Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII

Catherine of Aragon: The Spanish Queen of Henry VIII
historia, Anglia, Tudorowie
historia
Oceansoul

Katarzyna Aragońska (1485–1536), najmłodsze dziecko legendarnych hiszpańskich władców, Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego, miała wyjść za mąż, by przynieść korzyści swojej znamienitej dynastii. W jej żyłach płynęła – odziedziczona po matce – angielska królewska krew. We wczesnym dzieciństwie infantkę zaręczono z Arturem, księciem Walii, najstarszym synem angielskiego monarchy, Henryka VII. Obie strony czerpały z tego sojuszu wielkie korzyści. Jednak Artur zmarł kilkanaście tygodni po ślubie, a Katarzyna po kilku latach wyszła ponownie za mąż za jego brata, przyszłego króla Henryka VIII, które to wydarzenie zmieniło na zawsze historię Anglii i Europy.

Posługując się swą rozległą wiedzą zarówno o Hiszpanii, jak i Anglii oraz wykorzystując nieznane dotąd hiszpańskie źródła, Giles Tremlett stworzył pierwszą tak wyczerpującą biografię, przedstawiającą ponad cztery dekady z życia niezłomnej kobiety, opisując nie tylko jej życie jako żony Henryka VIII, ale także dzieciństwo i lata dorastania w ukochanej Hiszpanii. Gdy Katarzyna, już jako długoletnia królowa Anglii, odmówiła zgody na unieważnienie ślubu, znalazła się w centrum jednej z największych batalii o władzę – Henryk odciął się od Kościoła katolickiego, a ponieważ pragnął męskiego potomka, usiłował anulować swoje pierwsze małżeństwo
i poślubić Annę Boleyn.

Giles Tremlett w barwny sposób odtwarza życie jednej z największych postaci XVI wieku – począwszy od jej dzieciństwa, spędzonego na podróżach z pełnym blichtru dworem Ferdynanda i Izabeli, przez bitwę pod Flodden – gdzie pod nieobecność Henryka to Katarzyna poprowadziła armię angielską do zwycięstwa – aż do determinacji pozostania królową i ostatnich lat spędzonych w niemal klasztornym odosobnieniu. Autor ukazuje pełną nieustępliwości kobietę nie tylko jako wspaniałą królową Anglii, kochaną przez poddanych, ale także jako osobę, która dla dobra sprawy zdolna była skłamać. Obraz Katarzyny Aragońskiej, hiszpańskiej królowej Henryka VIII, jest dzięki temu tak niezwykły i tak... prawdziwy.

źródło opisu: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/

źródło okładki: http://sklep.wydawnictwoastra.pl/

Maryann | 2014-02-28
Przeczytana: grudzień 2013

Nie wiodło się w życiu dzieciom Izabeli i Ferdynanda. Najstarsza córka, wydawana kolejno za dwóch portugalskich książąt, zmarła w połogu. Jedyny syn umarł młodo, grzebiąc nadzieje rodziców na skupienie rządów nad całą Hiszpanią pod berłem dynastii Trastamara. Joanna - szalona, czy nie - po nieszczęśliwym, burzliwym małżeństwie dożyła swoich dni jako więźniarka najpierw swego ojca, a potem - własnego syna. No i Katarzyna. Najmłodsza, od wczesnego dzieciństwa przeznaczona na królową Anglii, mająca swoim małżeństwem przyczynić się do utrwalenia anglo-hiszpańskiego sojuszu i oskrzydlenia wrogiej Francji. Ukochana żona Henryka, która potem stanie się największym, jednym z najbardziej niezłomnych wrogów swego niestałego małżonka. Kobieta, która z podziwu godną odwagą i konsekwencją przeciwstawiała się groźbom i szykanom, walcząc o prawa swojego dziecka.
Może przegrała - podobnie zresztą, jak jej rywalka i następczyni. Ale z jaką klasą...

mad28 | 2014-08-08
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Giles Tremlett jest madryckim korespondentem The Guardian. Przez ostatnie dwadzieścia lat mieszkał w Hiszpanii i pisał o swoim rodzinnym kraju. Jest autorem książki Ghosts of Spain: Travels Through Spain and Its Silent Past. Biografię Katarzyny Aragońskiej opublikował w 2010 roku. Książka od razu stała się bestsellerem. Na całym świecie sprzedano ok 500000 egzemplarzy. W Polsce książka została wydana w 2013 roku.
Obecnie autor pracuje nad biografią Izabeli Kastylijskiej matki Katarzyny.

Zagłębiając się ostatnio w książkach autorstwa Philippy Gregory postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę o czasach Tudorów. Chciałam również porównać fakty prawdziwe z tymi, które opisywała autorka w swojej powieści „Wieczna księżniczka”. Sięgnęłam więc po biografię bohaterki tamtej książki – „Katarzyna Aragońska. Hiszpańska Królowa Henryka VIII”.
Dla mnie Katarzyna Aragońska to bardzo odważna i uparta w dążeniu do celu kobieta. Mogłaby być wzorem do naśladowania dla wielu z nas. Gotowa była zginąć w...

venicet5 | 2014-09-16
Przeczytana: 16 września 2014

Biografię Katarzyny Aragońskiej miałam ochotę przeczytać już od dawna.Tak naprawdę to historia trzech pojedynkujących się ze sobą,bardzo silnych osobowości - pierwszej zony Henryka VIII,drugiej z sześciu małżonek oraz samego ówczesnego władcy.Wszyscy niezłomnie trwający przy swoich racjach tak naprawdę zmienili bieg historii.
Głowna bohaterka Katarzyna to,w mojej opinii,kobieta budząca zarówno podziw jak i współczucie,która za swoje moralne zwycięstwo musiała zapłacić bardzo wysoką cenę.Biografia pióra Gilesa Tremletta to godna polecenia pozycja dla osób chcących ugruntować swoja wiedzę o burzliwym małżeństwie Henryka VIII i jego pierwszej żony.Nie ma tu suchych faktów,mnogości dat.Bardzo przystępnie napisany życiorys bardzo ciekawej postaci.POLECAM!

Jeżynka | 2015-09-28
Przeczytana: styczeń 2015

Ta książka to mój prezent gwiazdkowy od męża. Wiedział że ten okres w dziejach Anglii zawsze mnie fascynował i z chęcią sięgałam po literaturę opisującą życie Henryka czy potem jego córek: Marii i Elżbiety.
Kiedy dzielnie razem ze mną śledził serial "Dynastia Tudorów" tchnęło go aby taki upominek mi wręczyć z czego bardzo się ucieszyłam.
W większości źródeł Katarzyna ukazuje się na kartach historii gdy zostaje żoną brata Henryka. W tej biografii śledzimy jej życie od początku: szczęśliwe dzieciństwo pod opieką kochających rodziców w ojczyźnie która zawsze królowa będzie wspominać z ogromnym sentymentem.
Śledzimy jej męczącą i długotrwałą podróż do Anglii ku przeznaczeniu.
Obraz który nam się jawi to obraz kobiety która w swoim życiu kieruje się głównie poczuciem obowiązku i wypełnieniem powierzonych jej zadań. Bycie królową i wydanie na świat dziedzica to cel jej życia. Do takiej roli została wychowana i do końca starała się wywiązać ze swoich powinności.
To także obraz...

Justyna_78 | 2014-06-12
Przeczytana: 10 czerwca 2014

"Poezja historii tkwi w niezwykłym fakcie, że niegdyś na tym świecie, niegdyś po tej tak dobrze znanej ziemi chodzili inni mężczyźni i kobiety, tak realnie jak my dzisiaj, mając własne myśli, opanowani przez własne namiętności...Ale już ich nie ma, jedno pokolenie przechodzi w kolejne i znika tak całkowicie, jak i my wkrótce znikniemy niczym duchy o brzasku." Piękny cytat wprowadzający do książki Gilesa Tremletta.
Całość czytało się wspa-nia-le. Ciekawie opisane życie Katarzyny Aragońskiej od narodzin aż po śmierć z drzewami genealogicznymi rodów królewskich Kastylii i Aragonii i Tudorów, ilustacjami przedstawiającymi portety ważnych osób z życia Katarzyny Aragonskiej.
Większość faktów znałam z książek Philippy Gregory i C.W.Gortnera, w powieścich Katarzyna Aragońska jawiła się jako osoba niezwykła a tutaj jest to obraz tak prawdziwy, że jeszcze więcej emocji towarzyszyło mi podczas lektury. Zbiór tych wszystkich informacji zgromadzonych przez autora z wielu źródeł...

Rose | 2017-05-28
Przeczytana: 14 maja 2017

"Poezja historii tkwi w niezwykłym fakcie, że niegdyś na tym świecie, niegdyś po tej tak dobrze znanej ziemi chodzili inni mężczyźni i kobiety, tak realnie jak my dzisiaj, mając własne myśli, opanowani przez własne namiętności... Ale już ich nie ma, jedno pokolenie przechodzi w kolejne i znika tak całkowicie, jak i my wkrótce znikniemy niczym duchy o brzasku"

Cytat rozpoczynający książkę, wyjątkowo zapadł mi w pamięć. Idealnie obrazuje, przemijanie i ciągle zmieniające się pokolenia, które mimo tak dużej różnicy lat nadal szukają tego samego i popełniają te same błędy.
Jestem zachwycona tym jak wydawnictwo Astra wydaje swoje książki, okładki, papier i zdjęcia w środku są wyjątkowe i aż nie można oderwać wzroku od tego jak pięknie jest wszystko przedstawione. Jeśli chodzi o zawartość, Katarzyna Aragońska, mimo, że jest mniej rozsławiona niż Anna Boleyn, jest zdecydowanie moją ulubioną żoną Henryka. To kobieta, która była bardzo godną postacią, nie wiele można jej zarzucić czytając...

Lamika | 2016-06-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Solidnie poparta bibliografią historia życia Katarzyny Aragońskiej, żony Henryka VIII. Bardziej zbliżona do pracy naukowej niż beletryzowane historie pisane przez Philippę Gregory nie jest jednak ani trochę nudna, a dla nieznających dziejów królowej wręcz trzymająca w napięciu. Do czytania i przez kompletnych laików i dla znających dzieje Anglii, bo jest po prostu ciekawie napisana. Godna polecenia.

P.S. Generalnie tłumaczka wykonała kawał dobrej pracy. Gdyby jeszcze nie miała błędnych naleciałości językowych... Nie "ta koturna" tylko ten koturn, nie "ubrać suknię" tylko albo założyć albo ubrać się.

Wanilka | 2016-03-14
Przeczytana: 11 marca 2016

Jak na biografię bardzo ciekawa, wciągająca. Tłumacz się spisał na medal :-P Dzięki dokładnym rozdziałom można wybrać tylko interesujące nas wątki, jest przejrzysta i logiczna. Nie ma niej chaosu, rozgrywki polityczne są dokładnie i interesująco przedstawione jak obyczaje dnia codziennego. Niezwykle cenne są wstawki źródłowe. Jest to pierwsze biografia stricte Katarzyny, którą czytałam. Zdecydowanie lepiej czyta się tą pozycję niż Davida Starkeya o sześciu królowych Henryka. Polecam ;-)

czarnatulipanna | 2016-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Bardzo dobrze i rzetelnie napisana książka. Autor nie uprawia bajkopisarstwa i gdybania (jak np. znany polski autor Kamil Janicki). Tutaj nie ma wątpliwości, że jest to praca naukowa. Pozycja godna polecenia wszystkim fanom epoki.

Anna | 2013-12-25
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Dla osób lubiących biografie to lektura obowiązkowa:-) Postać Katarzyny Aragońskiej jest naprawdę fascynująca, a jej spokój, upór i odwaga w czasie sporu z Henrykiem VIII robią wrażenie.