Tajemnicza wyprawa Tomka

Okładka książki Tajemnicza wyprawa Tomka Alfred Szklarski
Okładka książki Tajemnicza wyprawa Tomka
Alfred Szklarski Wydawnictwo: Muza Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 5) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 5)
Muza
2008-01-01
2008-01-01
9788374951975
Tomek Wilmowski Smuga Sally Bosman Dingo

Okładka książki Łowcy wilków. Łowcy złota/ Łowcy Przygód James Oliver Curwood, Jerzy Marlicz
Łowcy wilków. ... James Oliver Curwoo...
Okładka książki Przekleństwo złota Krystyna Szklarska, Alfred Szklarski
Przekleństwo z... Krystyna Szklarska,...
Okładka książki Tomek w krainie kangurów Alfred Szklarski, Krzysztof Szmagier
Tomek w kraini... Alfred Szklarski, K...

Wspomnień czar, ciąg dalszy
Nadal się zachwycam przypomnieniem przygód Tomka Wilmowskiego. "Tajemnicza wyprawa Tomka" to chyba najszybciej przeczytana przeze mnie część. Wciągająca akcja, a ponadto poruszona tematyka zesłań na Sybir i warunków zesłańców.
Sięgam po kolejny tom.

Wspomnień czar, ciąg dalszy
Sięgam po kolejny tom.

2099

Rewelacja. Jeden z moich ulubionych cykli z dzieciństwa. Tym razem Syberia, zesłańcy, dzikie zwierzęta i dużo wiadomości z historii czy geografii.

Poziom książki jest taki sam jak w poprzednich częściach. Kłusownicy przeżywają nowe przygody. Bardzo ciekawi mnie przebranie Tomka za tygrysa. Bosman myślał, że to prawdziwy tygrys. Ciekawie więc jak wyglądało to przebranie w rzeczywistości :-) nie rozumiem tego, dlaczego szpicla nie utopili w pierwszej wodzie, skoro i tak go olewają.

Książkę czyta się nawet ciekawie, ale nie jest to popis literatury wysokich lotów.

Książkę czyta się nawet ciekawie,...

8/10

8/10

Kolejna książka cyklu, tym razem akcja dzieje się na dalekiej Syberii. Przygody Tomka z każdą częścią stają się coraz bardziej niebezpieczne i śledzi się je z zapartym tchem. Końcówka książki była bogata w akcję, dużo się działo aż do ostatniej strony. Cykl się rozwija, czasami aż ciężko uwierzyć, że to książki dla dzieci.

OCENA - 8/10 REWELACJA

„TAJEMNICZA WYPRAWA TOMKA” (tom. 5) to kolejna genialna odsłona niesamowitych przygód Tomka Wilmowskiego. Tym razem wraz z głównym bohaterem udajemy się do odległej j Syberii Wschodniej. Dla niewtajemniczonych to fragment Syberii, który obejmuje obszar azjatyckiej części Rosji od Jeniseju do zachodu na grzbiecie zlewni wzdłuż Oceanu Spokojnego na wschodzie.

Dzięki tej lekturze poznamy wiele interesujących informacji o tym bogatym obszarze, głównie w faunę i florę, ale nie tylko, czeka nas przede wszystkim wspaniała zabawa, odprężenie i relaks, ponieważ lektura jest łatwa i przyjemna a barwny język Alfreda Szklarskiego pozwoli nam przeżyć niezwykłe przygody. Polecam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Tom nr 5 z serii. Ksiązka powinna mieć tytuł Tomek w Syberii.
I znowu rewelacja. Jak tom nr 1, czyli Tomek w krainie kangurów. Ponownie świetny "szklarski" język, dynamiczna akcja, dodatkowi bohaterowie pozytywni i negatywni.
Książkę można 1:1 przenieść na ekran, to jest gotowy scenariusz filmowy. Indiana Jones odpada...
Mam wrażenie, ze autor napisał ten tom od razu po Kangurach i schował do szuflady, dopisał kolejne i potem wydał tę książkę.
Treść nawiązuje do krainy kangurów, zalążkiem akcji jest znowu Warszawa. Jednocześnie jest niezwykle aktualna w kontekście wydarzeń w Europie w 2022 r.

Tom nr 5 z serii. Ksiązka powinna mieć tytuł Tomek w Syberii.
Mam wrażenie, ze autor napisał ten tom od razu po...

Najbardziej mi się podobał fragment, w którym Tomek przebiera się za tygrysa i bosman nie dość, że go nie rozpoznał, to jeszcze chciał do niego strzelić, ale akurat broń nie była nabita. xD It's a prank, bro! Niezły ananas z tego naszego Tomka, życie na krawędzi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piąta część z serii przygód Tomka Wilmowskiego. Tym razem Tomek wraz ze swoimi starszymi przyjaciółmi wyrusza do Rosji aby uwolnić swojego brata, Zbyszka, zesłanego na Syberię za udział w spisku przeciwko caratowi.
Powieść napisana pięknym językiem, dialogi barwne, postacie wiarygodne dzięki wnikliwej charakterystyce, częste zwroty akcji. Szklarski swoim zwyczajem dodał do książki dużo wiadomości z zakresu przede wszystkim geografii, ale również historii i antropologii Krajów Nadamurskich, Zabajkala, Jakucji oraz Mandżurii.
Jedyne co mi przeszkadzało to zachwyty bohaterów nad rewolucjonistami i rewolucją. Rozumiem, że rusyfikacja ziem polskich przez carat to była po prostu zbrodnia, ale przecież działacze rewolucyjni, którzy potem przejęli władzę wcale nie byli wybawicielami, a wręcz zgotowali ludziom piekło na ziemi. Dlatego też daję tej powieści ósemkę, gdyby nie te rewolucyjne sympatie dałabym dziesięć.

Książka bardzo mi się podobała, czytam "Tomków" chronologicznie i jak do tej pory uważam ją za jedną z lepszych odsłon przygód młodego Wilmowskiego i jego bliskich. Dzięki autorowi możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy nt. topografii, fauny czy flory Rosji i Chin.

Dodatkowo, w książce tej została ukazana katastrofa tunguska, o której wiedziałem już wcześniej, jednak ogólnie nie jest ona tak dobrze znana jak np. erupcja Wezuwiusza czy powódź stulecia w Polsce.

Na koniec smaczek, a konkretnie wykrzyknienie bosmana Nowickiego:
"Do stu beczek zjełczałego tranu!"

• Przygodowe
  • Dzieciństwo