Filozofia Boga w XX wieku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Myśl Filozoficzna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WAM
978-83-7505-072-1
filozofia i etyka

Mogło się zdawać,że po krytyce dokonanej przez mistrzów podejrzeń (Karol Marks, Fryderyk Nietzsche, Zygmund Freud) problematyka Boga zniknie z myśli filozoficznej. We wstępie autor pokazuje - że przeciwnie problematyka religii i Boga, oczyszczona w ogniu krytyki powróciła w filozofii ze zdwojoną siłą. Można stwierdzić, że wiek XX był jednym z tych w którym wyjątkowo silnie zaznaczyła się jej obecność.

Autor analizuje poglądy wielu filozofów XX wieku, w tym nieznanych w Polsce, jak Adolf Reinach, Louis Lavalle, Rene Le Sienne.Wyłania się w nich koncepcja Boga, mistycznego doświadczenia, doświadczonego w obliczu zła, i nicość XX wieku. bardziej przeżywanego niż doświadczonego, bardziej Boga wiary niż rozumu, dobrego niż poznawanego, upragnionego niż posiadanego.

Ze swojej strony mogę dodać, że jest to ciekawy, w miarę przystępny podręcznik filozoficzny traktujący o koncepcjach Boga w filozofii XX wieku.

źródło opisu: okładka ksiażki, Wydawnictwo WAM 2007

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=46212

Kompatybilista | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

Tadeusz Gadacz zebrał swoje teksty poświęcone XX-wiecznym autorom zajmującym się filozofią Boga. Zestaw nazwisk zdradza zainteresowania samego Gadacza, które oscylują wokół typu filozofii religii nazwanej swego czasu przez Tillicha filozofią przezwyciężania oziębłości. W drodze do Boga stawia ona przede wszystkim na osobiste doświadczenie, a nie na racjonalne wnioskowania.

Gadacz klarownie przedstawia poglądy filozofów, którzy zaznaczyli swój wkład w historię owego nurtu. Biorąc pod uwagę brak w polskim piśmiennictwie dobrze napisanych historii filozofii współczesnej, pozycja Gadacza jest wartościowa jako wstęp do samodzielnego zapoznawania się z filozofami w niej omawianymi. Drugą zaletą książki jest prezentacja myśli autorów mniej znanych, jak Adolf Reinach czy francuscy filozofowie ducha (Jean Nabert, Louis Lavelle), dzięki czemu pojawia się szansa, że zaczną być oni mocniej obecni w pracach polskich autorów.

Tomasz Kwasik | 2014-06-07
Badylius | 2015-08-24