Odziedziczone marzenia

Tłumaczenie: Piotr Szymczak
Wydawnictwo: Media Rodzina
978-83-7278-333-2
WIG20

Barack Obama (ur. 1961), pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrany 4 listopada 2008 r. 44. prezydentem USA z ramienia Partii Demokratycznej. Jest postacią nietuzinkową już choćby z racji pochodzenia - jest synem Kenijczyka i Amerykanki, córki farmera ze stanu Kansas. To pochodzenie ukształtowało jego szczególną wrażliwość i tolerancję wobec różnic rasowych, kulturowych,...

Jest postacią nietuzinkową już choćby z racji pochodzenia - jest synem Kenijczyka i Amerykanki, córki farmera ze stanu Kansas. To pochodzenie ukształtowało jego szczególną wrażliwość i tolerancję wobec różnic rasowych, kulturowych, terytorialnych. W książce, w której opisuje swoje życie, zadaje wiele trudnych pytań - o własną tożsamość, o to, ile w nim samym zostało z marzeń jego ojca, który chciał zmieniać swoją afrykańską ojczyznę, a także o to, co trzeba zrobić, żeby pozostać wiernym sobie i swojemu systemowi wartości.

Wspomnienia napisane są obrazowym, błyskotliwym językiem, jednak w sposób daleki od egzaltacji czy sentymentalizmu. Pisząc o swoim życiu, Barack Obama nie boi się być szczery.

źródło opisu: Media Rodzina, 2008

źródło okładki: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/372

claire | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Dla mnie książka była ciekawa, chociaż nie powinno się jej czytać z punktu widzenia Obamy jako prezydenta, tylko Obamy jako zwykłego człowieka, który szuka swojego prawdziwego ja. Oczywiście, że sam tekst był opracowany z pomocą najlepszych ludzi od PRu dlatego też nie oceniam tej części.
Ciekawa jest historia człowieka, którego rodzina należy do nieschematycznych. I jakoś w tej pogmatwanej rzeczywistości próbuje się odnaleźć. Jest to dobry punkt odniesienia dla osób, które same zmagają się z problemami w rodzinie. Może pomoże im to zauważyć, że inne rodziny też nie są idealne i ludzie zmagają się z takimi przeciwnościami na co dzień.
Co więcej dla nas, Polaków, jest to możliwość wejścia w umysł osoby o innym kolorze skóry i to w jaki sposób próbuje się odnaleźć w świecie stworzonym dla białych.
Zaskakujące jest dla mnie jak krytycznie podchodzi pod pewnymi względami do samego siebie jak i swojej rodziny.

Fidelio | 2012-04-08

Amerykańska propaganda w najlepszym wykonaniu.Szkoda czasu.

jkesil | 2014-01-02

Przesłuchałem audiobook, czytany osobiście przez prezydenta Obamę. Dobrze się tego słuchało. Ładna, literacka angielszczyzna odkrywa człowieka, który jest przede wszystkim inteligentnym (nie wiem czy mądrym) aktorem. Zaskakujące do ilu rzeczy przyznaje się Obama (eksperymentowanie z dragami, konflikty rodzinne, upokorzenia pierwszych prac, pochodzenie) - pokazuje to raczej, że Obama jest prezydentem na miarę XXI wieku - celebryta am gdzie powinien być celebrycki, skrywa plan za wszystkim co robi, ale też potrafi wyczuć emocje, potrafi współczuć, potrafi być bezinteresowny. Ciężko być sędzią we własnej sprawy, ale fakty to fakty. Po tym słuchowisku prezydent Obama stał mi się bliższy i jednocześnie rozpaczliwie daleki od establishmentu USA, co może tłumaczyć jego non stop kłopoty z dogadaniem się z politykami przy jednoczesnym uwielbieniu tłumów.

sebba | 2013-09-21

Barack Obama przyszedł na świat 4 sierpnia 1961 w Honolulu na Hawajach. Jest synem kenijskiego emigranta i Amerykanki, córki farmera ze stanu Kansas. Świat zna go przede wszystkim jako pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wiemy, że ma żonę Michelle i dwie córki, ale o reszcie rodziny prezydenta niewiele wiadomo. Tymczasem w Odziedziczonych marzeniach poznajemy ją bardzo dobrze, a dodatkowo jesteśmy świadkami poszukiwania przez Obamę swojej przynależności rasowej . Książka skupia się na młodości dzisiejszego prezydenta i z polityką nie ma wiele wspólnego.

Książka nie jest ciekawa. Opowieść posuwa się do przodu powoli, a autorowi brakuje obiektywizmu. Rodzina jest wyidealizowana, zwłaszcza ojciec Obamy, który jawi się czytelnikowi jako chodzący ideał. Owszem, niby ukazane są jego wady, ale wszyscy starają się go wybielić i pokazać w jak najlepszym świetle. Całe życie bohatera, pomimo że obfitujące w ciekawe wydarzenia i liczne zwroty akcji, opowiedziane jest po...

Kasjopeja | 2013-03-06
Przeczytana: 06 marca 2013