Dziennik

Tłumaczenie: Helena Duninówna
Wydawnictwo: Czytelnik
Journal de Marie Bashkirtseff

Pamiętniki pisane przez autorkę od momentu, gdy miała dwanaście lat do dwudziestego czwartego roku życia, na cztery dni przed jej śmiercią.

Matka Marii Baszkircew była żoną rosyjskiego ziemianina i wyemigrowała z dziećmi na francuską Rivierę.

Opisy relacji emigrantów z przebywającą tam arystokracją, osobiste spostrzeżenia i refleksje autorki z późniejszych podróży Baszkircew po Nicei i Rzymie.

źródło opisu: Czytelnik, 1967

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=46980

książek: 1991

Kim właściwie jest Maria Baszkircew?
Z pierwszych stron tego dziennika widzimy 12-letnią, ambitną dziewczynkę z arystokratycznej, nawet zamożnej rodziny, nazbyt rozpieszczoną, ale nawet sympatyczną. Podróżuje ze swoją rodziną po Europie - Paryż, Rzym, Nicea, Moskwa - i pragnie jednej rzeczy (poza miłością, o której śni przecież każdy z nas), czyli sławy.
Maria skrupulatnie opisywała swoje życie przez dwanaście lat, aż do swojej wcześniej śmierci (na gruźlicę w wieku 24 lat). Podczas lektury tych zapisków zobaczyłam dziewczynę, która doskonale wiedziała, czego chce w życiu, dlatego oprócz typowych zagadnień dla dziewcząt z tamtego okresu (często zbyt poetyckie opisy wyglądu Marii, przyjęć, adoratorów i dziwne wnioski wynikające z je lektur, wśród których wymienię chociaż Homera, Platona, Herodota, ogólnie klasyka literatury starożytnej), mamy skrupulatne starania do doskonalenia warsztatu malarskiego - Maria Baszkircew, poza tym dziennikiem, zostawiła po sobie obrazy, moim zdaniem...

wirydiana | 2012-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2012

Wyczerpałam już pulę XIX-wiecznych pamiętników polskich. W końcu ich liczba jest policzalna. Może gdzieś w domowych zakamarkach kryją się jakieś nieodkryte jeszcze skarby pamiętnikarstwa. Ja jednak nie mam do nich dostępu i muszę zadowalać się tym, co jest dostępne na księgarskim rynku. A tu wybór jest niewielki. Rozpoczynam więc nowy etap: XIX-wieczne pamiętniki zagraniczne. Mam nadzieję bawić się doskonale porównując je z analogicznymi czasowo pamiętnikami polskim.
Na pierwszy ogień wzięłam "Dziennik" Marii Baszkircew. To książka bardzo specyficzna. Maria zaczęła pisać swój pamiętnik, gdy miała 12 lat. Ostatni zapis został przez nią dokonany na kilka dni przed śmiercią. Przez jedenaście lat, podczas których prowadziła swoje zapiski, mamy okazję dokładnie przyjrzeć się jej samej, jej rodzinie, znajomym i życiu paryskiej bohemy.
Początkowo czytając "Dziennik" byłam zniesmaczona. Jedyny komentarz, który mi się nasuwał brzmiał "głupie, rozpuszczone dziecko, które terroryzuje całe...

Paulina | 2016-06-17

Jeden z pierwszych dzienników intymnych, na pewno kobiecych. Baszkircew to niezwykle ciekawa postać, która dojrzewa na kartach dziennika. Całe życie towarzyszy jej pogoń za sławą, niemal rozpaczliwa chęć osiągnięcia w życiu czegoś wielkiego. Wobec zbliżającej się śmierci boleśnie odczuwa presję czasu, postanawia coś po sobie zostawić, wydać dziennik. Interesujące jest przede wszystkim jej stopniowe przechodzenie z pisania dla siebie do pisania pod publikę.

olalax | 2016-01-25
Przeczytana: 01 lipca 2016