Okładka książki Kraina Jaskiń

przygodowa
typ
papier
Dorota_1988
6,95 (57 ocen i 9 opinii)

Opis książki

"Dzieci Ziemi", niezwykle popularna saga rozgrywająca się w epoce lodowcowej, rozpoczęta trzydzieści lat temu Klanem niedźwiedzia jaskiniowego, dobiega końca. Ayla jest żoną i matką. Mieszka wśród Zelandoni, pobratymców Jondalara. Nie zapomniała jednak zwyczajów ludu, w którym się wychowała. Szkoli się na duchową przywódczynię, lecz jej poświęcenie dla tego powołania szkodzi związkowi z...

Ayla jest żoną i matką. Mieszka wśród Zelandoni, pobratymców Jondalara. Nie zapomniała jednak zwyczajów ludu, w którym się wychowała. Szkoli się na duchową przywódczynię, lecz jej poświęcenie dla tego powołania szkodzi związkowi z Jondalarem. Podczas podróży Ayli zagraża nie tylko epidemia prehistorycznej ospy wietrznej czy trzęsienia ziemi, ale także banda wędrownych gwałcicieli i dzikie zwierzęta. Jej śmierci pragnie też myśliwy imieniem Balderan, a Marona chce zdobyć serce Jondalara.
Czy w obliczu takich zagrożeń Ayla i Jandalar uświadomią sobie, jak wiele dla siebie znaczą?

"Miliony czytelników towarzyszących Ayli od początku zapragnie znowu zatopić się w bogatym prehistorycznym świecie przywołanym przez Jean M. Auel i przekonać się, jak kończy się ta popularna na całym świecie saga".
"Booklist"

"Jean M. Auel tworzy przekonujący obraz pradawnego życia, a czytelnicy, którzy zakochali się w małej Ayli, z pewnością zachwycą się jej prehistoryczną dojrzałą kobiecością".
"People"

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Nefertetti | 2012-07-28

Po przeczytaniu wszystkich poprzednich tomów uważam, że ten nie był zbyt interesujący (przynajmniej do tej osiemdziesiątej strony, do której z trudem dobrnęłam). Zmęczenie materiału, jak to mówią. Za dużo przypominania fabuły z wcześniejszych części, na dodatek akcja dłuży się w nieskończoność. Ale zostawiłam w środku zakładkę, może kiedyś wrócę?

Miya | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Aż łezka mi się w oku kręci. Skończyłam serię, która towarzyszyła mi półtora roku i która porwała mnie od pierwszych stron. Serię, która opowiada piękną, nietuzinkową historię. Historię o dorastaniu, poszukiwaniu akceptacji, samotności, tolerancji i początkach moralności.
Aylę pokochałam w momencie, gdy poznałam ją jaką 5-letnią dziewczynkę; i kocham równie mocno teraz, gdy odłożyłam "Krainę Jaskiń" na półkę, a Ayla ma 26 lat. Od początku zżyłam się z tą postacią, płakałam i cieszyłam się wraz z nią.
Faktem jest, że ta część wypada najsłabiej- przynajmniej do połowy. Z jednej strony, pozostało mi wiele pytań i nierozwiązanych wątków (np. handel z płaskogłowymi). Saga mogłaby skończyć się na "Wielkiej Wędrówce". Lecz z drugiej strony, 5 i 6 część, mimo że nie dzieje się w nich tak dużo, dalej są ciekawe i pokazują życie codzienne ludzi tamtego okresu. Gdybym miała wybór, z chęcią przeniosłabym się do świata tych książek.
W "Krainie jaskiń" Ayla szkoli się na zelandonii- duchową przywód...

Isil | 2013-06-20

Długo oczekiwany i z ledwością zdobyty ostatni tom z krainy kamienia łupanego w której towarzyszymy; dziecku, dziewczynce a potem młodej kobiecie o imieniu Ayla.
Cała saga jest jedną z najważniejszych książek w moim życiu.Towarzyszyła mi przez całą młodość. Do tego rozpaliła we mnie zainteresowanie tamtymi czasami i starożytnymi ludami.
Chociaż książka jest trochę za długa więc co za tym idzie miejscami nudnawa, zwłaszcza w środkowej części, to i tak wspaniale było wrócić do mojej ulubionej bohaterki i smutno było się z nią bezpowrotnie rozstać. Dlatego mam nadzieję, że wbrew zapowiadaniom autorka jeszcze mnie zaskoczy następnym tomem :)

Anetta | 2013-05-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jak wszystkie tomy z tej serii rewelacja. Z niezwykla precyzja autorka oddaje realia epoki kamienia lupanego lacznie z wierzeniami , emocjami,sposobem zycia owczesnych mieszkancow ziemi.Zdecydowanie polecam

nepri | 2013-01-31
Przeczytana: 2011 rok

Cudna cudna cudna , siedzialam z wszystkimi czesciami prawie dzien i noc . Gdzies przeczytalam ze to fantastyka , moze tak ale nie taka co by sie nie mogla dziac naprawde kiedys w zamierzchlych czasach .

Luna | 2012-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 lutego 2012

Zależało mi na dowiedzeniu się o pochodzeniu Ayli, niestety, to pozostało tajemnicą. Zbyt wiele niedokończonych wątków, pytań bez odpowiedzi, jak na ostatni tom.

aniela | 2011-09-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: wrzesień 2011

Moim zdaniem zbyt wiele przypomnień fabuły z poprzednich tomów.

Carmen | 2012-10-23
Przeczytana: 23 października 2012

Z przykrością stwierdzam, że ostatnie części cyklu nijak się maja do "Klanu Niedźwiedzia Jaskiniowego" i "Doliny koni" :( Być może w tamtych książkach też akcja nie porywała a ja tego nie pamiętam? Ale pamiętam że strasznie mi się one podobały, niosły ze sobą nowe wiadomości o tamtej epoce, były po prostu ciekawe.
"Kraina Jaskiń" jest tak samo jak "Kamienne sadyby" rozmemłana do niemożliwości. Czasami miała wrażenie, że bez wielkiej straty można by ja skrócić o połowę. A już do szewskiej pasji doprowadzały mnie ciągłe przypomnienia co było w poprzednich częściach. No naprawdę...
Jeśli ktoś potrzebuje zachęty żeby skończyć, to wydaje mi się że w drugiej połowie się nieco więcej działo ;)
Wydaje mi się że seria mogła się spokojnie skończyć w momencie kiedy Ayla i Jondalar dotarli do końca Podróży. A tak mam wrażenie że możemy się jeszcze doczekać Dzieci Ziemi t7.

Daniel | 2013-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2013

Nie. Stanowczo nie.

Doczytałem do końca tylko ze względu na sentyment do całego cyklu, a zwłaszcza do "Klanu Niedźwiedzia Jaskiniowego". Ostatnia część ma się tak do pierwszej, jak maluch do mercedesa albo niebo do ziemi. Trochę ratuje ostatnie 100-150 stron, ale koniec końców jestem rozczarowany.

Benia | 2014-09-26

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku