Przygody Gala Asteriksa

Astérix le Gaulois
Asteriks, Obeliks, Galowie
komiksy
geokuba

Jest rok 50. przed naszą erą. Cała Galia została podbita przez Rzymian... Cała? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Galów, wciąż stawia opór najeźdźcom i uprzykrza życie legionom rzymskim stacjonującym w obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium... Tak rozpoczyna się pierwszy tom najsławniejszej w Europie serii humorystycznych komiksów, której bohaterami są dwaj niezwyciężeni galijscy wojownicy - obdarzony wrodzonym sprytem Asteriks i jego uwielbiający dziki przyjaciel Obeliks. Dzięki właściwościom magicznego napoju udaje im się odpierać ataki Rzymian i bronić rodzinnej wioski. W tym tomie poznajemy wszystkich głównych bohaterów cyklu: Panoramiksa, który sporządza magiczne wywary, Asparanoiksa, wodza plemienia, panicznie bojącego się tego, iż niebo runie mu na głowę, Kakofoniksa - wioskowego barda, którego wątpliwy talent muzyczny jest w stanie wyprowadzić z równowagi najspokojniejszego Gala oraz wiele innych przezabawnych postaci. Klasyka komiksu, którą każdy, bez względu na to, ile ma lat, powinien mieć na półce.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

Piękne to były czasy, kiedy biegało się do kiosku "Ruchu" z zapytaniem, czy jest już nowa część Asteriksa. A jak była - miodzik! Gdzieś to przeminęło, ale i tak co jakiś lubię wrócić do tych egzemplarzy które posiadam, poczytać i pośmiać się do łez...

chrispu | 2013-11-04

Klasyka komiksu. Można się uśmiać, chociaż ten komiks nie bawi tak jak późniejsze odcinki. Żarty są proste, akcja czytelna, bez zaskoczeń. Rysunki postaci odbiegają delikatnie od późniejszych - widać autorzy dopracowywali jeszcze swój warsztat. Mało jest też ulubionych przez mnie żartów słownych (udziwnionych nazw łacińskich, skojarzeń słownych). I niewiele dzieje się na obrazkach na tzw. drugim planie - autorzy skupili się na pierwszo-planowych postaciach. Generalnie ten odcinek komiksu i tak jest lepszy od analogicznego filmu z Depardieu.

Danway | 2012-03-27
Przeczytana: 1994 rok

Kiedyś miałem własny komiks, ale chyba gdzieś przepadł... Był tak niesamowity, że czytałem go wiele, wiele razy i nigdy się nie nudził...

A któż nie zna Asteriksa i jego wielkiego przyjaciela Obeliksa... Chyba nikt, no może Ci młodsi... Chociaż Asteriks już był wszędzie... W filmie, w bajce animowanej, w grze... Wszędzie można go spotkać i dobrze, bo to sprytny gość od którego wiele można się nauczyć...

Zdecydowanie polecam...

Violla92 | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Bardzo lubię czytać komiksy, a komiksy o Asteriksie i Obeliksie miałam nawet w domu. Lubię czytać o przygodach Galów, gdyż są one bardzo ciekawe i potrafią doprowadzić do śmiechu (ich zabawy z Rzymianami). Podobają mi się imiona i nazwiska legionistów: Kaligula Mikrus, Tuliusz Kaktus oraz Markus Platfus. Polecam serdecznie tym którzy nie znają jeszcze przygód dzielnych Galów jak i tym którzy się na nich wychowali (warto przypomnieć sobie ich przygody).

Mcdulka | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2013, En français
Przeczytana: 06 października 2013

Przygod Asterixa i Obelixa nie trzeba przedstwiac, sa znane chyba na calym swiecie
moge tylko dodac, ze komiks jest swietny, jesli chodzi o nauke francuskiego

Karolina | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Któż nie zna Asteriksa i Obeliksa oraz ich dzielnej wioski Galów? Jako mała dziewczynka uwielbiałam tę serię i oglądałam ją namiętnie. Wprawdzie nie udało mi się obejrzeć wszystkiego, ale to przecież doskonała okazja, żeby teraz nadrabiać jednocześnie szlifując francuski. Komiks został pierwszy raz wydany w 1959 przez "Pilote" zyskując popularność, którą cieszy się do dzisiaj. W pierwszym tomie poznajemy dzielnych Galów, którzy dzięki magicznemu eliksirowi miejscowego druida opierają się rzymskim legionom. Rzymianie postanawiają dowiedzieć się, co kryje się za tajemniczą siłą Galów i w ten sposób ich pokonać.

xxgetuglyxx | 2013-01-25
Przeczytana: 2013 rok

Fajne.

Herbaciarka | 2016-05-20
Przeczytana: maj 2016

Seria komiksów o Asteriksie była jedną z najulubieńszych z czasów dzieciństwa. Niestety wtedy miałam zaledwie parę tomów, resztę musiałam wypożyczać z biblioteki, na dodatek nawet nie pamiętam czy były wszystkie tomy. Teraz, po latach, gdy postanowiłam skompletować serię - przy okazji przeczytam w końcu wszystkie komiksy :D

Tom pierwszy został sfilmowany w sposób bodajże najwierniejszy ze wszystkich. Po kresce widać, że rysownicy wyrabiali się w swoim fachu, następne komiksy są już bowiem dużo ładnej narysowane. Komiks opowiada o chciwym dowódcy obozu rzymskiego, który porywa Panoramiksa i każe mu przygotować magiczny napój. Na pomoc przybywa Asteriks, który przy okazji postanawia dać nauczę całemu garnizonowi ;)

Gorąco polecam :)

Betoniarka | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

"Przygody Gala Ateriksa" to rozpoczęcie mojej kolejnej kolekcji komiksów i bezcenny powrót do dziecięcych fascynacji. Oczywiście odbiór jest już trochę inny, ale naprawdę nie pamiętałam, że Galowie są tacy śmieszni, mimo że twórcy z Francji. ;)

Bogdan | 2011-02-14

5 gwiazdek, choć na obecne czasy i rozwój techniki, rysunki nie powalają..