Czarna owieczka

Jan Grabowski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Moje poczytajki literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
2009-10-10
Moje poczytajki
owieczka Perełka Metka

Okładka książki Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach Paulina Daniluk, Grzegorz Kasdepke
Ocena 7,3
Kocha, lubi, s... Paulina Daniluk, Gr...
Okładka książki Jaclyn Hyde Annabeth Bondor-Stone, Connor White
Ocena 7,3
Jaclyn Hyde Annabeth Bondor-Sto...
Okładka książki Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy Martin Widmark, Helena Willis
Ocena 7,8
Sabotaż w punk... Martin Widmark, Hel...
Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ocena 7,5
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki SOS PIES Kasia Antczak, Kasia Fryza
Ocena 9,0
SOS PIES Kasia Antczak, Kasi...
Okładka książki Zog Julia Donaldson, Axel Scheffler
Ocena 9,0
Zog Julia Donaldson, Ax...

książkę przeczytałam bo to lektura wnuka w II klasie. Chyba jako pierwsza lektura podobała mi się. Wnukowi zresztą też. Przemyca dużo mądrości, można później z dzieckiem porozmawiać. Uczy dobroci i tolerancji.

Urocza książeczka napisana przez Jana Grabowskiego, niestrudzonego propagatora szacunku dla świata przyrody i zwierząt. To autor znanych kiedyś książeczek: Puc, Bursztyn i goście; Puch, kot nad koty; Kochany zwierzyniec. Czarna owieczka była kiedyś obowiązkową lekturą w klasie I.
Czarna owieczka to historia Metki - jagniątka, którym opiekowały się dwie bliźniaczki: Wisia i...

No słodka książeczka. Obrazki śliczne, urocze zwierzaczki i ciepła historyjka z morałem... propagującym liberalizm (trzeba każdemu pozwolić być tym, czym jest; i kochać go takim, jakim jest). Trochę umarłam, gdy do tego dotarłam, no ale cóż; może to wynik czasów, w których żyję.

Dla mnie ta książka to sentymentalna podróż do roku 1985, kiedy byłam typową uczennicą z nieodłącznymi warkoczykami, workiem na kapcie w dłoni i strachem w oczach, jaka będzie ta szkoła, którą właśnie zaczynam? O rany, kiedy to zleciało?

Książka w porządku. Spodziewałam się czegoś innego ale ok.

Jedna z pierwszych książek przeczytanych w moim życiu. Nic już z niej nie pamiętam, poza tym, że była ona moją pierwszą lekturą i nie była za długa. I jeszcze - archaiczny już język.

Nadszedł czas czytania lektur z moimi dziećmi. Ta jest naszą drugą. Niby to kanon lektur, niby też ją czytałam ale najlepszą opinię wystawił jej mój syn. Poprzednią lekturę czytał na głos bratu, wybierał fragmenty i czytał powtórnie, wracał i tak przeczytał około 150 stron. Czarna owieczka ma stron czytanych 17 cię. Po 3 stronie przestał czytać bratu. Poprosił czy może nie...

Choć nie pamiętam już akcji - to gdy patrzę na okładkę, robi mi się ciepło na sercu, a to czasem ważniejsze od najlepszej akcji.
8/10 z tejże przyczyny ;)

Stara książeczka, napisana już lekko niedzisiejszym językiem. Ale nadal ma swoją wartość. Historyjka o osieroconej owieczce, adoptowanej przez suczkę, wychowującą się razem ze szczeniakiem, wskutek czego ostatecznie "owieczka spsiała" ;) Zabawna, ciepła opowieść.

Warto przeczytać starsze wydanie, przepięknie ilustrowane przez Marię Orłowską-Gabryś.

Przesłanie ma mądre, ale sama jest jakaś taka dziwna.

1 164
  • Lektury
  • Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Dla dzieci
  • Lektury szkolne
  • Literatura polska

Dodaj cytat z książki Czarna owieczka