Na szybko spisane, cz.1: 1980-1990

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na szybko spisane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
978-83-923986-9-1
Śledziu, komiks
komiksy
Camillos

"... to swoisty poligon doświadczalny nowego stylu. Każda kreska postawiona w komiksie jest narysowana bez szkicu (na papierze, kolor tabletowy), dlatego niektóre kadry a czasami całe strony rysowane są po kilka razy, aby sposób prowadzenia linii jak najbardziej był zbliżony do tego, co zamyśliłem. Ograniczam także korekty na kompie, ponieważ chcę, aby efekt końcowy był jak najwierniejszy rysunkowemu oryginałowi. Dlatego to tak fajnie wygląda, lol."

... oraz w wywiadzie dla belowradars.com:

"To rodzaj pamiętnika pewnego introwertycznego człowieczka. Sam bohater emocjonalnie jest mi tak daleki, jak tylko może być, zupełnie niekompatybilny z moją ekstrawertyczną osobowością.
Paradoksalnie, dzięki temu dystansowi, jest to najbardziej osobista rzecz, jaką kiedykolwiek napisałem i narysowałem. Mogłem odszukać w swoim życiu najsłabsze akcje, jakie mi się przydarzyły i opisać je bez koloryzowania, czy przekłamania. Sama fabuła za to została spięta klamrami, które są wymyślone, są bajką. Czytelnik będzie miał sporo frajdy w doszukiwaniu się tego, co mogłoby być prawdą."

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/na_szybko_spisane/1

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/na_szybko_spisane/1,okladka

Wkp | 2014-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Komiksowa „autobiografia” Śledzia z lat 1980 – 1990. Historia małego chłopca wychowanego wraz z bratem jedynie przez popadającego w alkoholizm ojca, żyjącego w świecie fantazji, ale i brutalnej rzeczywistości schyłku Komuny…

Kiedy zobaczyłem, jak Śledziu narysował ten komiks, pomyślałem, że tytuł oddaje go idealnie. Kreska przypominająca dokonania KRL’a, nie dość, że jest maksymalnie uproszczona, to jeszcze w pewien sposób niedbała, ale wystarczy chwila, by przestało to mieć znaczenie a nabrało swoistego uroku i klasy. Ale nie kreska tu, a scenariusz liczy się najbardziej, a ten jest zdecydowanie najmocniejszą i najbardziej głęboką rzeczą od czasu śledziowego Osiedla Swoboda. Scenariusz prawdziwy do bólu, życiowy, tragiczny, czasem wesoły, czasem dołujący… (scena ze Zrobię orzełka (kto przeczyta, zrozumie) to absolutne arcydzieło) Po prostu wielki.

A kto ceni sobie takie wartości w jakiejkolwiek formie wyrazu, niech z pierwszym tomem zapozna się koniecznie. I gdyby tylko rysunki...

Arthaniel | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Bardzo intymna quasi-autobiograficzna obyczajówka; podczas lektury nieco starsi ode mnie czytelnicy odbędą zapewne sentymentalną podróż do Polski lat 80'. Warto też zauważyć, że autor na tyle realistycznie odwzorował sposób rozumowania dziecka, że praktycznie każdy może odnaleźć w głównym bohaterze cząstkę siebie; czytając, nieustannie zastanawiałem się, ile w tym chłopaczku jest ze Śledzia, a ile ze mnie samego i z każdego czytelnika z osobna. Dobra to rzecz, bo momentami szokuje, momentami smuci, momentami wzrusza.

Przemek Skoczyński | 2016-10-17
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 17 października 2016

Pozornie lekkie, w rzeczywistości cholernie ciężkie. Wychowani w latach 90-tych doznają podwójnie.

damciban | 2016-10-08
Na półkach: Komiks, Przeczytane