Czarna owieczka

Jan Grabowski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Moje poczytajki literatura dziecięca
2009-10-10
1966-01-01
Nasza Księgarnia
owieczka Perełka Metka
literatura dziecięca
2009-10-10
Moje poczytajki
owieczka Perełka Metka

Dla mnie ta książka to sentymentalna podróż do roku 1985, kiedy byłam typową uczennicą z nieodłącznymi warkoczykami, workiem na kapcie w dłoni i strachem w oczach, jaka będzie ta szkoła, którą właśnie zaczynam? O rany, kiedy to zleciało?

Książka w porządku. Spodziewałam się czegoś innego ale ok.

Jedna z pierwszych książek przeczytanych w moim życiu. Nic już z niej nie pamiętam, poza tym, że była ona moją pierwszą lekturą i nie była za długa. I jeszcze - archaiczny już język.

Nadszedł czas czytania lektur z moimi dziećmi. Ta jest naszą drugą. Niby to kanon lektur, niby też ją czytałam ale najlepszą opinię wystawił jej mój syn. Poprzednią lekturę czytał na głos bratu, wybierał fragmenty i czytał powtórnie, wracał i tak przeczytał około 150 stron. Czarna owieczka ma stron czytanych 17 cię. Po 3 stronie przestał czytać bratu. Poprosił czy może nie...

Choć nie pamiętam już akcji - to gdy patrzę na okładkę, robi mi się ciepło na sercu, a to czasem ważniejsze od najlepszej akcji.
8/10 z tejże przyczyny ;)

Stara książeczka, napisana już lekko niedzisiejszym językiem. Ale nadal ma swoją wartość. Historyjka o osieroconej owieczce, adoptowanej przez suczkę, wychowującą się razem ze szczeniakiem, wskutek czego ostatecznie "owieczka spsiała" ;) Zabawna, ciepła opowieść.

Warto przeczytać starsze wydanie, przepięknie ilustrowane przez Marię Orłowską-Gabryś.

Przesłanie ma mądre, ale sama jest jakaś taka dziwna.

Książka niedzisiejsza, napisana niedzisiejszym językiem. Może i nie jakaś bardzo nieciekawa, ale na lekturę to już naprawdę nie wiem po co, dzisiaj.

Są lepsze, nawet wśród tych starych.
No ale... przeczytaliśmy. Choć życia naszego to w żaden sposób nie zmieniło. Nastawienia młodego do lektur też nie.

Pouczająca opowieść.

Klasyka dziecięcej literatury. Pamiętam jak pani w szkole czytała nam tę książkę a ja siedziałam cichutko w ławce i płakałam nie mogąc sobie wyobrazić jak można żyć bez mamy. (bo przecież i Popiołki i Metka nie miały mamy). To było dawno temu, miałam wówczas 6-7 lat ale bardzo przeżyłam tę krótką, niezwykłą historię.

Dyskusje

1 113
  • Lektury
  • Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Lektury szkolne
  • Literatura polska
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Czarna owieczka