Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie

Okładka książki Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie Sławomir Koper
Okładka książki Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2011-01-01
2011-01-01
978-83-1112005-1
historia Grecja Rzym starożytność obyczaje

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Kolejna dobra i interesująca książka Sławomira Kopra. Tym razem autor skupia się głównie na losach starożytnych władców oraz ich rodzin i zaufanych doradców. Ich ambicje, fatalne zauroczenia, namiętności i intrygi prowadziły często do wojen domowych i wojen, które pochłaniały wiele niewinnych istnień. Z jednej strony można tu znaleźć mnóstwo ciekawych informacji, zaskakujących anegdot oraz odniesień do źródeł historycznych, z drugiej zaś rozdziały o wojnie trojańskiej oraz o Eneaszu i powstaniu Rzymu opierają się wyłącznie na mitologiach i z tego powodu wydają mi się tutaj zupełnie niepotrzebne. Najbardziej podobały mi się rozdziały o losach macedońskiej dynastii Ajakidów (z której pochodził Aleksander Wielki),losach rodu Sewerów oraz fragment o związku Peryklesa z Aspazją. Reasumując. Warto przeczytać.

W moim odczuciu niestety słabsza pozycja w dorobku autora, którego bardzo lubię czytać. Zbyt mało życia prywatnego Rzymian, więcej erotycznego (z naciskiem na dewiacje). Zainteresowanym tematyką codzienności starożytnych Rzymian bardzo polecam angielski film dokumentalny "Rzymianie", gdzie profesor Mary Beard wyjątkowo ciekawie wprowadza w tajniki życia zwykłych obywateli Cesarstwa Rzymskiego.

Z czystym sumieniem nie polecam tej książki każdemu kto chce się czegoś wartościowego dowiedzieć o życiu erotycznym starożytnych :) Książka jest powierzchowna, miesza się w niej świat plotek z faktami. Część mityczna wkracza niepostrzeżenie do świata realnego, co nie jest moim zdaniem dostatecznie zaznaczone. Momentami czyta się książkę jak streszczenie starożytnego "Pudelka".

Na półkach: , , , , , ,

Kupując tę książkę miałam co do niej spore nadzieje. Długi czas przeleżała na półce, zanim zdecydowałam się po nią sięgnąć kilka dni temu.
Niestety, okazało się, że książka niekoniecznie spełniła moje oczekiwania. Ma wiele zalet, oczywiście, a także sprawiła, że dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy - jako źródło informacji dla osób, które nie są historykami i chcą dowiedzieć się więcej o czasach starożytnych, nie jest to koniecznie zła lektura.
Aczkolwiek dobrą też nie mogę jej nazwać.

Główną zaletą książki jest to, że daje nam wgląd w kulturę panującą w starożytności. Jej zasięg, czyli fakt, że obejmuje swoją treścią Grecję, Egipt, Macedonię i Rzym, nie jest ani zaletą ani też wadą - z jednej strony szerokość poruszanych tematów jest dobra (można porównać wszystkie epoki pod względem moralności i kultury) ale też zła, ponieważ autor nie skupia się konkretnie na jednej dziedzinie, a rozdrabnia się na wiele mniejszych.

Główną jednak wadą, która odstrasza mnie od tej pozycji (i poniekąd również od wszystkich pozycji tego autora) to język, którego używa. Nie jestem fanką wykrzykników używanych w prozie wszelakiej, reprezentuję podejście minimalistyczne w tej kwestii, a używanie ich w książkach historycznych (nagminne używanie, należy podkreślić) sprawia, że dostaję nerwicy. Czytając książkę miałam wrażenie, że autor traktuje czytelnika jak idiotę, szczególnie, kiedy wykrzyknikiem podkreśla fakty, które według mnie powinny być raczej powszechne znane przeciętnemu czytelnikowi i nie są niczym szokującym.

Niejedna osoba w opiniach podkreślała fakt, iż autor nie odróżnia mitów od rzeczywistości. Według mnie owszem, odróżnia, jednak niestety to, co jest jasne w jego głowie, niekoniecznie musi być tak klarowne w tym, co napisał. W podejściu do tych mitów również jest coś dziwnego, ponieważ autor zdaje się rozliczać moralnie bohaterów opowieści antycznych z ich zachowań. Co więcej - czyni to również z postaciami historycznymi. Tak jak większość innych przewinień mogłabym tej książce wybaczyć (jak np. brak przypisów),tak ten jeden argument przemawia na całkowitą niekorzyść autora. Moja logika w tej kwestii jest całkiem prosta: mimo wszystko pisząc książkę historyczną nie powinno się oceniać danych osób z punktu widzenia moralności XXI wieku, co autor zdaje się czasem czynić. Rozumiem nazywanie Nerona czy Tyberiusza potworami, ponieważ tak się poniekąd zapisali na kartach historii (nie pochwalam tego, aczkolwiek jestem w stanie przymknąć oko na ów fakt) jednak ocenianie moralne postępowania Heleny Trojańskiej albo Odyseusza przerasta już moje umiejętności spokojnej, obiektywnej krytyki.

Jeśli chodzi o brak przypisów, spieszę wyjaśnić dlaczego uważam to za wadę. Na końcu książki mamy spis wybranej bibliografii. Mimo wszystko jednak autor w książce porusza na tyle kontrowersyjne tematy (chociażby wspomniana w opiniach poniżej kwestia tego, co Tyberiusz wyprawiał z niemowlętami),że człowiek wolałby mimo wszystko dowiedzieć się skąd pochodzą informacje na temat konkretnych zjawisk. Szczególnie, że autor niejednokrotnie opisuje przedstawianych bohaterów z takiej perspektywy, jakby miał częściowy wgląd w ich psychikę i rozumiał przyczyny podejmowanych przez nich decyzji - co uważam za niemożliwe, o ile nie podpierał się ich pamiętnikami albo listami.

Na koniec kolejna wada, jakby wynikająca pośrednio z ostatniej. Otóż autor nadzwyczaj często posuwa się do proponowania swoich własnych wniosków na temat pewnych wydarzeń. Owszem, czasem podkreśla, iż historycy powszechnie mają inne zdanie na ten temat, jednak nie zawsze. Poza tym opinie te wyrażane są w tonie nieomylności i całkowitej pewności co do własnych przekonań, udowadniane są natomiast czymś, co nazwałabym raczej dowodami poszlakowymi - owszem, można wysnuć na ich podstawie takowe teorie, jednak nie można mieć co do nich pewności.

Poza tym, jeśli chodzi o opis na okładce - nie należy mu wierzyć w żadnym stopniu. Pytania, które są tam stawiane są ledwie poruszane w książce, na pewno nie ma udzielonych na nie odpowiedzi. Co więcej, nie są również bezpośrednio stawiane. Fakt, że w książce znalazło się jedno zdanie na temat tego w jakim stopniu Iliada i Odyseja są mitami a w jakim nie są, nie sprawia, że w książce znajdziemy odpowiedź na pytanie "wojna o piękną Helenę - ile prawdy jest w homeryckim micie?".

Koniec końców książka jest zbiorem suchych faktów historycznych urozmaiconych przez teorie spiskowe autora, pikantne szczegóły z życia antycznych obywateli przedstawione w taki sposób, by mogły szokować i moralne ocenianie praktycznie każdej osoby. Wszystko w sosie ze zgwałconej chronologii, zbyt dużej ilości imion i nazwisk, przez co treść nie jest do końca jasna, z dodatkiem zbyt swobodnego i kolokwialnego stylu językowego, który zamiast powodować, że książkę czyta się łatwo, jedynie drażni - a w moim przypadku również obraża czytającego.
Książkę można przeczytać, ale tylko jako teoretyczny wstęp do historii antyku, z którą należy zapoznać się z nieco bardziej wiarygodnych źródeł.

Szkoda tylko, że tak chaotyczna.. Wolałabym opisanych cesarzy chronologicznie, a nie co i raz wracanie do nich w kolejnych rozdziałach przez co łatwo było się pogubić.

Do tej pory myślałam, że wiem co nie co o starożytnej Grecji i Rzymie, ale się myliłam ... Książka napisana prostym językiem, a nawet można się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy. Godna polecenia.

Książkę odkryłem już w czasach liceum i nie zrażało mnie, że była lekko nadgryziona przez pleśń. Odnoszę wrażenie, że stawia się tu bardziej na zszokowanie czytelnika. Udało się to autorowi w ostatnich rozdziałach.

1958

Połączenie lekcji historii i starożytnego Pudelka. Jak dla mnie trochę dużo wiadomości politycznych i "z wyższych sfer", a mało o codzienno-rodzinnym życiu zwykłych ludzi. Ogólnie może być, choć czytałam ciekawsze książki tego autora.

Książka powiela "sławomirokoprowy"grzech-za dużo stłoczonych faktów,których większość tuż po przeczytaniu się zapomina.Poza tym tytuł książki sugeruje ,że będzie o życiu prywatnym-a w książce życia prywatnego może jest 25 %.

Tytuł książki a treść - niekoniecznie do siebie pasują. Pozycja przeciętna.

Tytuł książki a treść - niekoniecznie do siebie pasują. Pozycja przeciętna.

• Historyczne
  • Starożytność