Lubimyczytać.pl to:

przygodowa
typ
papier
Dorota_1988
6.92 (52 ocen i 9 opinii)

Opis książki

"Dzieci Ziemi", niezwykle popularna saga rozgrywająca się w epoce lodowcowej, rozpoczęta trzydzieści lat temu Klanem niedźwiedzia jaskiniowego, dobiega końca. Ayla jest żoną i matką. Mieszka wśród Zelandoni, pobratymców Jondalara. Nie zapomniała jednak zwyczajów ludu, w którym się wychowała. Szkoli się na duchową przywódczynię, lecz jej poświęcenie dla tego powołania szkodzi związkowi z Jondalare...

Ayla jest żoną i matką. Mieszka wśród Zelandoni, pobratymców Jondalara. Nie zapomniała jednak zwyczajów ludu, w którym się wychowała. Szkoli się na duchową przywódczynię, lecz jej poświęcenie dla tego powołania szkodzi związkowi z Jondalarem. Podczas podróży Ayli zagraża nie tylko epidemia prehistorycznej ospy wietrznej czy trzęsienia ziemi, ale także banda wędrownych gwałcicieli i dzikie zwierzęta. Jej śmierci pragnie też myśliwy imieniem Balderan, a Marona chce zdobyć serce Jondalara.
Czy w obliczu takich zagrożeń Ayla i Jandalar uświadomią sobie, jak wiele dla siebie znaczą?

"Miliony czytelników towarzyszących Ayli od początku zapragnie znowu zatopić się w bogatym prehistorycznym świecie przywołanym przez Jean M. Auel i przekonać się, jak kończy się ta popularna na całym świecie saga".
"Booklist"

"Jean M. Auel tworzy przekonujący obraz pradawnego życia, a czytelnicy, którzy zakochali się w małej Ayli, z pewnością zachwycą się jej prehistoryczną dojrzałą kobiecością".
"People"

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Nefertetti | 2012-07-28

Po przeczytaniu wszystkich poprzednich tomów uważam, że ten nie był zbyt interesujący (przynajmniej do tej osiemdziesiątej strony, do której z trudem dobrnęłam). Zmęczenie materiału, jak to mówią. Za dużo przypominania fabuły z wcześniejszych części, na dodatek akcja dłuży się w nieskończoność. Ale zostawiłam w środku zakładkę, może kiedyś wrócę?

Miya | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Aż łezka mi się w oku kręci. Skończyłam serię, która towarzyszyła mi półtora roku i która porwała mnie od pierwszych stron. Serię, która opowiada piękną, nietuzinkową historię. Historię o dorastaniu, poszukiwaniu akceptacji, samotności, tolerancji i początkach moralności.
Aylę pokochałam w momencie, gdy poznałam ją jaką 5-letnią dziewczynkę; i kocham równie mocno teraz, gdy odłożyłam "Krainę Jaskiń" na półkę, a Ayla ma 26 lat. Od początku zżyłam się z tą postacią, płakałam i cieszyłam się wraz z nią.
Faktem jest, że ta część wypada najsłabiej- przynajmniej do połowy. Z jednej strony, pozostało mi wiele pytań i nierozwiązanych wątków (np. handel z płaskogłowymi). Saga mogłaby skończyć się na "Wielkiej Wędrówce". Lecz z drugiej strony, 5 i 6 część, mimo że nie dzieje się w nich tak dużo, dalej są ciekawe i pokazują życie codzienne ludzi tamtego okresu. Gdybym miała wybór, z chęcią przeniosłabym się do świata tych książek.
W "Krainie jaskiń" Ayla szkoli się na zelandonii- duchową przywód...

Isil | 2013-06-20

Długo oczekiwany i z ledwością zdobyty ostatni tom z krainy kamienia łupanego w której towarzyszymy; dziecku, dziewczynce a potem młodej kobiecie o imieniu Ayla.
Cała saga jest jedną z najważniejszych książek w moim życiu.Towarzyszyła mi przez całą młodość. Do tego rozpaliła we mnie zainteresowanie tamtymi czasami i starożytnymi ludami.
Chociaż książka jest trochę za długa więc co za tym idzie miejscami nudnawa, zwłaszcza w środkowej części, to i tak wspaniale było wrócić do mojej ulubionej bohaterki i smutno było się z nią bezpowrotnie rozstać. Dlatego mam nadzieję, że wbrew zapowiadaniom autorka jeszcze mnie zaskoczy następnym tomem :)

nepri | 2013-01-31
Przeczytana: 2011 rok

Cudna cudna cudna , siedzialam z wszystkimi czesciami prawie dzien i noc . Gdzies przeczytalam ze to fantastyka , moze tak ale nie taka co by sie nie mogla dziac naprawde kiedys w zamierzchlych czasach .

Luna | 2012-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 lutego 2012

Zależało mi na dowiedzeniu się o pochodzeniu Ayli, niestety, to pozostało tajemnicą. Zbyt wiele niedokończonych wątków, pytań bez odpowiedzi, jak na ostatni tom.

aniela | 2011-09-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: wrzesień 2011

Moim zdaniem zbyt wiele przypomnień fabuły z poprzednich tomów.

Carmen | 2012-10-23
Przeczytana: 23 października 2012

Z przykrością stwierdzam, że ostatnie części cyklu nijak się maja do "Klanu Niedźwiedzia Jaskiniowego" i "Doliny koni" :( Być może w tamtych książkach też akcja nie porywała a ja tego nie pamiętam? Ale pamiętam że strasznie mi się one podobały, niosły ze sobą nowe wiadomości o tamtej epoce, były po prostu ciekawe.
"Kraina Jaskiń" jest tak samo jak "Kamienne sadyby" rozmemłana do niemożliwości. Czasami miała wrażenie, że bez wielkiej straty można by ja skrócić o połowę. A już do szewskiej pasji doprowadzały mnie ciągłe przypomnienia co było w poprzednich częściach. No naprawdę...
Jeśli ktoś potrzebuje zachęty żeby skończyć, to wydaje mi się że w drugiej połowie się nieco więcej działo ;)
Wydaje mi się że seria mogła się spokojnie skończyć w momencie kiedy Ayla i Jondalar dotarli do końca Podróży. A tak mam wrażenie że możemy się jeszcze doczekać Dzieci Ziemi t7.

Daniel | 2013-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2013

Nie. Stanowczo nie.

Doczytałem do końca tylko ze względu na sentyment do całego cyklu, a zwłaszcza do "Klanu Niedźwiedzia Jaskiniowego". Ostatnia część ma się tak do pierwszej, jak maluch do mercedesa albo niebo do ziemi. Trochę ratuje ostatnie 100-150 stron, ale koniec końców jestem rozczarowany.

Anetta | 2013-05-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jak wszystkie tomy z tej serii rewelacja. Z niezwykla precyzja autorka oddaje realia epoki kamienia lupanego lacznie z wierzeniami , emocjami,sposobem zycia owczesnych mieszkancow ziemi.Zdecydowanie polecam

esmeralda | 2014-04-15

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica