Krajobrazy Japonii. Drzeworyt japoński ukiyo-e i shin hanga ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Wydawnictwo: Neriton
83-89729-43-1
japonia, kultura, malarstwo, sztuka, drzeworyt,
sztuka

W pracy omówiono genezę i ewolucję drzeworytu japońskiego, jego odmiany i tematykę, a także związki z malarstwem. Umieszczono ponadto zarys dziejów bogatej kolekcji Muzeum Narodowego (ponad 900 pozycji, z połowy XVII-XX wieku). Zwrócono także uwagę na odrodzenie tej grafiki na przełomie XIX i XX wieku (shinukiyo-e) i zaprezentowano prace wybitnych artystów, jak Kasamatsu Shiro, Ohara Shoson czy Watanabbe Seitei.

źródło opisu: http://wysylkowa.pl/ks567498.html

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks567498.html

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-17
Przeczytana: maj 2011

Doskonała książka, aż szkoda, że taka króciutka. Rzadko się zdarza, żeby autor publikacji naukowej miał tak lekkie pióro i potrafił przybliżyć czytelnikowi zagadnienie w sposób bardzo przystępny, niczego nie spłycając. Maleńka monografia Maleszko przedstawia nieczęsto prezentowane na wystawach drzeworyty japońskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie - w pracy, poza omówieniem najpiękniejszych eksponatów, znajduje się również historia kolekcji oraz krótki rys o powstaniu i dziejach japońskiego drzeworytu.

(A temu, kto wyrwał stronę 93/94 niech język kołkiem stanie).

Grażyna | 2013-06-06
Cata | 2013-06-01