Okładka książki Kraina Jaskiń

przygodowa
typ
papier
Dorota_1988
6,88 (58 ocen i 9 opinii)

Opis książki

"Dzieci Ziemi", niezwykle popularna saga rozgrywająca się w epoce lodowcowej, rozpoczęta trzydzieści lat temu Klanem niedźwiedzia jaskiniowego, dobiega końca. Ayla jest żoną i matką. Mieszka wśród Zelandoni, pobratymców Jondalara. Nie zapomniała jednak zwyczajów ludu, w którym się wychowała. Szkoli się na duchową przywódczynię, lecz jej poświęcenie dla tego powołania szkodzi związkowi z...

Ayla jest żoną i matką. Mieszka wśród Zelandoni, pobratymców Jondalara. Nie zapomniała jednak zwyczajów ludu, w którym się wychowała. Szkoli się na duchową przywódczynię, lecz jej poświęcenie dla tego powołania szkodzi związkowi z Jondalarem. Podczas podróży Ayli zagraża nie tylko epidemia prehistorycznej ospy wietrznej czy trzęsienia ziemi, ale także banda wędrownych gwałcicieli i dzikie zwierzęta. Jej śmierci pragnie też myśliwy imieniem Balderan, a Marona chce zdobyć serce Jondalara.
Czy w obliczu takich zagrożeń Ayla i Jandalar uświadomią sobie, jak wiele dla siebie znaczą?

"Miliony czytelników towarzyszących Ayli od początku zapragnie znowu zatopić się w bogatym prehistorycznym świecie przywołanym przez Jean M. Auel i przekonać się, jak kończy się ta popularna na całym świecie saga".
"Booklist"

"Jean M. Auel tworzy przekonujący obraz pradawnego życia, a czytelnicy, którzy zakochali się w małej Ayli, z pewnością zachwycą się jej prehistoryczną dojrzałą kobiecością".
"People"

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Nefertetti | 2012-07-28

Po przeczytaniu wszystkich poprzednich tomów uważam, że ten nie był zbyt interesujący (przynajmniej do tej osiemdziesiątej strony, do której z trudem dobrnęłam). Zmęczenie materiału, jak to mówią. Za dużo przypominania fabuły z wcześniejszych części, na dodatek akcja dłuży się w nieskończoność. Ale zostawiłam w środku zakładkę, może kiedyś wrócę?

Miya | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Aż łezka mi się w oku kręci. Skończyłam serię, która towarzyszyła mi półtora roku i która porwała mnie od pierwszych stron. Serię, która opowiada piękną, nietuzinkową historię. Historię o dorastaniu, poszukiwaniu akceptacji, samotności, tolerancji i początkach moralności.
Aylę pokochałam w momencie, gdy poznałam ją jaką 5-letnią dziewczynkę; i kocham równie mocno teraz, gdy odłożyłam "Krainę Jaskiń" na półkę, a Ayla ma 26 lat. Od początku zżyłam się z tą postacią, płakałam i cieszyłam się wraz z nią.
Faktem jest, że ta część wypada najsłabiej- przynajmniej do połowy. Z jednej strony, pozostało mi wiele pytań i nierozwiązanych wątków (np. handel z płaskogłowymi). Saga mogłaby skończyć się na "Wielkiej Wędrówce". Lecz z drugiej strony, 5 i 6 część, mimo że nie dzieje się w nich tak dużo, dalej są ciekawe i pokazują życie codzienne ludzi tamtego okresu. Gdybym miała wybór, z chęcią przeniosłabym się do świata tych książek.
W "Krainie jaskiń" Ayla szkoli się na zelandonii- duchową przywód...

Isil | 2013-06-20

Długo oczekiwany i z ledwością zdobyty ostatni tom z krainy kamienia łupanego w której towarzyszymy; dziecku, dziewczynce a potem młodej kobiecie o imieniu Ayla.
Cała saga jest jedną z najważniejszych książek w moim życiu.Towarzyszyła mi przez całą młodość. Do tego rozpaliła we mnie zainteresowanie tamtymi czasami i starożytnymi ludami.
Chociaż książka jest trochę za długa więc co za tym idzie miejscami nudnawa, zwłaszcza w środkowej części, to i tak wspaniale było wrócić do mojej ulubionej bohaterki i smutno było się z nią bezpowrotnie rozstać. Dlatego mam nadzieję, że wbrew zapowiadaniom autorka jeszcze mnie zaskoczy następnym tomem :)

Anetta | 2013-05-26

Jak wszystkie tomy z tej serii rewelacja. Z niezwykla precyzja autorka oddaje realia epoki kamienia lupanego lacznie z wierzeniami , emocjami,sposobem zycia owczesnych mieszkancow ziemi.Zdecydowanie polecam

nepri | 2013-01-31
Przeczytana: 2011 rok

Cudna cudna cudna , siedzialam z wszystkimi czesciami prawie dzien i noc . Gdzies przeczytalam ze to fantastyka , moze tak ale nie taka co by sie nie mogla dziac naprawde kiedys w zamierzchlych czasach .

Luna | 2012-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 lutego 2012

Zależało mi na dowiedzeniu się o pochodzeniu Ayli, niestety, to pozostało tajemnicą. Zbyt wiele niedokończonych wątków, pytań bez odpowiedzi, jak na ostatni tom.

aniela | 2011-09-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: wrzesień 2011

Moim zdaniem zbyt wiele przypomnień fabuły z poprzednich tomów.

Carmen | 2012-10-23
Przeczytana: 23 października 2012

Z przykrością stwierdzam, że ostatnie części cyklu nijak się maja do "Klanu Niedźwiedzia Jaskiniowego" i "Doliny koni" :( Być może w tamtych książkach też akcja nie porywała a ja tego nie pamiętam? Ale pamiętam że strasznie mi się one podobały, niosły ze sobą nowe wiadomości o tamtej epoce, były po prostu ciekawe.
"Kraina Jaskiń" jest tak samo jak "Kamienne sadyby" rozmemłana do niemożliwości. Czasami miała wrażenie, że bez wielkiej straty można by ja skrócić o połowę. A już do szewskiej pasji doprowadzały mnie ciągłe przypomnienia co było w poprzednich częściach. No naprawdę...
Jeśli ktoś potrzebuje zachęty żeby skończyć, to wydaje mi się że w drugiej połowie się nieco więcej działo ;)
Wydaje mi się że seria mogła się spokojnie skończyć w momencie kiedy Ayla i Jondalar dotarli do końca Podróży. A tak mam wrażenie że możemy się jeszcze doczekać Dzieci Ziemi t7.

Daniel | 2013-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2013

Nie. Stanowczo nie.

Doczytałem do końca tylko ze względu na sentyment do całego cyklu, a zwłaszcza do "Klanu Niedźwiedzia Jaskiniowego". Ostatnia część ma się tak do pierwszej, jak maluch do mercedesa albo niebo do ziemi. Trochę ratuje ostatnie 100-150 stron, ale koniec końców jestem rozczarowany.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku