Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945

Okładka książki Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945 Jean des Cars
Okładka książki Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945
2016-10-13
2016-10-13
Magdalena Kamińska-Maurugeon
Magdalena Kamińska-Maurugeon historia powszechna

Z ciekawości jak wyglądało z punktu widzenia koron królewskich, zwłaszcza tych mniej znanych – Europy Południowej. Rozdziały średnie lub krótkie pozwalały czytać w miarę szybko. Szału nie ma.

Czytało się znakomicie, mnóstwo ciekawych, mało znanych faktów, no i piękne wydanie. Świetna książka, przystępnie napisana, myślę, że nawet i laika wciągnie.

Książka tak między dobrą a przeciętną. Brak w niej tego czegoś, co pozwoliłoby zapamiętać ją na dłużej.
Ale jest coś, o czym wspomnieć muszę - błędy tłumaczki (lub korekty)! Czasem głupie, czasem irytujące, a czasem śmieszne. Potwierdza to moje przekonanie, że na tym właśnie wydawnictwa oszczędzają w pierwszej kolejności, a Wyd. Literackie w tym przoduje. Książki przestają być wzorem poprawnej polszczyzny, a przekaz autora staje się często nieczytelny. Ot, przykrość.

Historia 1900-powojenna opisana przez pryzmat rodów królewskich. Mocno średnie, kiedyś Świat Książki wydał wydanie albumowe ze zdjęciami (niestety nie pamiętam tytułu) i tam było to znacznie lepiej opisane. Tu skrótowo i po łebkach. Szkoda czasu.

Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945” – historia monarchii w czasach wielkich konfliktów

Królowie i władcy od dawna wydają się być bardzo niedostępni dla przeciętnych ludzi, niewiele wie się o nich i ich życiu. Obecnie pełnią bardziej role reprezentacyjne, jednak jeszcze sto lat temu to oni decydowali o losach świata. Tylko 3 kraje z 22 niepodległych państw europejskich nie były nigdy monarchiami, co ma wpływ także na ich obecną kulturę i tradycje. „Berło i krew” , którą napisał Jean des Carsto to książka ukazująca historię królów i królowych europejskich poczynając od krótkiego okresu przed I Wojną Światową do końca II Wojny

„Berło i krew” jest książką historyczną, ale napisaną niezwykle przystępnym językiem. Omawia znane większości dzieje I i II Wojny Światowej, ale nie skupiając się na bitwach i tym podobnych wydarzeniach, a na ówczesnych władcach – jak wyglądało ich życie, jakie decyzje podejmowali i jak doprowadzili do tak wielkich konfliktów. Oprócz znanych powszechnie faktów można dowiedzieć się także rzeczy, które na lekcjach historii nie miały szansy się pojawić -np. o tym, że Królowa Albanii do ślubu ubrała suknię zaprojektowaną przez Coco Chanel, a księżniczka Sissi sama wybrała swojemu mężowi kochankę. Przede wszystkim czytając ma się odczucie, że poznaje się konkretnych ludzi z krwi i kości i ich życie prywatne. Jako, że większość ówczesnych władców była ze sobą spokrewniona książka w dużym stopniu omawia relacje rodzinne, które nie raz były bardzo skomplikowane. Jakże ciekawe były wówczas ich spotkania z okazji ważnych wydarzeń! Nie zabrakło też informacji o większej wadze – autor dosyć dokładnie omówił powody wybuchu Wielkiej Wojny, nie pomijając sytuacji na Bałkanach. Obecnie wydaje się, że jej wybuch był czymś nieuniknionym, jednak dla ludzi w roku 1912-1913 sytuacja na pewno przedstawiała się inaczej.

Od lektury nie sposób się oderwać - nie są to jedynie suche fakty, a styl autora wprost porywa i zachęca do odkrywania kolejnych tajemnic najważniejszych ludzi tamtego okresu. Historia ułożona jest w kolejności chronologicznej i dalej dzieli się według krajów, dzięki czemu nic się nie miesza. Wadą dla mnie jest jednak usytuowanie przypisów - są dodane na samym końcu co sprawia, że trochę niewygodnie się z nich korzysta. Książka wydana jest w twardej oprawie, wygodnie się ją trzyma, nie jest też zbyt ciężka. W środku dołączonych jest również kilka czarno-białych zdjęć.

Książkę polecam wszystkim pasjonatom historii, a także tym złaknionym ciekawostek o dawnych władcach. W przystępny i przyjemny sposób można dowiedzieć się wiele ciekawego.

Ocena: 8/10
Magdalena Ostrowska
Po więcej recenzji zapraszamy do Kosza z Książkami:

... Dawno, dawno temu ... tym zwrotem zaczyna się większość bajek i baśni ... a tu nagle takie słowa widnieją na okładce książki, która ma popularyzować historię ... to zdecydowanie rozbudziło moją ciekawość i bardzo się z tego powodu cieszę, ponieważ książka ta zdecydowanie warta jest uwagi ... nie można jej przeczytać w jeden wieczór ... należy się nią delektować rozdział po rozdziale ... czytać długo, wnikliwie i z namysłem, tak żeby więcej zrozumieć ... zwłaszcza, że to dawno, to nie jest aż tak dawno temu jak by się nam mogło wydawać ... to zaledwie sto lat temu ... a jeśli chodzi o historię taki odstęp czasu to właściwie nie jest dużo ... Jean des Cars - francuski dziennikarz, miłośnik i znawca historii połączył Wielką Historię z anegdotami na temat europejskich rodów królewskich i w ten oto sposób powstała bajkowa opowieść o dawnych władcach ... jest to fantastyczna lekcja historii ... oryginalna, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju ... czytając Berło i krew poza ważnymi faktami, które wpłynęło znacząco na zmianę świata dowiemy się również sporo na temat tej małej historii dotyczącej życia prywatnego wypływowych ludzi ubiegłego stulecia ... dowiemy się na przykład, że w dniu ślubu królowa Albanii miała na sobie suknię zaprojektowaną przez Coco Chanel ... że piękna cesarzowa Sissi sama wybrała swojemu mężowi kobietę, która została jego kochanką ... że królowa Hiszpanii uwielbiała herbatę i rytuał picia tego napoju wprowadziła do swojego kraju ... że król i królowa Hiszpanii niestety nie byli udanym małżeństwem a znaczący wpływ na pogorszeni ich relacji miała wiadomość o hemofilii, na którą cierpiała królowa ... tak można byłoby wymieniać bez końca ... ta książka to naprawdę skarbnica wiedzy ... napisana lekkim językiem ... faktycznie mamy wrażenie, że ktoś snuje pewną opowieść a my czytając ją coraz bardziej oddajemy się czystej przyjemności obcowania z dobrą literaturą ... polecam :-) ...

mufloneks.blogspot.com

2029

Historyków, ale nie tylko od zawsze fascynowały opowieści o wielkich rodach, które niepodzielnie rządziły Europą.Habsburgowie, czy Windsorowie, o tych rodach słyszał praktycznie każdy.Czasy ich panowanie, nie zawsze były takie, jak byśmy oczekiwali, jednak zawsze ich działania miały wpływ na wszystkich, nie tylko poddanych.

Jean des Cars- francuski dziennikarz, w swojej książce"Berło i krew" zawarł fascynującą opowieść o rodach panujących na Starym Kontynencie poczynając od 1914 roku, czyli praktycznie od schyłku wielkich rodów.Poczynania tych ludzi, miały bezpośredni wpływ na losy całego świata.

Bulwersujące skandale, romanse, mezalianse, oszałamiający przepych, a także wzbudzające zachwyt romanse, które nie rzadko skutkowały ślubem.Maluczcy z zapartym tchem śledzili poczynania swoich ulubieńców, którzy często otaczani byli niemalże boską czcią.Skandale z ich udziałem nie raz i nie dwa były tematem rozmów, plotek, nie rzadko powodowały histerię i rozpacz.

To wszystko znajdziecie w tej książce.I o wiele więcej.W gawędziarskim stylu, autor przedstawia fascynujące historie, od których nie sposób się oderwać.Pozostało mi tylko polecić i oczekiwać na równie dobre książki, które opisując znane wydarzenia, potrafią na nową obudzić fascynację, tym tematem.

Jean des Cars- francuski dziennikarz, w swojej...

Dawno, dawno temu... Taki wstęp nie pasuje do tej książki, ponieważ wydarzenia w niej przedstawione dotyczą tak naprawdę niedalekiej przeszłości, która wciąż silnie oddziałuje na kolejne pokolenia. Kiedy uzmysłowimy sobie, że nieco ponad sto lat temu na dwadzieścia dwa europejskie państwa tylko trzy nie było monarchiami, bardziej rzuci się nam w oczy kontrast między przedwojennym a powojennym obrazem Starego Kontynentu. Jakie zatem były losy koronowanych głów w tych niespokojnych czasach?

Publikacja to solidna dawka wiedzy o świecie monarchów i przedwojennej Europie za ich panowania. Władcami tych dziewiętnastu państw byli w większości ludzie w jakimś stopniu ze sobą spokrewnieni. Początkowo miałam problemy z połapaniem się w tych wszystkich rodzinnych powiązaniach, z rozwojem wydarzeń przyswoiłam sobie jednak kto był kim na tej rodzinnej mapie. Duża w tym zasługa sposobu przedstawiania postaci przez autora; dzięki przydomkom, charakterystycznym cechom czy ważniejszym wydarzeniom dotyczącym konkretnych władców stali się oni dla mnie nie tylko rozpoznawalni, ale również osobami z krwi i kości. Ostatecznie można powiedzieć, że wpadłam przez to w pułapkę - kiedy zdążyłam się do danego człowieka przekonać, polubić, docenić jako monarchę, wkrótce czytałam jak nieraz okrutnie los się z nim obszedł, co wywoływało we mnie frustrację. Z tego powodu lektura dostarczyła mi nie tylko wiedzy, ale była też wciągającą, prawdziwą opowieścią o wojennych losach członków monarszych rodów. Czy kogoś jeszcze spotkał los podobny do smutnego końca życia Romanowów, którzy są przykładem na to, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu, a kogo wojenne dokonania uczyniły bohaterem narodowym? Jak wyglądała sytuacja królów i królowych po pierwszej wojnie światowej? Komu udało się przetrwać drugą? Które monarchie dotrwały do dzisiaj?

"Wszystko musi się zmienić, żeby nic się nie zmieniło"

Jednak ta książka to nie tylko wojna. Lektura to okazja do poznania życia władców, ich osobowości, małżeńskich powiązań, słabości i słabostek a także chwil chwały. Kto był wiarołomnym małżonkiem, a kto miał szczęście w loterii "Aranżujemy małżeństwa"? To także początek rodu Windsorów, koniec bałkańskich czy włoskiej dynastii. Autor bardzo sprawnie łączy historie dotyczące ponurej wojennej i powojennej rzeczywistości z życiem władców i ich reakcjami na nieuchronnie zmieniający się świat. Historia pierwszej połowy ubiegłego wieku została napisana bardzo przystępnym językiem, a jej niemal gawędziarski ton zachęca do dalszej lektury i nie powoduje znużenia. W żadnym wypadku nie przypomina "podręcznikowej" historii, na którą mimo mojej wysokiej tolerancji na suche fakty nie mam już po prostu ochoty. Tym bardziej doceniam styl Jeana des Carsa, swoją drogą dalekiego kuzyna cesarzowej Sisi(!) Krótkie podrozdziały przenoszące czytelnika do różnych krajów pozwalały lepiej rozeznać się w ogólnej sytuacji na kontynencie i wśród poszczególnych dworów.

Co do wydania, to wyjątkowo muszę o nim tutaj wspomnieć. Gruba oprawa w pięknych, królewskich kolorach prezentuje się naprawdę imponująco. Książka jest sporych rozmiarów, opatrzona bogatą bibliografią potwierdzającą przygotowanie autora do tematu. Dołączone zdjęcia pozwalają zobaczyć chociażby łudząco podobnych do siebie kuzynów: cara Mikołaja i króla Anglii Jerzego V, czy młodziutką przyszłą Elżbietę II (kto z Was wiedział, że w czasie wojny była między innymi mechanikiem?) stojącą obok Churchilla i pozdrawiającą tłum świętujący zakończenie wojny. Dzięki tym zdjęciom czytelnik ma możliwość zobrazowania sobie omawianych wydarzeń i jeszcze mocniej angażuje się w lekturę.

Zatem niedawna historia, ale jednak historia? Czy dzisiaj, w tak nowoczesnych społeczeństwach monarchie nie tyle nie cieszą się sympatią, co odeszły w zapomnienie? Wystarczy wspomnieć, że transmisję ślubu Wiliama i Kate oglądało 2 miliardy ludzi na całym świecie, by uzmysłowić sobie, że koronowane głowy mają się dobrze. Przetrwały anarchistów, wojny, komunizm, i wciąż budzą w ludziach wiele emocji. To dobrze, niech w żyłach płynie błękitna krew, lubimy przecież szczęśliwe zakończenia.

co-przeczytalam.blogspot.com

Minęło zaledwie nieco ponad 100 lat, a już mało kto, w sposób w pełni świadomy, zdaje sobie sprawę jak bardzo zmienił się świat od roku 1914. Wszyscy wiedzą, że na pozycjach światowych hegemonów pojawili się dwaj nowi gracze (na gruzach jednej ze starych potęg powstał nowy twór i istniał niecałe 70 lat) czyli ZSRR i USA, zniknęły zamorskie kolonie (przynajmniej oficjalnie),a stare imperia takie jak osmańskie, czy brytyjskie lub francuskie przestały odgrywać wiodącą rolę na świecie lub po prostu zniknęły.
Jednakże fakt, że spośród 22 niepodległych państw europejskich tylko trzy nie były monarchiami, to już informacja, która może zaskakiwać.
Podobnie jak ta, że większość ówczesnych władców była ze sobą w jakimś stopniu spokrewniona.
Dlaczego więc, jeżeli światem rządzili ludzie wzajemnie powiązani relacjami rodzinnymi, gdzie każdy władca europejski to dla innego króla, cesarza lub cara to co najmniej „Antka kobity szwagra teściowej syn” mogło dojść do wybuchu Wielkiej Wojny ?
Pewnie dlatego, że jak wszystkim wiadomo z rodziną najlepiej wychodzi na zdjęciu i to pod warunkiem, że się stoi w środku to wtedy nie obetną :-D
Znakomita opowieść Jeana des Carsa obfituje w różne ciekawostki oraz rysy psychologiczne poszczególnych władców naszego kontynentu w tamtym okresie.
Kto wolał piękne Francuzki, a kto młodych chłopców. Kto był zwolennikiem modernizacji i pasjonatem motoryzacji, a kto nie wyobrażał sobie innego środka transportu jak kareta zaprzężona w konie. Jakie mieli pasje, słabostki i ambicje.
Jak zmieniano sojusze i układy na politycznej szachownicy.
Dlaczego musiało dojść do Wielkiej Wojny?
A także jak sytuacja zmieniała się już w okresie międzywojennym oraz w czasach po 1945 roku.
I wreszcie co stało się z przedstawicielami rodów królewskich i książęcych po Rewolucji Październikowej (to akurat proste w większości przypadków, ale nie wszystkich) oraz co los przyniósł władcom i ich rodzinom w krajach, w których zapanował socjalizm takich jak Bułgaria, Rumunia czy Jugosławia.
To niezmiernie ciekawy punkt widzenia na „szalone stulecie” jakim był wiek XX, a szczególnie jego pierwsza połowa.
Ukazuje jak ambicje jednostek i ich błędna ocena sytuacji doprowadziły do upadku „wiecznego porządku" jaki miał zapanować po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku.
Jak mówi przysłowie „historia lubi się powtarzać” i coś, co teraz uznajemy za pewne i stabilne wcale takie być nie musi.
Nie sądzę, aby ktokolwiek jeszcze w roku 1912 czy 1913 spodziewał się, że 5 lat później świat zmieni się nieodwracalnie i kompletnie poprzestawia układ sił.

Dlatego warto przeczytać tę napisaną wartkim językiem, obfitującą w różnego typu „tajemnice alkowy” (i nie tylko),opowieść o Europie, która, według ówczesnej prasy nie miała powodów do wojen oraz konfliktów, bo wszystko było jasne, czytelne i poukładane.
Obecna prasa też tak uważała i to jeszcze nomen omen do… 2014 roku.

• Romanowowie
  • Biografie
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945