Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Le sceptre et le sang
historia
Ag2S

Windsorowie, Romanowowie, Hohenzollernowie, Habsburgowie – jakimi nigdy ich nie widzieliście. Berło i krew to brutalna polityka, lśniące przepychem życie dworskie i skrywane życie prywatne, to wojny i rewolucje, a także oszałamiające rozmachem śluby, pogrzeby i afery. Znane postaci, jak uwielbiana Sissi, ostatni Romanowowie, Franciszek Józef – ale też mniej popularne, jak car Bułgarii,...

Windsorowie, Romanowowie, Hohenzollernowie, Habsburgowie
– jakimi nigdy ich nie widzieliście.

Berło i krew to brutalna polityka, lśniące przepychem życie dworskie i skrywane życie prywatne, to wojny i rewolucje, a także oszałamiające rozmachem śluby, pogrzeby i afery. Znane postaci, jak uwielbiana Sissi, ostatni Romanowowie, Franciszek Józef – ale też mniej popularne, jak car Bułgarii, błyskotliwy homoseksualista Ferdynand I i urzekająca elegancją królowa Włoch, Helena, czy do dziś żyjący Michał I, ostatni król Rumunii, który obalił w kraju faszystowską dyktaturę.

Ludzie z krwi i kości. Osobowości charyzmatyczne i kruche, jak ich władza, zmieciona na zawsze przez kataklizmy dwóch wojen światowych.

To największa saga, jaką znają nasze czasy. Cesarze, królowie, książęta – najpotężniejsi spośród nich w wyniku wojen stracili władzę i spadli z piedestałów, stając się wyrzutkami Europy.

Bogato ilustrowana, olśniewająca przepychem, jak życie jej bohaterów, książka dla wszystkich zainteresowanych barwnymi, soczystymi, pełnymi anegdot opowieściami o życiu sławnych postaci historycznych.

Książka poświęcona losom europejskich rodzin monarszych w Europie, napisana przez Jeana des Cars’a, autora ponad trzydziestu książek, poświęconych dziejom europejskich dynastii, między innymi cesarzowej Sissi, której jest dalekim kuzynem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4075/B...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4075/B...»

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-18
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 18 października 2016

Minęło zaledwie nieco ponad 100 lat, a już mało kto, w sposób w pełni świadomy, zdaje sobie sprawę jak bardzo zmienił się świat od roku 1914. Wszyscy wiedzą, że na pozycjach światowych hegemonów pojawili się dwaj nowi gracze (na gruzach jednej ze starych potęg powstał nowy twór i istniał niecałe 70 lat) czyli ZSRR i USA, zniknęły zamorskie kolonie (przynajmniej oficjalnie), a stare imperia takie jak osmańskie, czy brytyjskie lub francuskie przestały odgrywać wiodącą rolę na świecie lub po prostu zniknęły.
Jednakże fakt, że spośród 22 niepodległych państw europejskich tylko trzy nie były monarchiami, to już informacja, która może zaskakiwać.
Podobnie jak ta, że większość ówczesnych władców była ze sobą w jakimś stopniu spokrewniona.
Dlaczego więc, jeżeli światem rządzili ludzie wzajemnie powiązani relacjami rodzinnymi, gdzie każdy władca europejski to dla innego króla, cesarza lub cara to co najmniej „Antka kobity szwagra teściowej syn” mogło dojść do wybuchu Wielkiej Wojny...

Monka | 2016-11-23
Przeczytana: 20 listopada 2016

... Dawno, dawno temu ... tym zwrotem zaczyna się większość bajek i baśni ... a tu nagle takie słowa widnieją na okładce książki, która ma popularyzować historię ... to zdecydowanie rozbudziło moją ciekawość i bardzo się z tego powodu cieszę, ponieważ książka ta zdecydowanie warta jest uwagi ... nie można jej przeczytać w jeden wieczór ... należy się nią delektować rozdział po rozdziale ... czytać długo, wnikliwie i z namysłem, tak żeby więcej zrozumieć ... zwłaszcza, że to dawno, to nie jest aż tak dawno temu jak by się nam mogło wydawać ... to zaledwie sto lat temu ... a jeśli chodzi o historię taki odstęp czasu to właściwie nie jest dużo ... Jean des Cars - francuski dziennikarz, miłośnik i znawca historii połączył Wielką Historię z anegdotami na temat europejskich rodów królewskich i w ten oto sposób powstała bajkowa opowieść o dawnych władcach ... jest to fantastyczna lekcja historii ... oryginalna, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju ... czytając Berło i krew poza...

DorotaKa | 2016-10-28

Dawno, dawno temu... Taki wstęp nie pasuje do tej książki, ponieważ wydarzenia w niej przedstawione dotyczą tak naprawdę niedalekiej przeszłości, która wciąż silnie oddziałuje na kolejne pokolenia. Kiedy uzmysłowimy sobie, że nieco ponad sto lat temu na dwadzieścia dwa europejskie państwa tylko trzy nie było monarchiami, bardziej rzuci się nam w oczy kontrast między przedwojennym a powojennym obrazem Starego Kontynentu. Jakie zatem były losy koronowanych głów w tych niespokojnych czasach?

Publikacja to solidna dawka wiedzy o świecie monarchów i przedwojennej Europie za ich panowania. Władcami tych dziewiętnastu państw byli w większości ludzie w jakimś stopniu ze sobą spokrewnieni. Początkowo miałam problemy z połapaniem się w tych wszystkich rodzinnych powiązaniach, z rozwojem wydarzeń przyswoiłam sobie jednak kto był kim na tej rodzinnej mapie. Duża w tym zasługa sposobu przedstawiania postaci przez autora; dzięki przydomkom, charakterystycznym cechom czy ważniejszym...

eR_ | 2016-10-31
Przeczytana: 26 października 2016

Historyków, ale nie tylko od zawsze fascynowały opowieści o wielkich rodach, które niepodzielnie rządziły Europą.Habsburgowie, czy Windsorowie, o tych rodach słyszał praktycznie każdy.Czasy ich panowanie, nie zawsze były takie, jak byśmy oczekiwali, jednak zawsze ich działania miały wpływ na wszystkich, nie tylko poddanych.

Jean des Cars- francuski dziennikarz, w swojej książce"Berło i krew" zawarł fascynującą opowieść o rodach panujących na Starym Kontynencie poczynając od 1914 roku, czyli praktycznie od schyłku wielkich rodów.Poczynania tych ludzi, miały bezpośredni wpływ na losy całego świata.

Bulwersujące skandale, romanse, mezalianse, oszałamiający przepych, a także wzbudzające zachwyt romanse, które nie rzadko skutkowały ślubem.Maluczcy z zapartym tchem śledzili poczynania swoich ulubieńców, którzy często otaczani byli niemalże boską czcią.Skandale z ich udziałem nie raz i nie dwa były tematem rozmów, plotek, nie rzadko powodowały histerię i rozpacz.

To wszystko...

Kosz_z_Książkami | 2017-01-08

Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945” – historia monarchii w czasach wielkich konfliktów

Królowie i władcy od dawna wydają się być bardzo niedostępni dla przeciętnych ludzi, niewiele wie się o nich i ich życiu. Obecnie pełnią bardziej role reprezentacyjne, jednak jeszcze sto lat temu to oni decydowali o losach świata. Tylko 3 kraje z 22 niepodległych państw europejskich nie były nigdy monarchiami, co ma wpływ także na ich obecną kulturę i tradycje. „Berło i krew” , którą napisał Jean des Carsto to książka ukazująca historię królów i królowych europejskich poczynając od krótkiego okresu przed I Wojną Światową do końca II Wojny

„Berło i krew” jest książką historyczną, ale napisaną niezwykle przystępnym językiem. Omawia znane większości dzieje I i II Wojny Światowej, ale nie skupiając się na bitwach i tym podobnych wydarzeniach, a na ówczesnych władcach – jak wyglądało ich życie, jakie decyzje podejmowali i jak doprowadzili do tak wielkich konfliktów. Oprócz...

grace | 2017-04-30

Historia 1900-powojenna opisana przez pryzmat rodów królewskich. Mocno średnie, kiedyś Świat Książki wydał wydanie albumowe ze zdjęciami (niestety nie pamiętam tytułu) i tam było to znacznie lepiej opisane. Tu skrótowo i po łebkach. Szkoda czasu.

Kasiek m | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016