Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu

Patronat LC
Barack Obama Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Dreams from My Father. A Story of Race and Inheritance
2020-02-12
2008-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Agora
życie towarzyskie biografia kariera literatura faktu relacje międzyludzkie pasja polityk polityka praca zawodowa prezydent relacje rodzinne sława USA wspomnienia wybory prezydenckie życie prywatne
Dreams from My Father. A Story of Race and Inheritance
biografia, autobiografia, pamiętnik
2020-02-12

Najpiękniej napisana autobiografia, jaka czytałam.

Książka najeżona jest aspektami rasistowskimi, kwestiami koloru skóry, braku akceptacji, poczucia niesprawiedliwości. Barack Obama przedstawia nam swoje życie, przemyślenia, problemy, a także drogę którą przeszedł aby znaleźć swoje „ja”, swoją przynależność, miejsce w społeczeństwie. Dokonuje rozliczenia przeszłości swojej i swoich przodków. Przemyślane, zdystansowane...

Barack Obama - pierwszy czarnoskóry prezydent USA. To jest pierwsze skojarzenie, które nasuwa się zapytanym przeze mnie osobom. W czym tkwi jego fenomen? Dlaczego tak wielu czarnoskórych Amerykanów gloryfikuje Afrykę i dlaczego Barack ma w sobie tak dużo buntu i poczucie braku miejsca? Co oznacza poczucie tożsamości i jak się ono przekłada na poczucie wartości?

Książka ta...

Tym razem ciekawa książka , jednego z najważniejszych polityków początku XXI wieku - Baracka Obamy. Autor skupił sie na swoim pochodzeniu, najbliższych - matki a przede wszystkim swoich relacjach z ojcem. Osobliwa autobiografia o rodzinnej sadze , dorastaniu , kształtowaniu osobowości. Jest też to wspaniała etnograficzna opowieśc o Kenii , gdzie B. Obama poszukuje swojej...

Książka tak prawdziwa, jak żadna dotąd przeczytana przez mnie autobiografia. Pięknie napisana ze szczerymi rozważaniami na temat siebie i wcale nie łatwymi rozważaniami.

Książka Baraca z czasów przedprezydenckich.
Od dzieciństwa w Indonezji, szkoły na Hawajach, college-u w Nowym Jorku, pracy w Chicago i studiów na Harwardzie. Jest też obszerne sprawozdanie z wizyty w Afryce - miejsca urodzenia i pracy ojca.

Dobrze napisana autobiografia. Ameryka to Hawaje gdzie się urodził, bardzo różne od Chicago, gdzie zajmował się pracą w organizacjach pozarządowych. Trochę jest jeszcze o okresie indonezyjskim i dużo o Afryce podczas wizyt w Kenii.

Niestety, książka nie obejmuje działalności politycznej. Kończy się - nie licząc krótkiej wzmianki w Epilogu o narzeczeństwie i ślubie z...

Po tą książkę warto sięgnąć, nie tylko ze względu na poznanie historii Tego Baracka Obamy, ale przede wszystkim po to żeby ujrzeć świat oczami chłopca, nastolatka aż w końcu mężczyzny czarnoskórego pośród osób białych.
Serdecznie polecam!

„Na tych stronach znalazł się zapis osobistej podróży wewnętrznej – zapis starań młodego chłopaka, który poszukiwał ojca, ale zarazem sensu własnego życia jako czarny Amerykanin”

Gdy pierwszy raz wydano „Odziedziczone marzenia” Barack Obama miał 34 lata, był prawie moim równolatkiem, tak sobie myślę- jak osoba tylko o rok starsza ode mnie mogła mieć tak głębokie...

Jestem pod ogromnym wrażeniem - niezwykle wciągająca i inspirujaca opowieść o drodze jaka przebył Barack Obama do Białego Domu. Najlepsza autobiografia polityka jaka czytałam - bez zbędnego zadęcia z dużym dystansem do swojej osoby i ogromem ciepła. Naprawdę warto przeczytać.

Dyskusje

• Biografie