Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem

Okładka książki Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem
Jean des Cars Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
1997-01-01
Teresa Jekielowa
architektura Bawaria Niemcy historia Niemiec

Na półkach: , , , ,

Ciekawa, ale pozostawia niedosyt. Wg mnie w książce zawarto zbyt mało informacji o zamkach Ludwika II, ale być może mam takie wrażenie dlatego, że interesuję się architekturą.

Ta książka byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie to, że autor niepokojąco wiele miejsca poświęca Wagnerowi. Tytuł powinien brzmieć "Ludwik II Bawarski i Ryszard Wagner", bo połowa objętości to perypetie kontrowersyjnego kompozytora. Co nie zmienia faktu, że des Cars swoim kwiecistym językiem interesująco opisuje losy bawarskiego władcy.

Jedna z lepszych biografii zacnej serii PIW-owskiej. Łączy rzetelność historiograficzną z niezłym warsztatem literackim.

Bardzo dobra biografia. Gdybym nie wiedział, że wszystko co jest w niej opisane zdarzyło się naprawdę, powiedziałbym - bardzo dobra powieść. Ludwik Bawarski fascynuje i powinien fascynować. Jako postać wymykająca się schematom i prostym osądom, które łatwo wydawać na temat dawnych czasów. Po pierwsze - czasy nie tak dawne, a po drugie - pokazane jest prawdziwe człowieczeństwo króla. Król się nie krył ze swoimi dziwactwami, był szczery i naturalny.

Polecam książkę, szczególnie tym, którzy uważają że ekscentryczne to są dzisiejsi celebryci, albo że dopiero w naszych czasach dzieją się dziwactwa, czy anomalie. Nieprawda (myślę o orientacji seksualnej Ludwika i jego usilnej autoterapii reparatywnej która go doprowadziła do smutnego końca).

Niezła biografia, przyjemnie się czyta, ale mnie nie wciągnęła. Postać Ludwika Bawarskiego, na pewno bardzo ciekawa, choć też mogąca wywoływać kontrowersje, ginie w sosie romantycznej, mocno beletrystycznej narracji. Dużo bardziej zainteresował mnie Ryszard Wagner, który jakoś przewija się w każdej biografii z tamtej epoki i człowiek aż się zastanawia, co takiego miał w sobie ten, jakbyśmy dziś powiedzieli, sprytny wazeliniarz. Król Ludwik w porównaniu z Wagnerem wygląda blado. Na plus można zaliczyć dużo materiałów „z pierwszej ręki” o królu, czyli jego listów i relacji ludzi z epoki o nim. Nie podobało mi się też mocno okrojone przedstawienie ostatnich ok. 10 lat życia Ludwika. Autor niektóre tematy traktuje też dość pobieżnie, jakby chciał, żeby książka nie była zbyt długa. Czytało mi się tę biografię lekko, ale bez specjalnego entuzjazmu.

Ludwik II Bawarski był królem nie z tego świata. To chyba jedna z najbardziej tragicznych i najbardziej intrygujących postaci XIX wieku, a jego tragedia inspirowała chociażby Paula Verlaine'a czy Apollinaire'a. Ludwik zasłynął między innymi jako budowniczy, zamek Neuschwanstein można kojarzyć z czołówki Disneya. Przede wszystkim, mamy do czynienia z fenomenalną książka i wzruszającą wręcz biografią. Jean des Cars w niezwykły sposób opisuje króla - szaleńca. Autor posługuje się nieprzeciętnym językiem, co sprawia, że biografię czyta się niczym powieść. Wchodzimy w świat obłędu, pełnego łabędzi, które ciągną łódź Lohengrina, pełnego magicznych miejsc jak wyspa na której rośnie 15000 krzaków róż. To też jedna z tych biografii, w których postać faktycznie odgrywa główną rolę w książce. Autor bardzo skupia się na osobie Ludwika i mimo, że król rządził w bardzo burzliwych czasach, nie znajdziemy tutaj dużo na temat polityki i wojen, jest tylko Ludwik i jego bajowy świat. Przy okazji bardzo dużo miejsca poświęcono znajomości władcy i Ryszarda Wagnera, mamy więc też podróż przez świat opery i sztuki. Fragmenty dziennika Ludwika, które stanowią swoiste wspomnienia psychopaty rozmawiającego ze sobą, w którym biją się dwie osobowości, Ludwika i króla, przywołują na myśl najmroczniejsze poematy Rimbauda czy Comte de Lautreamonta. Gdyby Ludwik był "poetą przeklętym" to na pewno zrobiłby karierę literacką.
Przyznam, że dawno nie czytałem tak wybitnej biografii. Pozycja zmuszająca do refleksji, do zadawania sobie pytań. Czy rzeczywiście Ludwik był obłąkany? Czy jego śmierć to tylko nieszczęśliwy wypadek czy romantyczne samobójstwo, które idealnie wpasowałoby się w jego osobowość?
Książka zawiera 31 ilustracji oraz indeks osobowy.

Na półkach: , , , ,

Jean des Cars stworzył bardzo piękny obraz króla, którego szaleństwo dziś nazwalibyśmy to pewnie schizofrenią. Autor wnikliwie bada, no właśnie - niczym lekarz swojego pacjenta, dokumentację która miałaby zrehabilitować postępowanie Ludwika, które było tak negatywnie odbierane przez ówczesne jemu środowisko i określało króla mianem szaleńca. Analiza dziennika Ludwika II Bawarskiego i niepublikowanych dokumentów w tym zachowanych listów, daje nam wiarygodny obraz człowieka walczącego z własnymi emocjami, jakże delikatnymi i czysto ludzkimi. Piękna opowieść o pięknym człowieku.

Jedna z lepszych biografii historycznych jakie czytałam - zarówno pod względem warsztatu pisarskiego, jak i opisywanej postaci. Autor odchodzi czasami dość daleko od osoby bawarskiego króla, by narysować szerszy kontekst (przytaczając np. dość szczegółowo biografię Ryszarda Wagnera, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę jak niezwykle istotną postacią był on dla Ludwika). Dzięki temu można dobrze zrozumieć warunki zewnętrzne jakie wpływały na władcę i spróbować samemu ocenić czy naprawdę był on jedynie szaleńcem z pasją do architektury i ogromnym skarbcem czy został przez potomnych niesłusznie oskarżony - książka wcale nie podrzuca jednoznacznych odpowiedzi. Jest też napisana w na tyle luźny, nie nastawiony na faktografię sposób, że osoby nie będące miłośnikami książek historycznych powinny czerpać z niej dużo frajdy.

Jedna z najciekawszych biografii władców z serii PIW. Bez niepotrzebnej rozwlekłości i " suchości" stylu. Można przeczytać w kilka wieczorów. Niewątpliwym atutem książki jest pokaźna ilość źródeł w tym naocznych świadków, którymi operuje autor.

Najlepsza biografia ever. Żywa, wciągająca, rozbudzająca wyobraźnię :)

Najlepsza biografia ever. Żywa, wciągająca, rozbudzająca wyobraźnię :)

Dodaj cytat z książki Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem