Mata Hari. Jej prawdziwa historia

2006-01-02
2006-01-02
837391806X
Wiktor Dłuski
I wojna światowa mata hari szpiegostwo agent tancerka proces

Postać Mata Hari jest bardzo niejednoznaczna z jednej strony kobieta vamp, femme fatale z drugiej nieszczęśliwa kobieta, SPOILER która w przeszłości była bita przez męża .Poszukująca swojej córki Nan, która została jej odebrana przez męża po rozwodzie. Kobieta kochana, znienawidzona, pożądana, niezależna, buntownicza.

Miała być fascynująca historia szpiegowska, a był nudny raport ze śledztwa. Bohaterka jest kobietą o wielu twarzach, mającą ciekawe życie, więc naprawdę można było stworzyć dobrą historię. Raczej dla fanów kruczków prawnych i zawiłości procesowych.

Bardzo ciekawa i intrygująca biografia Maty Hari. Autor dużą uwagę skupił na tym, by przedstawić w większości wydarzenia pewne. W przypadku sytuacji apokryficznych, autor informował o tym czytelników. Pomimo tego, autorowi udało się przedstawić historię Maty w formie wciągającej fabuły, jej losy śledziłam z przejęciem i zaciekawieniem. Philippe Collas w sporze o niewinność Maty stanął po jej stronie, choć mówi również, że jest ona winna dla prawa, ale niewinna dla sprawiedliwości. Myślę, że w pewien sposób autor sam uległ urokowi Maty- przedstawił ją jako kobietę namiętną, spontaniczną i wielkoduszną, która szpiegostwo wykorzystała jedynie dla swoich prywatnych celów, a nie dla zdrady samej w sobie.

Bardzo lubię biografie, ale ta ani trochę mnie nie wciągnęła

Bardzo lubię biografie, ale ta ani trochę mnie nie wciągnęła

Dla odmiany, zamiast sensacji i egzaltacji, trochę prawdy o Macie Hari, tyleż brutalnej, co smutnej. Historia kobiety, która źle skończyła z powodu własnej naiwności i złej woli paru karierowiczów. Nie polecam fanom Bonda, rozczarują się.

• Biografie
  • Historyczne
  • Powieść obyczajowo - społeczna
  • Biografie/Wspomnienia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Mata Hari. Jej prawdziwa historia