Kiedy płaczą świerszcze

WAM
2016-09-12
2008-10-27
Jacek Bielas
literatura amerykańska Jacek Bielas powieść religijna powieści chrześcijańskie powieść chrześcijańska beletrystyka chrześcijańska powieść obyczajowa obyczajowe przyjaźń

Oficjalne recenzje i

Dobrze widzi się tylko sercem

Link do recenzji

436 2 9

Książka, w której na każdej stronie spotykasz się z pięknem i tajemnicą. Pięknem stworzenia, pięknem Bożego geniuszu, pięknem relacji, pięknem powrotów, pięknem nadziei, pięknem życia i tajemnicą jaka całe to piękno przenika i wypełnia.

Niezwykle wzruszająca i poruszająca historia. Opowieść o próbie uleczenia złamanego serca, dosłownie i w przenośni. Książka, która rozczula i zdecydowanie na długo zostaje w pamięci.

Piękna historia

Piękna historia

Uwielbiam tę książkę.

Uwielbiam tę książkę.

Wiara , nadzieja, miłość....wszystko to sprawia , że książka jest wyjątkowa

Wiara , nadzieja, miłość....wszystko to sprawia , że książka jest wyjątkowa

Natrafiłem na tę książkę po obejrzeniu (ponownym) filmu pt. Pomiędzy nami góry z Kate Winslet i Idrisem Elbą w rolach głównych. Ponieważ była to ekranizacja powieści, najpierw zainteresowałem się autorem książki. Postanowiłem, że przejrzę listę napisanych przez niego książek i na początek wybiorę tę, która ma najwyższe oceny czytelników. Okazało się, że nie jest to powieść, której ekranizację obejrzałem. I się nie zawiodłem. Jest to książka, po której przeczytaniu coś pozostaje. Nowe przemyślenia na temat życia, relacji z ludźmi, zwłaszcza z tymi najbliższymi. Do czego warto i jak dążyć, czemu poświęcać czas, a co odpuścić. Zgadza się – główny bohater wydaje się, jakby był „z innej planety”. Z jednej strony jest doskonałym chirurgiem, transplantologiem, który całe swoje dzieciństwo poświęcił na zdobywanie wiedzy i umiejętności, które mogłyby uratować życie jego ukochanej. Z drugiej, gdy po przegranej walce z czasem odcina się od świata i zaszywa się w głębokiej prowincji stanu Georgia, okazuje się utalentowanym stolarzem-majsterkowiczem, który bez pamięci (zapewne, by zapomnieć o tragedii, której doświadczył) oddaje się renowacji drewnianych łodzi motorowych. Z trzeciej, mnóstwo czasu poświęca na aktywność sportową (codzienne intensywne rejsy wioślarskie ze szwagrem po jeziorze). Jego zajęciami i zainteresowaniami można obdzielić kilka osób. A mimo tych twórczych i wielostronnych zainteresowań, perfekcjonizmu i pracowitości, a nade wszystko mimo miłości do dziewczyny, o nowe serce dla której walczy, miłości, która jest motorem napędowym jego życia, przegrywa… Tylko czy rzeczywiście przegrywa? Czy my wszyscy tu na ziemi, choćbyśmy nie wiem, jak się starali i dobrze wypełniali role rodzinne, zawodowe, społeczne, też jesteśmy – wcześniej czy później - zdani na klęskę?... We mnie takie i mnóstwo innych fundamentalnych pytań o życie, jego sens i cel wywołała powieść pt. „Kiedy płaczą świerszcze”.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwszy raz przeczytałem tę książkę w 2008 roku. Pamiętałem, że była dobra i tylko kilka pojedynczych wątków, które mi się nijak nie łączyły w jedną całość.
Od kilku miesięcy marzyłem o tym, aby znowu przeczytać tę książkę. I się nie zawiodłem.
Od samego początku całkowicie znalazłem się w świecie Reesa, Cindy, Anie i Charliego. Zakochałem się w radości życia Emmy. Opisy jeziora, pracy, pasji do życia i docenianie każdego dnia tego nauczyła mnie ta książka.
Dla mnie ta książka jest arcydziełem

po przeczytaniu pierwszych rozdziałów myślałam, że rzucę ją w kąt, a bardzo rzadko zdarza mi się nie doczytać książki do końca. Popełniłabym jednak fatalny błąd, gdybym nie dała jej szansy. Jest to powieść, która wzrusza bez zbędnego sentymentalizmu. Wszystko dzieje się bez pośpiechu, jednak czuje się to kłucie w dołku, który sprawia, że chcesz czytać dalej. W osobliwy sposób splatają się tu losy pogrążonego w żałobie po utracie ukochanej osoby mężczyzny oraz małej dziewczynki z tykającą bombą w piersi, której nie stać na operację ratującą życie. Ich relacja przebiega jakby mimowolnie, od niechcenia, a jednak przybiera wielowarstwowy wymiar, daje nadzieję na szczęście "mimo wszystko"

To nie jest szybki "shot książkowy". To historia, która płynie bez pośpiechu i osadza się na dnie serca. Porusza i jednocześnie daje nadzieję.

Początek bardzo mi się dłużył i przez to nudził ale później książka nabrała tempa i nie mogłam się od niej oderwać. Opowieść o lekarzu po dramatycznych przejściach i dziewczynce o złotym sercu która pragnie żyć. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to