Czarna owieczka

Okładka książki Czarna owieczka
Jan Grabowski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
24 str. 24 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2009-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2009-10-10
Liczba stron:
24
Czas czytania
24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310117717
Tagi:
owieczka Perełka Metka
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
209 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
174
158

Na półkach:

Istnieją dwa sposoby przedstawiania zwierząt w bajkach dla dzieci:

1) wywodzący się chyba jeszcze z tradycji Ezopa, La Fontaine’a i Krasickiego, w którym zwierzęta wyglądają i zachowują się jak ludzie; chodzą na tylnych łapach, noszą ludzkie ubrania etc.;
2) w którym zwierzęta zachowują się jak zwierzęta i pozostają prawdziwymi zwierzętami, ich ewentualna antropomorfizacja polega zaś jedynie na tym, że myślą po człowieczemu, ich zachowania mają ludzkie motywy, i niekiedy też że „rozmawiają” ze sobą po ludzku.

Bajki tego pierwszego typu (różne Kubusie Puchatki, króliki Piotrusie etc.) są zupełnym nieporozumieniem, bo właściwa im konwencja antropomorfizacji stosowana była oryginalnie z myślą o przeznaczonych dla dorosłych czytelników opowieściach alegorycznych, mających w zabawnej i bezpiecznej (w warunkach monarchii i absolutyzmu) dla autora i odbiorców formie przedstawiać satyrę i krytykę oraz dydaktykę społeczną, polityczną, obyczajową, niekiedy też osobistą. Bajki tego typu miały być czytane na absolutystycznych dworach i w arystokratycznych pałacach dla uciechy dorosłych słuchaczy, przy okazji niosąc im też pouczenie. Opowiadały tak naprawdę o ludziach i ich przywarach, stąd przenoszenie ich konwencji na współczesne utwory dla dzieci nie ma sensu.

Na szczęście, Jan Grabowski należy do drugiego typu autorów. Jego Puc i Bursztyn to prawdziwe psy podwórkowe a nie alegorycznie przedstawieni królowie i arystokraci. Jego tytułowa dla komentowanego tu utworu czarna owieczka to prawdziwa owca, która pasie się trawą i lubi lizać kawałki soli. Wychowała się w psiej budzie, więc przejęła wiele typowych psich zachowań, pomimo tego jednak pozostają owcą. Młody czytelnik dzięki bajce Grabowskiego dowie się czegoś o zwierzętach i przeczyta coś o życiu na wsi z którym, być może, w innej formie nie miałby okazji się zetknąć. Morał płynący z bajeczki ma tyleż walor uniwersalny, co tyczy się relacji człowieka wobec zwierząt. Bajeczka jest zatem i ładna, i mądra, i – co najważniejsze – z pomyślunkiem napisana.

Istnieją dwa sposoby przedstawiania zwierząt w bajkach dla dzieci:

1) wywodzący się chyba jeszcze z tradycji Ezopa, La Fontaine’a i Krasickiego, w którym zwierzęta wyglądają i zachowują się jak ludzie; chodzą na tylnych łapach, noszą ludzkie ubrania etc.;
2) w którym zwierzęta zachowują się jak zwierzęta i pozostają prawdziwymi zwierzętami, ich ewentualna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 240
  • Chcę przeczytać
    122
  • Posiadam
    105
  • Lektury
    60
  • Dzieciństwo
    54
  • Ulubione
    28
  • Z dzieciństwa
    26
  • Dla dzieci
    25
  • Literatura polska
    22
  • Lektury szkolne
    22

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czarna owieczka


Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także