Hugo: Zaklęcie w fasolę

1990-01-01
48 min.
837034027X
Iwona Sienicka
fasola Hugo przyjaźń wyprawa wiedźma król

Okładka książki Skradziony skarb Małgorzata Rutkowska, Jerzy Wróblewski
Skradziony skarb Małgorzata Rutkowsk...
Okładka książki Asteriks. Złoty sierp René Goscinny, Albert Uderzo
Asteriks. Złot... René Goscinny, Albe...
Okładka książki Przygody Gala Asteriksa René Goscinny, Albert Uderzo
Przygody Gala ... René Goscinny, Albe...
Okładka książki Hugo: Boska jabłoń Luce Daniels, Bernard Dumont
Hugo: Boska ja... Luce Daniels, Berna...
Okładka książki Szninkiel Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Szninkiel Grzegorz Rosiński,&...

W roku 1981, belgijski rysownik i scenarzysta Bernard Dumont, wydał pierwszy tom komiksu Hugo. Jak się okazało, przygody tytułowego bohatera będącego trubadurem i jego dwóch kompanów – niedźwiedzia Biskoto oraz skrzydlatego stworka Narcyza – podbiły serca tysięcy dzieci oraz dorosłych. Co stało za tym sukcesem? Z pewnością niebagatelny humor, wspaniały świat starych baśni, pełny zarówno pięknych jak i niebezpiecznych stworzeń oraz gadatliwy, upierdliwy, a zarazem wierny i zawsze oddany naszemu trubadurowi Narcyz, który jest jego Przeznaczeniem. Teraz po latach, wydawnictwo Egmont postanowiło na nowo tchnąć życie w dzielną drużynę, wydając w albumie zbiorczym wszystkie pięć przygód. Dziś przybliżę wam tą od której wszystko się zaczęło

W pierwszym tomie, poznajemy Hugo oraz Biskota, gdy przybywają do zamku króla Rigolta. Jak się szybko okazuje, królewski syn ma bardzo irytującą zabawę, a mianowicie strzelaniem z procy ziarnkami fasoli, do każdego kto mu się nawinie pod celownik. Na swoje nieszczęście, królewicz Robert podczas swoich strzeleckich popisów naciska na odcisk pewnej staruszce, która okazuje się być w istocie wiedźmą Kadabrą. Stara jędza nie ma zamiaru puścić paniczowi jego wybryku płazem i za karę zamienia go w ziarnko fasoli. Kiedy król dowiaduje się o tym i znajduje swego pierworodnego, okazuje się, że jedynie czarodziej Orlingo może odczynić czar. Hugo, postanawia pomóc władcy i w ten oto sposób wyrusza do legendarnej krainy Audelagonii, gdzie Orlingo ma swoją siedzibę. Tak oto zaczyna się fantastyczna, pełna niebezpieczeństw a zarazem humoru przygoda naszego dzielnego, rudego trubadura.

Jak już pisałem wcześniej, postacią wnoszącą najwięcej humorystyki w serii jest Narcyz. Ciężko sprecyzować do jakiej rasy przynależy, jednak faktem jest rzecz, że właśnie on stał się Przeznaczeniem naszego głównego bohatera, co wielokrotnie doprowadza do popadnięcia trubadura w niemałe tarapaty. Narcyz ma to do siebie, że bardzo kocha się w wróżce Śliweczce, którą nasi bohaterowie spotykają w pierwszym tomie, a później ów dziewczyna będzie im towarzyszyć w każdej następnej przygodzie. Drugim, stałym komicznym akcentem jest poniekąd Biskoto – wielki, oswojony niedźwiedź, ubrany w zieloną kamizelkę i chodzący jak zwykły człowiek. Jego utarczki z Narcyzem potrafią doprowadzić do łez, tak samo przypadkowe zdarzenia wynikające z danej akcji sytuacyjnej. Innymi słowy duet Przeznaczenia z niedźwiedziem nigdy się nie nudzi.

Zupełnie inaczej przedstawiono postać Hugo. Jest on rozważnym, szlachetnym czynem oraz roztropnie postępującym młodzieńcem. Otwarcie przeciwstawia się niegodziwości i zawsze jest gotów pomóc innym, niezależnie od ich statusu urodzenia. Dzięki temu zyskuje najprzeróżniejszych wrogów oraz przyjaciół, a jego życie trubadura rzuca go od jednej krainy do drugiej. Z wszelkich opresji wychodzi niemal zawsze obronną ręką, jednak nigdy w pojedynkę. Jest to idealny obraz człowieka, który zna i przede wszystkim rozumie znaczenia takich słów jak przyjaźń, oddanie, waleczność oraz honor. Wielokrotnie można by go potraktować jak rycerza z bajki, jednak fakt że mamy do czynienia z trubadurem, czyli wędrownym grajkiem, sprawia że czytelnik czuje do tej postaci o wiele większą sympatię. Poza tym zabieg ten sprawił, że autor odszedł wielokrotnie od sztampowego schematu rycerza w lśniącej zbroi, który walczy w obronie uciśnionych w imię ideałów, nie zaś z poczucia zwykłej moralności.

Zaklęcie w fasolę Jest pierwszym z pięciu zeszytów o Hugo, jakie zostały wydane. Cieszę się, że będąc dzieckiem zebrałem je wszystkie i teraz mogę porównać wydanie Orbity do obecnego wydania Egmontu. Czy coś się zmieniło? W sumie to sporo, od czcionki począwszy po niektóre wyrażenia, które obecnie są mniej dobitne. Czasami nawet zbyt ugrzecznione czy dziecinne. Stare wydanie nie głaskało czytelnika po główce i często używało dosadnych sformułowań, ale sens wypowiedzi pozostał, więc nadal czyta się to rewelacyjnie. Uwielbiam wracać do tego baśniowego świata fantasy i po raz milionowy przeżywać wspaniałe przygody dzielnego trubadura. Serię polecam absolutnie każdemu, a zwłaszcza osobom lubującym się w wszelkiej maści baśniach europejskich. Z pewnością poczują od razu magię przygody, jaka tkwi w każdym z zeszytów. Bo z mądrych bajek nigdy się nie wyrasta.

Zapomniałam już jaką frajdę sprawiał mi kiedyś Hugo. A czytając teraz okazało się, że dokładnie pamiętam niektóre obrazki i kwestie. Komiks ma tak niesamowity bajkowy klimat i takie świetne poczucie humoru, że i teraz, "parę" lat później jest dla mnie wyjątkową przygodą.

Uwaga na nowe wydanie! W sprzedaży jest przepiękne wydanie kolekcjonerskie wszystkich tomów, które jest tragicznie przetłumaczone i psuje cały klimat komiksów. Stare natomiast bardzo polecam.

Dobra kreska, wartka akcja, udany humor sytuacyjny, pozytywne zakończenie - jednym słowem Hugo.
Polecam młodemu czytelnikowi piękny świat baśni bez sexu i przemocy gdzie dobro zwycięża.

Po raz pierwszy czytałam ten komiks chyba w wieku 12 lat. Dopiero niedawno przeczytałam ponownie. Komiksy Hugo lubiłam za trochę mroczny klimat pełen magii.

Niesamowita wyobraźnia, wspaniały humor i doskonała kreska. Chapeaux bas.

Niesamowita wyobraźnia, wspaniały humor i doskonała kreska. Chapeaux bas.

sentyment dzieciństwa- uwielbiam!

sentyment dzieciństwa- uwielbiam!

Nie ma nudy, bardzo szybka akcja i pomysł za pomysłem. Podoba mi się kolorystyka.

Mój ukochany komiks z czasów dzieciństwa. Mam tak pozytywne wspomnienia związane z tą pozycją, że pokusiłam się ostatnio o zakup nowo wydanego przez Egmont zbiorczego wydania w twardej oprawie. Zobaczymy jak przetrwa próbę czasu.

ORBITO, dziękuję ci za ten wspaniały komiks z kapitalnym liternictwem i brawurowym tłumaczeniem (pan Stanisław Kroszczyński - "Błękitna perła", pozostałe numery - pani IWONA SIENICKA)!

• Komiksy
  • Komiks