Chory, chorszy, trup

Wydawnictwo: Fu Kang
978-83-922634-8-7
literatura polska, opowiadania
Ag2S

Trzeci z kolei zbiór opowiadań zgranego duetu autorskiego Kain & Kyrcz nie zawiedzie czytelników, którzy już znają twórczość obu pisarzy, a miło zaskoczy tych, dla których będzie to pierwsze spotkanie z autorami. Motywem przewodnim tego tomiku są skomplikowane i nieprzewidywalne meandry ludzkiej psychiki. Autorzy przekraczają granice świata rozsądku i wkraczają w krainę, gdzie motywy działania, cele i ocena rzeczywistości mogą przybrać całkiem nieoczekiwany kształt. W ich prozie wyobraźnia cieszy się pełną swobodą, groza miesza się z groteską, obłędem i...iście brytyjskim poczuciem humoru. Wysmakowana lektura dla amatorów horroru i absurdu w jednym.

źródło opisu: Wydawnictwo Fu Kang, 2011

moja opinia
dno

Kata | 2013-04-06
Przeczytana: 09 września 2012

Niemożebnie słaby styl, zero polotu i jakiegokolwiek sensu. Panowie najwyraźniej próbowali wstrzelić się w tematy modne (konkursy piękności dla gówniarzy) i zawsze aktualne (brak inspiracji, kryzys artystyczny). Szkoda tylko, że ani to ciekawe, ani tym bardziej śmieszne czy zajmujące. Lepsze teksty zdarza się tworzyć na kolanie przed lekcją polskiego.

Pablos | 2011-08-10
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Prozę Dawida Kaina i Kazimierza Kyrcza kojarzę głównie z czasopism, w których czasem można było trafić na płody tego specyficznego związku. Oba nazwiska utkwiły w mojej pamięci za sprawą odmiennego podejścia do literatury grozy - panowie bowiem tworząc nieprzyzwoicie krótkie formy literackie skupiali się na puentach, po których czytelnik krótką chwilę siedział z gazetą w ręku, wpatrywał się w raczej trudny do określenia punkt gdzieś przed sobą, z przeważnie głupim uśmiechem na pyszczku. Jak potem się gdzieś tam dowiedziałem, tego typu powiastki niektórzy zowią typem bizzaro. I wszystko jasne.

“Chory, chorszy trup” to zbiorek posiadający raptem 130 stron, ale gnieżdżący w sobie aż 13 tekstów utrzymanych w owym specyficznym klimacie. To już trzecie tego typu wydawnictwo kolegów z Krakowa, i tym razem skupiają się na ukazaniu czytelnikowi w nie całkiem zdrowym świetle wszelkiej maści odchyleń od norm, jakie nie wiedzieć czemu ludzkość przyjęła ustalając kanony szeroko rozumianego...

Maciek | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Opis z okładki jest w stu procentach adekwatny do treści.Panowie Kain i Kyrcz znowu łączą siły i wydają krótki zbiorek, który w miły sposób uprzyjemnił mi wieczór.
A co znajdziemy w środku?13 krótkich opowiadań,powiązanych ze sobą tylko jakimś dziwnym absurdem z nutą grozy.Od dziwnych momentów gdzie fikcja burzy prawdę,poprzez multum zaburzeń psychicznych kończąc na krwawych zabójstwach/okaleczeniach.
Czytając bawilem się świetnie,z usmiechem przerzucałem kolejne kartki i liczę ze kiedyś coś jeszcze dorwę z twórczości obu panów-jednocześnie nie rozumiem negatywnych opinii ale cóż,każdy ma prawo do swojej.

Justyna Jendretzka | 2014-07-07

Z początku opowiadania dziwne, niezrozumiałe i momentami obrzydliwe wydają się być przepustką, do jakiejś niewiadomej krainy, w której przebywają autorzy i ich umysły. Jednak dotrzeć do tej krainy.. dla mojego umysłu okazało się to niemożliwe, a niektóre opowiadania doprowadziły jedynie do migreny.

Ereszkigal | 2015-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Tę książkę się albo kocha, albo nienawidzi.
Jest brutalna, ma specyficzne opisy i charakterystyczny styl.

"Kto nie jest gotów na wyrzeczenia, temu Fortuna może pokazać co najwyżej madafaka."

Marek Ścieszek | 2011-09-18
Przeczytana: 18 września 2011

W miarę równy zbiorek. Jak to z gromadką różnych tekstów - jedne lepsze, inne nieco słabsze. Takich bardzo słabych nie wyłapałem. Zdecydowanie do przeczytania.

An Ger | 2015-01-10
Przeczytana: 2014 rok