Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII

Catherine of Aragon: The Spanish Queen of Henry VIII
historia, Anglia, Tudorowie
historia
Oceansoul

Katarzyna Aragońska (1485–1536), najmłodsze dziecko legendarnych hiszpańskich władców, Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego, miała wyjść za mąż, by przynieść korzyści swojej znamienitej dynastii. W jej żyłach płynęła – odziedziczona po matce – angielska królewska krew. We wczesnym dzieciństwie infantkę zaręczono z Arturem, księciem Walii, najstarszym synem angielskiego monarchy, Henryka VII. Obie strony czerpały z tego sojuszu wielkie korzyści. Jednak Artur zmarł kilkanaście tygodni po ślubie, a Katarzyna po kilku latach wyszła ponownie za mąż za jego brata, przyszłego króla Henryka VIII, które to wydarzenie zmieniło na zawsze historię Anglii i Europy.

Posługując się swą rozległą wiedzą zarówno o Hiszpanii, jak i Anglii oraz wykorzystując nieznane dotąd hiszpańskie źródła, Giles Tremlett stworzył pierwszą tak wyczerpującą biografię, przedstawiającą ponad cztery dekady z życia niezłomnej kobiety, opisując nie tylko jej życie jako żony Henryka VIII, ale także dzieciństwo i lata dorastania w ukochanej Hiszpanii. Gdy Katarzyna, już jako długoletnia królowa Anglii, odmówiła zgody na unieważnienie ślubu, znalazła się w centrum jednej z największych batalii o władzę – Henryk odciął się od Kościoła katolickiego, a ponieważ pragnął męskiego potomka, usiłował anulować swoje pierwsze małżeństwo
i poślubić Annę Boleyn.

Giles Tremlett w barwny sposób odtwarza życie jednej z największych postaci XVI wieku – począwszy od jej dzieciństwa, spędzonego na podróżach z pełnym blichtru dworem Ferdynanda i Izabeli, przez bitwę pod Flodden – gdzie pod nieobecność Henryka to Katarzyna poprowadziła armię angielską do zwycięstwa – aż do determinacji pozostania królową i ostatnich lat spędzonych w niemal klasztornym odosobnieniu. Autor ukazuje pełną nieustępliwości kobietę nie tylko jako wspaniałą królową Anglii, kochaną przez poddanych, ale także jako osobę, która dla dobra sprawy zdolna była skłamać. Obraz Katarzyny Aragońskiej, hiszpańskiej królowej Henryka VIII, jest dzięki temu tak niezwykły i tak... prawdziwy.

źródło opisu: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/

źródło okładki: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/

FannyBrawne | 2018-10-20

Lubię biografie, takie oparte jedynie na faktach, nie fabularyzowane, ale od dawna po żadną nie sięgnęłam. Zmieniło się to za sprawą książki Gillesa Tremleta ,,Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII”.

Od momentu przeczytania ,,Wiecznej księżniczki” Philippy Gregory byłam zafascynowana postacią Katarzyny Aragońskiej i chciałam dowiedzieć się o niej czegoś więcej, zależało mi też na tym, żeby upewnić się w których momentach pani Gregory trzymała się faktów, a kiedy zmyślała. Książka Gillesa Tremleta doskonale nadaje się do tego rodzaju ,,badań”. Autor opisuje życie Katarzyny Aragońskiej od czasów dzieciństwa w Hiszpanii na dworze ukochanych rodziców – Izabeli Kastylisjkiej i Ferdynanda Aragońskiego, jednych z najpotężniejszych władców ówczesnej Europy, kończąc swoją opowieść w momencie śmierci Katarzyny. Autor odwołuje się do dokumentów z epoki, listów czy zeznań świadków, kreśląc opowieść o hiszpańskiej księżniczce, która trafiła na zupełnie odmienny angielski dwór i...

Izabela | 2018-05-25
Przeczytana: styczeń 2016

Historia Katarzyny Aragońskiej fascynowała mnie od dawna.To zdecydowanie moja ulubiona postać historyczna.Podziwiam ją za jej odwagę,wiarę i siłę z jaką przeciwstawiła się swojemu mężowi,światu ,wrogom w czasach,kiedy kobieta nie miała nic do gadania.Książka napisana w przystępny sposób.Nie jest napakowana suchymi faktami.czyta się ją jednym tchem.

Rose | 2017-05-28
Przeczytana: 14 maja 2017

"Poezja historii tkwi w niezwykłym fakcie, że niegdyś na tym świecie, niegdyś po tej tak dobrze znanej ziemi chodzili inni mężczyźni i kobiety, tak realnie jak my dzisiaj, mając własne myśli, opanowani przez własne namiętności... Ale już ich nie ma, jedno pokolenie przechodzi w kolejne i znika tak całkowicie, jak i my wkrótce znikniemy niczym duchy o brzasku"

Cytat rozpoczynający książkę, wyjątkowo zapadł mi w pamięć. Idealnie obrazuje, przemijanie i ciągle zmieniające się pokolenia, które mimo tak dużej różnicy lat nadal szukają tego samego i popełniają te same błędy.
Jestem zachwycona tym jak wydawnictwo Astra wydaje swoje książki, okładki, papier i zdjęcia w środku są wyjątkowe i aż nie można oderwać wzroku od tego jak pięknie jest wszystko przedstawione. Jeśli chodzi o zawartość, Katarzyna Aragońska, mimo, że jest mniej rozsławiona niż Anna Boleyn, jest zdecydowanie moją ulubioną żoną Henryka. To kobieta, która była bardzo godną postacią, nie wiele można jej zarzucić czytając...

Emerald | 2016-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 02 listopada 2016

Co by było, gdyby Katarzyna była bardziej potulną kobietą? Lub gdyby jej pierwszy mąż nie umarł tak wcześnie? Podobnych pytań można by zadać wiele, a wszystko sprowadza się do osoby Katarzyny. Bardzo dobrze napisana, bez zbędnych omówień i szczegółów.

Lamika | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Solidnie poparta bibliografią historia życia Katarzyny Aragońskiej, żony Henryka VIII. Bardziej zbliżona do pracy naukowej niż beletryzowane historie pisane przez Philippę Gregory nie jest jednak ani trochę nudna, a dla nieznających dziejów królowej wręcz trzymająca w napięciu. Do czytania i przez kompletnych laików i dla znających dzieje Anglii, bo jest po prostu ciekawie napisana. Godna polecenia.

P.S. Generalnie tłumaczka wykonała kawał dobrej pracy. Gdyby jeszcze nie miała błędnych naleciałości językowych... Nie "ta koturna" tylko ten koturn, nie "ubrać suknię" tylko albo założyć albo ubrać się.

niepoczytalna com | 2016-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Bardzo dobrze i rzetelnie napisana książka. Autor nie uprawia bajkopisarstwa i gdybania (jak np. znany polski autor Kamil Janicki). Tutaj nie ma wątpliwości, że jest to praca naukowa. Pozycja godna polecenia wszystkim fanom epoki.

Wanilka | 2016-03-14
Przeczytana: 11 marca 2016

Jak na biografię bardzo ciekawa, wciągająca. Tłumacz się spisał na medal :-P Dzięki dokładnym rozdziałom można wybrać tylko interesujące nas wątki, jest przejrzysta i logiczna. Nie ma niej chaosu, rozgrywki polityczne są dokładnie i interesująco przedstawione jak obyczaje dnia codziennego. Niezwykle cenne są wstawki źródłowe. Jest to pierwsze biografia stricte Katarzyny, którą czytałam. Zdecydowanie lepiej czyta się tą pozycję niż Davida Starkeya o sześciu królowych Henryka. Polecam ;-)

Jeżynka | 2015-09-28
Przeczytana: styczeń 2015

Ta książka to mój prezent gwiazdkowy od męża. Wiedział że ten okres w dziejach Anglii zawsze mnie fascynował i z chęcią sięgałam po literaturę opisującą życie Henryka czy potem jego córek: Marii i Elżbiety.
Kiedy dzielnie razem ze mną śledził serial "Dynastia Tudorów" tchnęło go aby taki upominek mi wręczyć z czego bardzo się ucieszyłam.
W większości źródeł Katarzyna ukazuje się na kartach historii gdy zostaje żoną brata Henryka. W tej biografii śledzimy jej życie od początku: szczęśliwe dzieciństwo pod opieką kochających rodziców w ojczyźnie która zawsze królowa będzie wspominać z ogromnym sentymentem.
Śledzimy jej męczącą i długotrwałą podróż do Anglii ku przeznaczeniu.
Obraz który nam się jawi to obraz kobiety która w swoim życiu kieruje się głównie poczuciem obowiązku i wypełnieniem powierzonych jej zadań. Bycie królową i wydanie na świat dziedzica to cel jej życia. Do takiej roli została wychowana i do końca starała się wywiązać ze swoich powinności.
To także obraz...

kobietazasciankowa | 2015-08-20
Przeczytana: 08 lipca 2015

Bardzo ciekawa opowieść ukazująca życie zdradzonej królowej w nieco innym świetle niż się powszechnie sądzi.

domik | 2014-11-20
Przeczytana: listopad 2014

Bardzo dobra,wyczerpująca,obszerna biografia królowej Katarzyny.