Wspomnienia

Wydawnictwo: Czytelnik
Souvenirs Notes et Portraits 1755-1789
Paryż, malarstwo
Carmen

Louise Elisabeth Vigee-Lebrun była najwybitniejszą portrecistką swej epoki, a także - na co wskazują jej pamiętniki - bystra obserwatorką obyczajów, wydarzeń i znanych postaci ówczesnego życia kulturalnego i politycznego. W swoich wspomnieniach trafnie oddaje nastrój przedrewolucyjnych dni Paryża.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1977

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gabrielle | 2013-11-30

Vigee-Lebrun w wyjątkowo malarski sposób kreśli portrety najciekawszych osób przedrewolucyjnej Francji, a jej wspomnienia są jak gdyby wyrazem tęsknoty za szczęśliwą i beztroską epoką, którą ta rewolucja pochłonęła. Dłuższa recenzja: http://lareinederetro.blogspot.com/2013/12/malarka-maluje-swe-wspomnienia-la.html

artdeco92 | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Ostatnio mam nastrój na kobiece biografie i wspomnienia z dawnych lat (a nawet wieków). Zachęcona przez entuzjastkę historycznych kostiumów (przy okazji: świetny blog "La reine de retro" na blogspocie), obejrzawszy ponownie "Marię Antoninę" Copolli, ruszyłam na poszukiwanie tego zbiorku. Nie było to, wbrew pozorom, trudne.

Nie spodziewałam się emocjonującej, wciągającej lektury. Wiadomo przecież, że w XVIII wieku,a i długo później, konwenanse i styl dominowały w zapiskach (swoją drogą podziwiam tamtych ludzi za zapał do pisania... wiem,że to był jedyny sposób komunikacji, ale i tak niektórzy sławni tamtych czasów pozostawili po sobie po prostu imponującą ilość korespondencji i wspomnień). Nie inaczej było z panią Lebrun. Spodziewałam się po prostu przeniesienia na moment w czar dawnej epoki. Chciałam poczuć zapachy, podziwiać suknie, posłuchać rozmów, pospacerować parkami. Dowiedzieć się jacy byli ci ludzie z portretów. Choć trochę się do nich zbliżyć. Niestety, autorka nie...

Łukasz Kuć | 2016-04-07
Przeczytana: 03 maja 2016