rozwiń zwiń

Dziennik 1953-1958

Okładka książki Dziennik 1953-1958
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
1030 str. 17 godz. 10 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
1030
Czas czytania
17 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308040706
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
146 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
485
55

Na półkach: , , ,

W "Dzienniku" Gombrowicz bezlitośnie rozprawia się z polskimi kompleksami - przede wszystkim z kompleksem niższości Polaków (w tym także polskich artystów) wobec Zachodu. Twierdzi, że każdy powinien być odpowiedzialny jedynie za własne czyny, w związku z czym nie ma sensu kajać się za grzechy przodków, ani też pysznić osiągnięciami wybitnych Polaków, bo to ani nasze grzechy, ani nasze zasługi. Walczy ze sztucznością, formą i "gębą". Szydzi z patosu, wielkości i nadęcia. Gardzi masowymi emocjami - klaskaniem, bo inni klaszczą, zmuszaniem się do zachwytu, bo inni się zachwycają.

Co ważne, Gombrowicz sam stosuje się do zasad, które głosi. Czuć w "Dzienniku", że jego autor szanuje czytelnika i jest z nim wyjątkowo szczery - nie ukrywa tego, że jest świadomy swego talentu, nie próbuje przypodobać się czytelnikowi fałszywą skromnością, pomimo że przez to obnaża się jako egocentryk. Nie ma kompleksów. Jeżeli coś mu się nie podoba lub czegoś nie rozumie (malarstwo, muzyka, poezja), pisze o tym otwarcie. Nie zachwyca się własnym ani cudzym zachwytem, ale uważnie ocenia to, co widzi, i nie wstydzi się swoich opinii, nawet jeśli są wbrew obowiązującemu kanonowi.

Czytając "Dziennik" czułam się niezwykle. Jakby Gombrowicz pozwolił mi się poznać osobiście. Wracałam do domu, a on piękną polszczyzną opowiadał mi, co ostatnio przeczytał, gdzie był, co napisał i jak to odbiera, a także jak odbierają to inni ludzie, a nawet dawał mi próbki swej prozy do przeczytania. I wszystkie te nasze spotkania były bardzo zajmujące.

Niektórych może zaboleć przykry stosunek Gombrowicza do kobiet. Ale muszę przyznać, że gdybym znała jedynie kobiety takie jak te, które opisał, też pewnie miałabym podobne nastawienie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest to opinia ogólna, bo w szczególe kobiety silne i interesujące, jak np. Simone Weil, potrafią go na długo zafascynować. Mnie natomiast trochę bolała nieobecność sporej części przecinków, ale może to tylko kwestia wydania...

W "Dzienniku" Gombrowicz bezlitośnie rozprawia się z polskimi kompleksami - przede wszystkim z kompleksem niższości Polaków (w tym także polskich artystów) wobec Zachodu. Twierdzi, że każdy powinien być odpowiedzialny jedynie za własne czyny, w związku z czym nie ma sensu kajać się za grzechy przodków, ani też pysznić osiągnięciami wybitnych Polaków, bo to ani nasze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    258
  • Przeczytane
    220
  • Posiadam
    50
  • Ulubione
    15
  • Teraz czytam
    8
  • Chcę w prezencie
    7
  • Literatura polska
    4
  • Do kupienia
    2
  • PRL
    1
  • Czytane wiele razy
    1

Cytaty

Więcej
Witold Gombrowicz Dziennik 1953-1958 Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Dziennik 1953-1958 Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Dziennik 1953-1958 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także