Malowany ptak

Okładka książki Malowany ptak
Jerzy Kosiński Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Painted Bird
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
8307019591
Tłumacz:
Tomasz Mirkowicz
Tagi:
wojna społeczeństwo
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
234 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach: ,

Już bardzo dawno nie miałem takiego przypadku, w którym nie widziałem jednoznacznie co myśleć na temat książki, którą właśnie przeczytałem. „Malowany ptak” Kosińskiego budzi we mnie skrajne emocje, a lektura tej książki była wstrząsającym przeżyciem. Z jednej strony mamy odrealniony świat jakiejś diabelskiej makabreski, z drugiej opowieść skrajnie naturalistyczną, która zimnym opisem barbarzyństwa i przemocy hipnotyzuje i nie pozwala przestać o niej myśleć.

Wydawałoby się, że fabuła jest już oklepana, a temat stanowczo wyeksploatowany. To opis losu samotnego chłopca, na mocy niemieckich praw rasowych wyjętego spod prawa, zagubionego gdzieś w bezkresie wschodniopolskiej wsi. Chłopiec pomimo cyklicznie następujących, skrajnie niebezpiecznych sytuacji i knowań złych ludzi, usiłuje przeżyć . A jednak autor swoją brutalną naturalistyczno-pornograficzną narracją stworzył coś, obok czego, niezależnie od oceny, nie można przejść obojętnie.
Z jednej strony jest to atak na wiejską (czyt. reprezentowaną przez najbardziej konserwatywną grupę społeczną) zabobonność i ksenofobię. Uderzenie skierowane jest przede wszystkim w surowe obejście się z innym, słabszym człowiekiem. Z drugiej stronny skomasowanie negatywnych postaci, barbarzyństwa i brutalności w opisie ludności wiejskiej zupełnie odrealniają już to środowisko i czynią je bliższe bardziej barbarzyńskiemu plemieniu „dzikiej północy”, z którego wywodził się słynny siłacz Connan, niż polskiemu chłopstwu na kresach w połowie XX w.
Kosiński jakoby napisał tę książkę samodzielnie. Choć trudno mi uwierzyć, że ktoś, kto w dojrzałym wieku uczył się angielskiego jako kolejnego języka obcego, mógł zaraz potem samodzielnie tworzyć taką prozę. Przy sprzedaży tej książki, zapewne w trosce o jej dobry PR, Kosiński twierdził, że ta cała paraboliczna historia, w szczegółach zupełnie nieprawdopodobna, jest zapisem autentycznych przeżyć autora bądź jakiegoś innego anonimowego chłopaka. A to już jest dla mnie szkalowanie naszego narodu. Świat zachodni dostał kolejną porcję pożywki dla antypolskich stereotypów. Zachodnia opinia publiczna dowiaduje się z tej książki, że na polskiej prowincji mieszkają sami sadyści i sodomici rodem z amerykańskich horrorów klasy B. Trochę się to kłóci z faktem, że ta „ barbarzyńska tłuszcza” osłoniła autora przez długie lata okupacji przed eksterminacją z ręki „kulturalnych i cywilizowanych” Niemców.
Niemniej jednak książka posiada wiele fragmentów, które są warte uwagi, jak chociażby alegoria wrogości i odrzucenia dla inności wyrażona za pomocą historii łowcy ptaków i jego malowanych ptaków. Po dłuższych wahaniach uznałem tę książkę, za literacką wizję świata z czasów czystek etnicznych na wschodzie Europy. Autor miał zamysł, aby cała seria nieprawdopodobnych tragedii spadających na wątłe barki małego chłopca - bitego, głodzonego, wykorzystywanego seksualnie, będącego świadkiem zupełnego zezwierzęcenia i prymitywnej przemocy - ukazać straszną wizję świata, jaka mogła się zrodzić w oczach osaczonego i zmaltretowanego dziecka. Pod tym względem książka jest genialna! Jednak w rękach nieżyczliwych ludzi, jest świetnym materiałem do podtrzymywania przy życiu czarnej legendy polskiego udziału w Holokauście.

Już bardzo dawno nie miałem takiego przypadku, w którym nie widziałem jednoznacznie co myśleć na temat książki, którą właśnie przeczytałem. „Malowany ptak” Kosińskiego budzi we mnie skrajne emocje, a lektura tej książki była wstrząsającym przeżyciem. Z jednej strony mamy odrealniony świat jakiejś diabelskiej makabreski, z drugiej opowieść skrajnie naturalistyczną, która...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 420
  • Chcę przeczytać
    4 520
  • Posiadam
    1 241
  • Ulubione
    326
  • Teraz czytam
    110
  • Literatura polska
    65
  • Chcę w prezencie
    64
  • 2013
    32
  • 2014
    30
  • 2023
    25

Cytaty

Więcej
Jerzy Kosiński Malowany ptak Zobacz więcej
Jerzy Kosiński Malowany ptak Zobacz więcej
Jerzy Kosiński Malowany ptak Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także