Kiedy jedzenie wymaga odwagi

Tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Samo życie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Brave Girl Eating. A Family’s Struggle With Anorexia
Ula

Harriet Brown napisała fascynujący, pełen głębokich emocji dziennik o podróży swojej rodziny przez koszmar anoreksji, o półtorarocznej walce swojej córki Kitty z chorobą i o tym, jak to doświadczenie zmieniło całe jej życie. Przedstawia w nim również krytyczne spojrzenie na tradycyjne poglądy na temat „leczenia” anoreksji i opisuje metodę alternatywną, zwaną modelem Maudsley, która skupia się na całej rodzinie i przynosi znacznie lepsze efekty niż dotychczas stosowane terapie. Kiedy jedzenia wymaga odwagi to lektura obowiązkowa zarówno dla profesjonalistów jak i dla zwykłych rodzin, które potrzebują wsparcia i nadziei w walce z tą wyniszczającą chorobą.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

isabelle142 | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Jedna z tych książek, o których trudno coś napisać, a i milczeniem pominąć nie sposób...
Jak zapewne wie każdy, kto się ze mną zetknął, czytam wszystko na temat zaburzeń odżywiania, co tylko wpadnie mi w ręce. Cóż, dużo tego nie było... Urok wiejskich bibliotek... Jednak wystarczająco, aby wyrobić sobie pewną opinię na ten temat i mieć porównanie.
Powieści, które czytałam do tej pory zawsze pisane były z perspektywy chorej osoby, tutaj tymczasem narratorem jest jej matka. Harriet Brown zaprasza czytelnika do swojego domu, pozwala mu siedzieć z jej rodziną przy jednym stole, uczestniczyć w wizytach u kolejnych lekarzy, ba, wpuszcza go nawet do swojej głowy, w której kotłują się setki myśli. Dzieli się z nim swymi nadziejami, obawami, wątpliwościami. Podejmowany przez nią temat - anoreksji jej nastoletniej córki - zostaje rozłożony na czynniki pierwsze i rozważony w każdej możliwej strony. Muszę przy tym przyznać, że na wiele z tych kwestii nigdy nie patrzyłam w ten sposób, nie...

figlarna24 | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 03 września 2013

Przyzwyczaiłam się już, że w Polsce trudne tematy tzn. seks, uzależnienia, patologię, depresja,przemoc domowa czy problemy z odżywianiem są tematem tabu. I mimo., że media zaczynają poruszać tkliwe tematy, to osoby zmagające się problemami o podłożu psychologicznym boją się ujawnić. Czemu? Być może wstydzą się swojej odmienności, słabości charakteru, ułomności duszy i ciała. Trzeba głośno mówić, że dopóki dopóty polskie, konserwatywne społeczeństwo nie zmieni podejścia do osób z problemami, tak bolesne doświadczenia, kłopoty pozostaną tłumione w wewnątrz czterech ścian.

Być może kiedyś dokona się rewolucja, a wolność słowa nie będzie tylko pustym sformułowaniem. Otwartość na ludźmi z problemami sprawi, że i oni się odważą zmierzyć ze swoimi demonami. Stany Zjednoczone są kolebką "nałogowego" uzewnętrzniania się, dzielenia z problemami, leczenia się itp.
I choć nadal jest wielki odsetek, tych , którzy cierpią, to mówi, piszę , komentuje, edukuję się na temat anoreksji, bulimii...

Jowi | 2017-09-23
Przeczytana: 20 września 2017

Rzeczowy i rzetelny obraz rodziny nękanej długotrwałą i wyniszczającą walką z anoreksją. Autorka w sposób bardzo szczegółowy i zarazem przejmujący opisuje własne przeżycia związane z wieloma próbami uratowania własnej córki od zagłodzenia się na śmierć.
Książka ma formę pamiętnika, od początku aż do końca walki. Nieraz aż trudno uwierzyć w to, że ta sympatyczna i rozsądna przecież nastolatka Kitty, ciągle ulega podszeptom własnej, skrzywionej podczas choroby psychiki, wiodącym do autodestrukcji.
Autorka anoreksję traktuje jak demona, który opętał jej córkę i rzeczywiście momentami ma się wrażenie, że to wszystko podszeptuje Kitty jakiś wewnętrzny, ohydny głos: że jest wiecznie gruba, brzydka, nieudana, kompletnie beznadziejna i głupia, choć to wszystko bzdura. Kitty do tego stopnia ufa głosowi w głowie, że nawet wyglądając jak żywy szkielet ciągle widzi siebie jako paskudną grubaskę. Psychiczne rozchwianie Kitty wpływa na całą rodzinę. Jedzenie, zakupy, kalorie, ważenie staje się...

Ali | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Zdumiewająca i piękna opowieść pokazana z pryzmatu kobiety, której anoreksja dotknęła córkę Kitty. Ta historia pokazała jak choroba potrafi się odbić na całym życiu, na wszystkich członkach rodziny. Ile potrzeba silnej woli i miłości, by pomóc wyzdrowieć. Jak niewielu jest ludzi, którzy potrafią spojrzeć przez empatię na ból, który dotknął ich rodzinę, jak bardzo trudna jest walka z chorobą. Ile wymaga czasu i pieniędzy nasze zdrowie. Harriet Brown opisuje anoreksję jako demona, który owładnął ciałem jej córki. Za każdym wybuchem Kitty, starała się oddzielić dziewczynkę od głosu, który za nią myśli i karze jej mówić okropne słowa. A opowiadając historię Kitty, autorka z każdym słowem przybliża czytelnikowi wiedze na temat anoreksji. To nie jest tylko pamiętnik opisujący chorobę. To jest szukanie jej przyczyn, próba wyjaśnienia(wraz z różnymi podręcznikami i cytatami z nich) czym anoreksja jest i pomoc dla matek, których dotknęła podobna sytuacja, w tym jak sobie poradzić.

Już po...

nuteria | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Nie porwała mnie. Autorka we wstępie wspomniała, że ta książka jest swego rodzaju pamiętnikiem. Zupełnie tego nie zauważywałam... Dla mnie ma to bardziej charakter rozprawki z postawionymi tezami podpartymi przykładami z życia i wieloma cytatami z literury fachowej. Oczekiwałam tutaj więcej emocji, a mniej fachowego "bełkotu". W końcu to beletrystyka, a nie literatura naukowa. No ale pewnie dało tutaj o sobie znać dziennikarskie "zboczenie" autorki. Ogólnie rzecz biorąc czytałam ciekawsze książki poruszające podobne problemy.

zaczytanaKsiężniczka | 2016-01-16
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Książka jest wstrząsająca. Opisuje co robi anoreksja z rodziną chorego. Pokazuje, że nie cierpi tylko chory, ale i wszyscy jego bliscy i ci, którzy go dobrze znali. Autorka relacjonuje nam jak szukała najlepszych rozwiązań, by jej córka stała się znowu sobą. Ta książka to, jednak nie tylko relacja matki z tego co się działo, ale opis samej choroby, która do tej pory nie jest w pełni nam znana.

kaka84k | 2014-01-08

Tytuł mówi wszystko, książka o walce anorektyczki. Ciągle fascynują i przerażają mnie tak chore osoby. Fascynują ,ze mają tyle siły i wytrwałości aby stosować takie diety. Przerażają ,ze tak niszczą siebie i swoje życie.Często płacąc najwyższą stawkę.

Katee | 2012-07-25
Przeczytana: lipiec 2012

Książek opowiadających o zmaganiach z anoreksją jest wiele, większość z nich pisana jest z perspektywy osoby chorej.
"Kiedy jedzenie wymaga odwagi" Harriet Brown jest pewnym powiewem świeżości w tematyce tego typu, nie mamy tu do czynienia ze zwierzeniami młodej, wyniszczonej przez chorobę dziewczyny, a relacje matki, która stara się wyrwać córkę ze szpon choroby.

Kiedy matka 14-letniej Kitty zdała sobie sprawę ze stanu zdrowia córki było już zdecydowanie za późno na łagodne metody leczenia.
Mimo, że anoreksja jest powszechnie znaną chorobą wyniszczającą organizm i psychikę człowieka, metody leczenia wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Chorych izoluje się od otoczenia i rodziny, zamykając w specjalistycznych klinikach. Poczucie opuszczenia i samotności bardzo często powoduje coraz większe zmiany psychiczne co utrudnia walkę z chorobą.
Harriet Brown nie pozwoliła na izolację córki, razem z mężem i młodszą siostrą nastolatki pomagali Kitty w walce z demonami, które zawładnęły jej...

Paulina094 | 2013-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Anoreksja. Choroba ciała i duszy. W księgarni na półkach możemy znaleźć kilkanaście książek poświęconych tej chorobie. Jednak większość z nich jest pisana przez osoby, które na nią zachorowały. Rzadko spotyka się relacje rodzin i bliskich chorych, a tak naprawdę zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko jednej osoby. Harriet Brown przeżyła walkę z anoreksją, był to jedyny sposób na uratowanie córki- Kitty. "Kiedy jedzenie wymaga odwagi" to wzruszający dziennik matki kochającej swoje dzieci, gotowej poświęcić dla nich całe swoje życie. Już na samym początku autorka podkreśla, że nie ma zamiaru napisać książki, która mogłaby być wzorem dla anorektyczek, podczas swojego pisania ani razu nie podaje wagi, czy wzrostu swojej córki. Również sposoby pozbywania się jedzenia, głodowania są tutaj prawie całkowicie pominięte. Wątek skupia się na dokarmianiu dziewczyny, wewnętrznych rozterek matki. Spodobał mi się także fakt, że Harriet Brown przybliża także naukowe badania na temat zaburzeń...

Lalu | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Kiedy zaczynałam czytać książkę "Kiedy jedzenie wymaga odwagi", myślałam, że anoreksja jest kaprysem dziewczyn, które narzekając na to jak wielce są grube, przestają po prostu jeść i dla "zabawy" chcą zwrócić na siebie uwagę. Przesłanie dzisiejszych mediów, wygląda następująco: "Jesteś chuda, jesteś idealna. Jesteś gruba, nie ma dla Ciebie miejsca w społeczności."
Jednak po przeczytaniu tej wstrząsającej historii pani Harriet Brown, mój sposób myślenia na temat tej choroby zupełnie odbiega od poprzedniego.
Nie chcę zdradzać szczegółów- co, jak i dlaczego?, jednak książka zasługuje na przeczytanie i rozważenie tego tematu, który mimo częstej występowalności dalej jest tematem tabu.
Książki nie mogę opisać, jednak muszę przyznać, że widać jak bardzo autorka chciała ukazać chorobę jako problem dzisiejszego świata, poprzez dawanie szczegółowych informacji z zakresu medycyny i psychologii.
Polecam. :)