. W ogóle Musil stworzył korowód postaci i każda jest pod jakimś względem ciekawa.

Powieść - esej.
Postać człowieka, który nie ma właściwości - kuszące.
Zbyt dawno czytane - trzeba powrócić.

Powieść - esej.
Postać człowieka, który nie ma właściwości - kuszące.
Zbyt dawno czytane - trzeba powrócić.

Tom III, w którym Akcja Równoległa znajduje niebezpieczne idee antysemityzmu i czystości rasy. Fuj!