Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie

Wydawnictwo: Bellona
978-83-1112005-1
historia
Moreni

To nietypowa książka, w której autor przedstawia wiele faktów pomijanych dotychczas w oficjalnych opracowaniach, naświetla wydarzenia polityczne pod kątem życia prywatnego polityków świata antycznego, nie obawia się pisać o sprawach, o których dotychczas wstydliwie milczały podręczniki. Ukazuje czytelnikowi szeroką panoramę życia erotycznego i rodzinnego w starożytnej Grecji i Rzymie,...

Ukazuje czytelnikowi szeroką panoramę życia erotycznego i rodzinnego w starożytnej Grecji i Rzymie, obalając wiele krążących dotychczas mitów i uproszczeń. Zajmuje się fenomenem "miłości greckiej" - heleńskiego homoseksualizmu, który zdominował całkowicie życie seksualne i publiczne antycznej Grecji.
Wskazuje na związki erotyki i życia uczuciowego z życiem politycznym, z najważniejszymi wydarzeniami. Nie wiadomo bowiem jak potoczyłaby się historia świata starożytnego, gdyby nie słabości i upodobania niektórych władców i wodzów.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5267

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/okl/191000/191619.jpg

Alianne | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Kupując tę książkę miałam co do niej spore nadzieje. Długi czas przeleżała na półce, zanim zdecydowałam się po nią sięgnąć kilka dni temu.
Niestety, okazało się, że książka niekoniecznie spełniła moje oczekiwania. Ma wiele zalet, oczywiście, a także sprawiła, że dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy - jako źródło informacji dla osób, które nie są historykami i chcą dowiedzieć się więcej o czasach starożytnych, nie jest to koniecznie zła lektura.
Aczkolwiek dobrą też nie mogę jej nazwać.

Główną zaletą książki jest to, że daje nam wgląd w kulturę panującą w starożytności. Jej zasięg, czyli fakt, że obejmuje swoją treścią Grecję, Egipt, Macedonię i Rzym, nie jest ani zaletą ani też wadą - z jednej strony szerokość poruszanych tematów jest dobra (można porównać wszystkie epoki pod względem moralności i kultury) ale też zła, ponieważ autor nie skupia się konkretnie na jednej dziedzinie, a rozdrabnia się na wiele mniejszych.

Główną jednak wadą, która odstrasza mnie od tej pozycji (i...

Moreni | 2011-03-24
Na półkach: Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: 22 marca 2011

W szkole nigdy nie przepadałam za historią. Przyczyną tego był fakt, że zajmowaliśmy się głównie omawianiem nudnych dat i bitew, roztrząsając ciągle, kto i z kim, ale bardzo rzadko - dlaczego. Nie poświęcaliśmy natomiast czasu zagadnieniu najbardziej (moim subiektywnym zdaniem) interesującemu, jakim było życie codzienne danej epoki, realia czy to, jakie obyczaje akurat obowiązywały. „Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie” jest książką, która daje doskonałą okazję do nadrobienia tych zaległości, przynajmniej jeśli chodzi o starożytność.

Autor poruszył w tej popularnonaukowej publikacji trzy zagadnienia, osobno dla Grecji (wraz z Macedonią za czasów Aleksandra Wielkiego) i osobno dla Imperium Rzymskiego (począwszy od czasów, kiedy jeszcze żadne imperium wokół miasta nie narosło). Pierwszym są oczywiście wszelkie obyczaje związane z życiem rodzinnym. Osobiście uważam rozdziały temu tematowi poświęcone za najciekawsze w książce – były jednak zdecydowanie za krótkie,...

magnolia | 2014-02-19

Szczególnie warta uwagi jest część nt. monarchii hellenistycznych, sporo informacji historycznych nie tylko dotyczących obyczajów.
Jeśli natomiast chodzi o opisy upodobań erotycznych np. cesarza Tyberiusza to kiedyś jeśli będę mieć na to czas spróbuję te niesamowite informacje zweryfikować w podanej bibliografii i w innych książkach bo aż mi się wierzyć nie chce, że istnieją źródła pisane i to wiarygodne, w których opisano np. co ów Tyberiusz robił z niemowlętami...To wygląda na jakąś nadinterpretację albo oparcie się na jakichś plotkach i dziwnych legendach.. Po prostu mało wiarygodne.

tazi | 2013-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Najsłabsza z przeczytanych przeze mnie książek tego autora. Część z rozdziałów jest parafrazą książek Anny Świderkówny, a pozostałe dość pobieżnie traktują opisywane zagadnienie. Szkoda,ponieważ temat jest dość rozległy i wart głębszej analizy.

grumperka | 2015-06-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Do tej pory myślałam, że wiem co nie co o starożytnej Grecji i Rzymie, ale się myliłam ... Książka napisana prostym językiem, a nawet można się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy. Godna polecenia.

książek: 1903
foolosophy | 2011-05-03
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Z ludzi to taki ciekawski organizm, że najchętniej to by sąsiadom pod pierzynę zaglądali, przez dziurkę od klucza obserwowali każde twoje poczynanie lub wypatrywali z okien - o której wyszedłeś z domu, w jakim kierunku, z kim. Broń boże, żeby tak wszyscy. Ale propozycja spojrzenia komuś w tajemnice zawsze zaciekawi.

Autor nie mógł wybrać lepszego tytułu dla swojej powieści. Bowiem tematy starożytnej Grecji i Rzymu to raczej tematy oklepane i wydawać by się mogło, że zbadane do dna. Tak więc "Życie prywatne i erotyczne ..." to bardzo ciekawy chwyt, równie mocno ciekawa książka.

Jak już ostatnio mogliście poznać jestem człowiekiem, który lubi doszukiwać się nowych spojrzeń na znane sprawy. Zawsze wolałam starożytny Egipt od tematyki przedstawianej przez tę książkę, niemniej jednak z dużym zainteresowanie po nią sięgnęłam. I cóż się okazało? Otóż jak zwykle zamknęłam ten okres w dziejach do szufladki "nauczone, zapomniane", a taka szkoda! Bowiem autor tak zgrabnie wprowadził nowe...

Slawek Michorzewski | 2014-04-13

Z czystym sumieniem nie polecam tej książki każdemu kto chce się czegoś wartościowego dowiedzieć o życiu erotycznym starożytnych :) Książka jest powierzchowna, miesza się w niej świat plotek z faktami. Część mityczna wkracza niepostrzeżenie do świata realnego, co nie jest moim zdaniem dostatecznie zaznaczone. Momentami czyta się książkę jak streszczenie starożytnego "Pudelka".

agpela | 2015-11-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

W moim odczuciu niestety słabsza pozycja w dorobku autora, którego bardzo lubię czytać. Zbyt mało życia prywatnego Rzymian, więcej erotycznego (z naciskiem na dewiacje). Zainteresowanym tematyką codzienności starożytnych Rzymian bardzo polecam angielski film dokumentalny "Rzymianie", gdzie profesor Mary Beard wyjątkowo ciekawie wprowadza w tajniki życia zwykłych obywateli Cesarstwa Rzymskiego.

Nefer | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Moim zdaniem bardzo dobra ze względu na to, że nie wiedziałam wielu często szokujących rzeczy (np. o Tyberiuszu, który zawsze wydawał mi się w 100% normalną postacią historyczną), poza tym pisana jest bardzo przystępnym językiem. Nie drażnią mnie w żaden sposób wstawki typu "Z typową kobiecą logiką...", bo przecież wiadomo, że zostało to napisane żartobliwie. Osobiście polecam :)

atti | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Oceniłabym tę książkę jako dobrą, gdyby nie dwie rzeczy, których dopuścił się autor, a które dla mnie są nie do strawienia - brak zauważalnych różnic pomiędzy fikcją (jak historia Eneasza) a prawdą historyczną oraz ocena niektórych postępowań kobiecych kwitowana najczęściej zdaniem: "z typowo kobiecą logiką (...)". O ile drugi punkt może irytować tylko i wyłącznie mnie, o tyle ten pierwszy wprowadza w błąd całą rzeszę laików, którzy dopiero zaczynają przygodę ze starożytnością i starożytną mitologią. Nie łudźmy się, większość osób nie ma pojęcia skąd się wziął Eneasz i historię przedstawioną na łamach tej książki mogą potraktować jako prawdę historyczną.
Byłabym jednak niesprawiedliwa, gdybym nie napisała o pozytywnych aspektach, a są nimi zdecydowanie język (czasem tylko występuje zbyt duże nagromadzenie imion) i sposób narracji, przy czym o wiele lepiej czyta się część rzymską książki.
Historyk nie dowie się wiele nowego z tej pozycji, ale polecam ją wszystkim tym, którzy chcą...