Rysunki z całego życia

Wydawnictwo: Świat Książki
albumy
Ewa Kowalska

Ten cytat jako tytuł mego albumu zapożyczyłem od Eugeniusza Muchy, również studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zmieniając "maluj, maluj" na "rysuj, rysuj". Kiedy wstąpiłem w 1946 roku w progi Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie nosiła ona dumnie imię Jana Matejki. Dla nas był to prowincjonalny malarz, ilustrator polskich dziejów. Skąd mogłem wiedzieć, że uciekając po trzech latach...

Kiedy wstąpiłem w 1946 roku w progi Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie nosiła ona dumnie imię Jana Matejki. Dla nas był to prowincjonalny malarz, ilustrator polskich dziejów. Skąd mogłem wiedzieć, że uciekając po trzech latach studiów do Łódzkiej Szkoły Filmowej, zostanę Matejką polskiego kina i przeniosę na ekran historię Polski, poczynając od Legionów Dąbrowskiego śpiewających "Jeszcze Polska nie zginęła..." w POPIOŁACH, a skończywszy na Lechu Wałęsie, podpisującym Sierpniowe Umowy z rządem w 1980 roku, w filmie CZŁOWIEK Z ŻELAZA.

Ze wstępu Andrzeja Wajdy

źródło opisu: http://bonito.pl/k-90178398-rysunki-z-calego-zycia