Lubimyczytać.pl to:

owieczka, Perełka, Metka
typ
papier
Barbara
6.53 (360 ocen i 28 opinii)

Opis książki

Zabawne opowiadanie o Metce, osieroconej owieczce wychowanej przez sukę razem ze szczeniakiem. Metka „spsiała” do tego stopnia, że spała w psiej budzie, obszczekiwała gości, służyła, a nawet biegała po podwórku, trzymając w zębach kość, zdobytą w bójce ze swoim przybranym psim bratem.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników

Klasyka. Książka z mojego dzieciństwa, która niesamowicie wzrusza.

Polecam czytać dzieciom.

Gustawsonek | 2013-03-30
Przeczytana: 2012 rok

To rewelacyjna książka!
nie wiem dla czego tak mi się podoba. opowiada o przygodach małej owieczki Metki, wychowywanej przez psa. jest cienka, ale ciekawa.
na pewno jeszcze raz ją wypożyczę z biblioteki i przeczytam.

Ach, to były lektury szkolne...

Firmamente | 2013-07-09
Przeczytana: 1995 rok

Moja pierwsza przeczytana książka. Było to tak dawno temu, że z jej treści nic już właściwie nie pamiętam i mam tylko niejasne wspomnienie szkolnej biblioteki, z której ją wypożyczyłam, cieniutkiej książeczki (zeszytu właściwie) w błękitnej okładce z namalowaną tytułową czarną owieczką oraz czegoś bardzo wzruszającego i... łagodnego, a wszystko to na wskroś przesiąknięte wielkim sentymentem za bezpowrotnie minionymi czasami. Chciałabym jeszcze kiedyś móc do niej powrócić :)

Nanatei | 2013-07-06

Pierwsza wyprawa do biblioteki. Bibliotekarka a zarazem wychowawczyni podarowała nam własnoręcznie wykonane zakładki do książki (również pierwsza w moim życiu, używam jej do dziś i przechowuję jak skarb). A potem... pierwsza lektura! Cóż za emocje! Historia tak mi przypadła do gustu, że książeczkę pochłonęłam w jedno popołudnie i zachciało mi się nawet powtórki z rozrywki.

Przydałby się egzemplarz pamiętnego wydania z 1982 roku w domowej biblioteczce. =)

Dagna | 2011-08-06
Przeczytana: 2003 rok

Moja pierwsza lektura w podstawówce ;)

Aggami | 2013-07-31
Przeczytana: 2005 rok

Jest to pierwsza książka, którą przeczytałam samodzielnie.
Pamiętam, że jako uczennica pierwszej klasy podstawówki (A może nawet nie chodziłam jeszcze wtedy do szkoły? Nie pamiętam...)nie lubiłam szczególnie czytania. Mimo że płynnie to robiłam już w wieku 5 lat, nie przepadałam za czytaniem samym w sobie.
Ta książka jednak otworzyła mi drzwi do wspaniałej krainy wyobraźni. Wstyd przyznać... Nie pamiętam nawet, o czym opowiadała. Wiem tylko, że pochłonęłam ją w 20 minut (co jak na tak młody wiek było niezłym osiągnięciem), wprawiając w zdumienie rodziców. To był powód do dumy. I tak właśnie się zaczęło.

Nie ocenię tego tytułu. Po prostu wiem, że nie potrafiłabym zrobić tego subiektywnie.

„[...] niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca.” (Carlos Ruiz Zafón - Cień wiatru)
Nie wiem, czy ta książka "trafiła do mojego serca". Na pewno jednak wypełniła je dumą i dała mu trochę tej beztroskiej radości dziecka, które odkryw...

Miałam przyjemność czytać tę książeczkę właśnie w tej okładce jako lekturę szkolną. Autor bez wątpienia miał talent do pisania powiastek dla dzieci. Wciąż pamiętam o czym była ta książka, eh nostalgia. Z drugiej strony nie mogę oceniać każdej książeczki przeczytanej w dzieciństwie bo za dużo by tego wyszło. :) Ta strona jest wspaniała, dzięki niej przypominam sobie moje pierwsze lektury. Myślę, że każde dziecko powinno przeczytać "Czarną owieczkę."

Jasia | 2014-03-07
Przeczytana: 05 marca 2014

Poznaję od nowa lektury z dzieciństwa. Czytała mi ją moja córeczka. To wspaniała przygoda poznawać lektury z dzieciństwa od nowo, patrzeć na nie oczami dziecka słuchać jej pierwszych spostrzeżeń i wrażeń. Sama przyjemność. Odmładzajcie się czytając z dziećmi lektury.

beataj | 2012-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Właśnie kolejne pokolenie czyta...
Egzemplarz książki wyjątkowy, bo z dedykacją "Nagroda dla B... za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie w kl. IVb" :)

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku