Marina Miniszek
978-83-06-03266-6
maryna mniszech
jagarkar

Maryna Mniszech od wieków nie przestaje fascynować tajemniczością i tragizmem swego losu. Przed nią kobieta na tronie ruskim mogła wykazać się tylko jedną cnotą – urodzić następcę tronu. Wzniosłe ideały religijne oraz pasja w dążeniu do celu połączona z ziemskimi namiętnościami, cechy tak charakterystyczne dla Maryny, wydawały się bluźnierstwem w państwie moskiewskim. Nie wybaczono jej swobodnego zachowania, sprzecznego z rosyjską obyczajowością. Los poprowadził ją od koronacji aż do utraty wszelkich nadziei, do tragicznego końca. Jak odczuwała swe wzloty i upadki? Jak odnosiła się do swoich mężów: pierwszego i drugiego samozwańca? Jak wpłynęły na stan jej ducha narodziny carewicza Iwana, a następnie straszna kaźń tego dziecka? Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziemy w znakomitej biografii napisanej przez rosyjskiego historyka.

źródło opisu: Wydawnictwo PIW, 2011

źródło okładki: http://www.piw.pl/sklep/kozlakowbrmaryna-mniszech-p-486.html