Kukuryku na ręczniku

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-07871-4
espeja

Jest to zbiór 14 opowiadań, w których poruszane są w zabawny sposób tak ważne rzeczy jak: higiena osobista, szanowanie podręczników, posłuszeństwo czy radzenie sobie z codziennymi problemami. Z nich młody czytelnik dowie się dlaczego Kubuś zdecydował się myć ząbki, co stało się z brudkiem Grzesia i dlaczego pewnego dnia Petronelka strasznie wstydziła się przed całą klasą. Będzie też o tym... jak matematyka po klasie fika, o piłce psotnicy i o tym, jak dziada z babą brakowało, i co się potem stało! Takich ciekawostek nie można przegapić!
Ilustrowała: Julitta Karwowska-Wnuczak.

Tę książeczkę przeczytałam będąc dzieckiem chyba z tysiąc razy. Nawet odrysowywałam sobie scenę z ręcznikiem. do tej pory zachowałam książeczkę - zużyta, wyczytana wielokrotnie, ale jest i czeka na swój renesans. Jak to mówią : Dolar na wartości nie traci.
Postanowiłam dodać do swojej biblioteczki na LC książki ze swojej półki z dzieciństwa. Niby dawno, niby już wiek nie ten do bajek, ale są to naprawdę dobre książki, które nas skłoniły do pokochania czytania. Teraz - rozkochują w sobie najmłodsze pokolenie.
Cieszę się, że ostatnio wznowiono serię "Poczytaj mi mamo'. Co prawda wydanie książkowe nie ma - dla nas - tej wartości sentymentalnej, co te małe książeczki, ale nowe pokolenie dzieci może cieszyć się dobrą, dziecięcą literaturą.

goskrzys | 2016-09-30
Przeczytana: 29 września 2016

Wartościowa książeczka, która w kilku zabawnych opowiadaniach przybliża dzieciom, jak ważne jest dbanie o własną higienę oraz czystość wokół siebie. Świetne kolorowe ilustracje dodają jeszcze uroku treści (ujął mnie przede wszystkim dziadoł spod szafy). Chwilami trochę przeszkadza mieszanie stylistyki: teksty są generalnie pisane prozą, ale niektóre ich fragmenty są wierszowane, czasami jakieś częstochowskie rymy po prostu pojawiają się znikąd. Ale jest to do przełknięcia, a dzieciakom na pewno wpadnie dzięki temu więcej w ucho - i w pamięć ;)

Evik | 2012-05-01

Jako dziecko uwielbiałam tę książkę. Jest to zbiór kilku opowiadań mówiących o tym, jak ważne jest dbanie o higienę (mycie zębów, mycie rąk), dbanie o estetyczny i schludny wygląd, dbanie o swoje rzeczy (np. podręczniki szkolne), o utrzymywaniu czystości w szafie i w innych miejscach w mieszkaniu (zapomnianych kłębach kurzu/dziadach siedzących pod komodą).
Mimo upływu lat książka nie straciła na aktualności.

Pouczająca lektura:-) no i te piękne ilustracje!

Monika Dzięgielowska | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Gdy sięgam pamięcią do ulubionych książek z dzieciństwa to „Kukuryku na ręczniku” Marii Kownackiej przeczytałam kilkakrotnie. Uwielbiałam przygody Malwinki, Balbinki, Grzesia czy Hanki. Także i teraz z przyjemnością wróciłam do czasów dzieciństwa- tym razem za powodem Marcina, któremu chciałam przybliżyć lekturę.

Książka „Kukuryku na ręczniku” Marii Kownackiej, wydana przez Wydawnictwo Siedmioróg niemal wcale nie odbiega od szaty graficznej książki z moich czasów. Piękne ilustracje autorstwa Jarosława Zukowskiego przenoszą mnie do sali języka polskiego z ogromną szafą, która służyła naszej małej szkole za bibliotekę. To właśnie w tej szafie zaczęła się moja miłość do książek i w tej szafie wygrzebałam pewnego dnia ową książkę.

„Kukuryku na ręczniku” to zbiór 15 opowiadań o perypetiach dzieci. Opowiastki pisane miejscami rymem szybko i przyjemnie się czyta, a co najważniejsze- wzbudzają ciekawość czytelnika. Co prawda musiałam tłumaczyć Marcinowi co niektóre wyrazy, ale bardzo...

Gosia | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2013, Lektury, Dawno
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Kukuryku na ręczniku było kiedyś moją lekturą szkolną. Pamiętam, że bardzo polubiłam te krótkie opowiadania. Ostatnio postanowiłam przeczytać ją ponownie. Lektura zajęła mi około 15 minut. Książeczka prosta, zabawna. Jednak czegoś mi zabrakło. Trochę żałuję, że wspomnienia nie pozostały tylko wspomnieniami.

Najeyra | 2013-06-29

Gdy byłam mała codziennie wieczorem tata siadał przy moim łóżku i czytał mi tą książkę. Zapewne robił to ,żebym usnęła,ale ja nie spałam. Przeciwnie, przysłuchiwałam się zabawnym opowieściom do samego końca.

Pasjami uwielbiałam te śmieszne opowiadania.
Fantastyczne ilustracje pani Julitty Karwowskiej-Wnuczak doskonale współgrały z treścią i były wielką ucztą dla oka.

Dominik Mikusek | 2018-03-03
Przeczytana: 11 kwietnia 2002

Jest to jedna z ciekawszych szkolnych lektur dla uczniów podstawówek. Warta polecenia nawet starszym czytelnikom, chcącym na moment cofnąć się w czasie i stać się dzieckiem.

dzosefinn | 2012-06-15

Książka mojego dzieciństwa. Jest świetna!