Piękna i dobra: Opowieść o Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej

Wydawnictwo: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
978-83-919292-8-5
historia, biografia
Martinezzz

Książka "Piękna i dobra" przynosi interesującą i z pasją napisaną opowieść o życiu hrabiny Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, jednej z najpiękniejszych i powszechnie podziwianych kobiet pierwszej połowy XIX stulecia, matki dziesięciorga dzieci, gorącej patriotki, twórczyni Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Opowieść przemawia do czytelnika dobrą znajomością realiów życia arystokratycznych rodów Czartoryskich i Zamoyskich w pierwszej połowie XIX wieku. Jednocześnie, przy całym obiektywizmie Autorki, ujmuje sympatią i podziwem dla przedstawionej postaci dobrej i pięknej hrabiny Zofii

źródło opisu: http://phkowalska.osdw.pl/ksiazka/Cholewianka-Krus...(?)

ardnaskela | 2016-07-14

Zakupiłam podczas zwiedzania(po raz enty) pałacu Zamoyskich w Kozłówce .

Jest to bardzo porządnie napisana biografia "matki" rodu Zamoyskich, uważanej za najpiękniejszą kobietę Europy swych czasów, bardzo często portretowaną.

Książka odsłania zarówno blaski i cienie życia Zofii Zamoyskiej. Polecam!

Maryann | 2016-08-27
Przeczytana: sierpień 2016

Przepięknie wydana, z mnóstwem ilustracji chyba pierwsza biografia najmłodszej córki księżnej Izabeli z Flemingów. Słynna z urody Zofia miała spośród rodzeństwa chyba najmniej barwne życie – mimo burzliwych czasów, na jakie przypadło, trudno by się w nim doszukiwać takich dramatycznych wydarzeń, jakich doświadczyła choćby jej starsza siostra, księżna Wirtemberska. Zofia była po prostu żoną i matką.
Niemniej jednak warto po nią sięgnąć, by poszerzyć swoją wiedzę nie tylko o niej, ale również o całej rodzinie Zamoyskich.

Gabrielle | 2014-11-30

Chociaż biografię tę czyta się naprawdę dobrze, raczej odradzam spodziewania się po niej lektury zapierającej dech w piersiach - oprócz tego, że była piękna i była córką słynnej Izabeli Czartoryskiej, Zofia Zamoyska raczej nie wsławiła się niczym szczególnym. Dużym plusem tej książki są piękne reprodukcje portretów Zofii, bardzo często niedostępnych w internecie.

Rebeca | 2015-11-13
Przeczytana: 2012 rok